Haberler

Helvacıoğlu’ndan, Meclis’i terk eden Millet İttifakı için “Yeniden seçime götürmek isteyebilirler” iddiası

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 12 Haziran 2020 Cuma günü saat 12:00 sıralarında başlayan basın toplantısında Keşan gündemini değerlendirdi, basın mensuplarından ve canlı yayın sırasında sosyal medya üzerinden vatandaşlardan gelen soruları cevaplandırdı.

Sözlerine; 4 Haziran 2020 tarihinde Keşan Belediyesi Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda gündemin ilk maddesi olarak görüşülen ve personel maaşlarının ödenmesi için kullanılacağı belirtilen 4 buçuk milyon TL. krediye CHP’li ve İYİ Parti’li üyelerin “Red” oyu verdiğini hatırlatarak başlayan Helvacıoğlu, şunları söyledi;
“Red vermeleri beklediğimiz bir olaydı. Kredimiz doldu diye bahane ettiler. Oysa bakanlıktan bize, <Meclis kararını şartlı getirin, kredi vereceğiz> dediler. Kredi faizini dile getirdiler. <Bu kadar faiz verilir mi?> dediler. Biz iller bankasından da kredi faizine yakın hibe aldık. Keşan belediyesi bugüne kadar hibe almadığı için bunları çok bilemediler. Bilememeleri de normaldir.
Krediye kabul vermediler de ne oldu?
Personelimize dedik ki <Kredi alamadığımız için maaşınızı ödememezlik yapmayacağız.>  15 gün oldu. Kasayı kilitledik. Tamamen tüm gelirleri, esnafa ödemeden, vergiyi ödemeden, sigorta ötelenmişti onu zaten ödemiyoruz, emekli sandığını ödemeden 1,5-2 milyona yakın açığımızı bu tasarruflarla bu ayki maaşları ödüyoruz.  Bir dahaki ay ne yaparız bilemem. Ama bu ay bütün personelimiz tam maaş alacak. Elimizden geleni yaptığımızı da personelimiz bilsin. Çünkü personelimizin Covid-19 döneminde sağlık çalışanları kadar çok kıymetli işler yaptığını herkes biliyor. Keşan belediye personelimizi de herkes gönülden alkışladı. En başarılı belediyelerden biri olduk.”

Koronavirüs nedeniyle alınan sıkı tedbirlerin gündemde olduğu günlerde borçlarını erken ödeyen vatandaşlara ve esnafa da teşekkür eden Helvacıoğlu, “200 bin lira açığımız kaldı. Pazartesi günü 200 bin lira açığımızı da tamamlayacak ve maaşları ödeyeceğiz. Biz maaşları ödemeyelim, sıkışalım diye mücadele edenlere kapak olsun. Biz personelimizi mağdur etmeyeceğiz. Vatandaşımızı da mağdur etmeyeceğiz bunu da söylemek isterim.” şeklinde konuştu.

Meclis’ten neden ayrıldılar?”

10 Haziran 2020 Çarşamba günü gerçekleştirilen Keşan Belediye Meclisi Haziran Ayı toplantısında, Millet İttifakı’nın,  6. Madde olan Denetim Komisyonu Raporu’nun görüşüldüğü sırada, kendilerine söz verilmediğini belirterek toplantıyı terk ettiklerini hatırlatan Helvacıoğlu, şunları söyledi; 

“Meclis’ten neden ayrıldılar?  Çoğunluk olmalarına rağmen neden meclisi terk ettiler? CHP Grup Sözcüsü bana <İspat etmezsen riyakarsın!> dedi. Riyakarsın demek, ikiyüzlüsün demek. Bunu canlı yayında kameraların önünde söylediler.
Neyi ispat etmezsem?
Toplantıda Denetim Raporu’nu cevaplandırırken; geçmiş dönemde bir Meclis üyesi, bir iş yapmış, 600 bin TL. tutmuş.  Site yönetiminden tek teklifle almışlar. Yarış yok, kazanç tasarrufu yok. Tek teklifle alınmış. Grup Sözcüsü bana <İspat etmez isen riyakarsın> diyor. İşte tek teklifle alındığını ispat eden faturalar. İki yüzlü kim görsünler. Bana ikiyüzlüsün demek senin haddine mi? Sen önce ne yaptığını bil. Geçen dönemde Meclis üyesiydin. Bu işler öyle Meclis’ten kaçmakla, terk etmekle olmaz. Keşan halkının 600 bin TL.’sini Sayın Grup Başkanı cebinden mi çıkarıp verecek?
CHP’li ve İYİ Parti’li grup, Meclis’in çoğunluğu. Sen çoğunluksun, CHP’li hemşehrilerimin oy çoğunluğu ile seçilmişsin, azınlığı bırakıp gidiyorsun. Şaka gibi.. Söz vermediler gerekçesiyle terk ediyorsun. Muhalefet gruplarının, iki defa söz vermeme rağmen, feryat koparıp <Söz vermediler> diyerek meclisi terk ettiklerine şahit olduk. Halka karşı sorumluluğunuz var sizin. Terk edemezsiniz ki; haklı da değilsiniz. Hatırlayın; seçim döneminde Millet İttifakı’nın Adayı Şenol Yalı, <Biz Meclisi 5 dakikada kurduk> demişti.  İşte 5 dakikada kurulan Meclis, 5 dakika dayanamıyor gündeme. Gel görevinin başında dur. Keşan’ın davalarına sahip çık.
Söz verildiğinde konuşmayıp, sonra maddeye geçileceği esnada konuşmak isteyen muhalefet grubu meclis üyeleri, sanırım meclis yönetme adabından da bihaber.”

“Konuşmak istiyorsanız, ‘Dilek ve Temenniler’de konuşabilirdiniz.

Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği?nin 11. Maddesi’ni okuyan Helvacıoğlu, “İlgili maddede <Görüşmelerde konuşmak için önceden Başkanlıktan söz istenir> yazıyor. İstediler mi grup başkanları, istediler. Söz isteyen Olcay beye söz verdik.  <Var mı başka konuşma isteyen?> diye sordum, yok. En sonunda başkan olarak konuştum ve diğer maddeye geçildi. Ama söz vermediler diye terk ediyorlar. Niye? Çünkü ağır eleştiriler yaptık. Geçmişle yüzleştirdik. Gündem karışsın diye, ertesi gün gazeteler <Meclis karıştı!> yazsın, bizi de kavgaya soksunlar diyerek gündem değiştiriyorlar.  Vatandaşı kandıramazsınız. Geçmişte neler yaptığınızı, neler olduğunu tek tek anlatırken zorunuza gitmesin. Bakın siyaset yapmıyorum. Siz başlatıyorsunuz kavgayı. Biz işimizin başındayız. Biz kaçmıyoruz.
7. Maddede Meclisi terk edip gittiler. Niye terk ettiler, onu da anlamadım. Gerekçeleri de yok, mazeretleri de yok. Konuşmak istiyorsanız, dilek ve temennilerde konuşabilirdiniz. Siz bizden daha tecrübelisiniz, 30 senedir bu belediyeyi yönettiniz. Biz 1 buçuk yıldır belediyeciyiz ama mevzuata uygun hareket ediyoruz.”

Meclis, 15 Haziran’da 7. Maddeden başlayarak devam edecek

10 Haziran 2020?de gerçekleştirilen Meclis toplantısında 6. Maddenin görüşüldüğü sırada, Millet İttifakı’nın salonu terk etmesi üzerine, toplantıyı sonlandırmadığını, usulün nasıl olması gerektiğini bildiğini ancak Belediye’nin itibarını korumak ve ‘Biz kaçmıyoruz, buradayız’ demek için oturumu sürdürdüğünü kaydeden Helvacıoğlu, şöyle konuştu;
“Terk ettiler de ne olacak? İşler kalacak mı? Hayır. Biz devam ediyoruz. 15 Haziran 2020 Pazartesi günü olağan ikinci meclisimizi yapacağız. 7. Maddeden başlayarak kaldığımız yerden devam edeceğiz. Vatandaşımızın beklediği hizmeti durduramayız.
Biz o gün meclise devam ettik. Aslında ben de biliyordum kararların eksik olduğunu. Belediye’nin itibarını korumak için biz dik durduk ve halkımıza biz <kaçmıyoruz>, <gitmiyoruz> mesajı verdik. Bizi ve yaptığımız hizmetleri başından beri yavaşlatmak istedikleri ortada. Şimdi diyecekler ki; <Yol kredisi verdik ya> kamuoyunun baskısı ile veriyorsunuz. Haydi, pazaryeri projesine verin bakalım, görelim kamuoyu baskısı mı? Menfaatlerimiz için, halkımız için bir araya gelmeliyiz.”

“Meclis düşsün, yeniden seçim olsun diye Meclise gelmeyebilirler”

Millet İttifakı’nın Keşan Belediye Meclisi’nin 25 üye sayısından 15’ine, dolayısıyla çoğunluğa sahip olduğuna vurgu yapan Helvacıoğlu;
“Kamuoyuna şunu da söyleyeyim; yarın meclise gelmeyerek, meclis düşsün ve tekrar seçim olsun diye de düşünebilirler. Ama sokağa çıkıp vatandaşımızın yüzlerine baksınlar. Biraz da anket yapsınlar.. Bunları affetmez Keşan. CHP’li hemşehrilerime yazık!  5 dakikalık meclis onları mahçup ediyor. Ben CHP’li ve İYİ Partili vatandaşlarımızdan özür diliyorum, onlara oy vererek meclise gönderdiler. Bu demokrasi. Onlara oy vererek gönderenlere ayrıca teşekkür ediyorum. Biz 8 + 2 olmak üzere 10 meclis üyesiyiz.”
şeklinde konuştu.

Pekcanlı, Keşan?da vatandaşın yüzüne nasıl bakacaksın?”

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı‘nın, konu ile ilgili olarak kesanonline’a özel ve 11 Haziran 2020 Perşembe günü yayınlanan açıklamasına da cevap veren Helavacıoğlu;
“CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, <Helvacıoğlu meclisteki çoğunluğun bizde olduğunu kabul edecek, istediğimizi yaparız, terk ederiz de çalıştırmayız da> demiş. Sen kimsin Pekcanlı? Keşan’ı nasıl çalıştırmazsın? Keşan’a geldiğinde vatandaşın yüzüne nasıl bakacaksın? Helvacıoğlu, Meclis’teki fazlalığı 31 Mart’ta kabul etti zaten. Meclis bu şekilde oluştu. Demek ki mesaj var bu sonuçta. Vatandaş, herkes çalışsın istedi. Sayın Pekcanlı Edirne Belediyesi’ne baksın, onu takip etsin. Keşan için de oradan bilmeden konuşması doğru değil.”

“Atatürkçülük kaçmak değil, çalışmaktır.”

Helvacıoğlu, Meclis konusundaki ifadelerini, şu sözlerle noktaladı;
“Halkımızın da görmesini istiyorum. Ne dedik; Milletimizin yanındayız dedik. Atatürkçülük bizim yapımızda var dedik. Atatürkçülük kaçmak değil, meclisi terk etmek değil, çalışmaktır. Atatürkçülük budur. Katkı sunmuyorsunuz bari engel olmayın. Başarılı işleri alkışlamayı da size öğreteceğiz. AK Parti Belediyeciliğinin ne olduğunu da size öğreteceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu