GenelGündemHaberlerKeşan

Helvacıoğlu, Tekirdağ’daki depremzedeler için harekete geçti: “Açıkta bırakmayız”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 21 Mayıs 2023 tarihinde depremzedelere yönelik verilen geçici konaklama hizmetinin sona ereceğinin açıklanmasının ardından mağdur olan aileleri Keşan’da misafir etmeye hazır olduklarını kaydetti.

Helvacıoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar ile depremzedelere verilen geçici konaklama hizmetinin sona ereceğinin açıklanmasının ardından deprem mağduru vatandaşlara kucak açtı.

Helvacıoğlu; Devletimiz, AFAD ve Sülemanpaşa Belediyesi’nin de sahip çıktığı Tekirdağ’daki depremzedeleri Keşan’da misafir etmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 550 depremzedeye verilen geçici konaklama hizmetinin 21 Mayıs itibarıyla sona ereceğinin duyurulduğunu hatırlatan Mustafa Helvacıoğlu, depremzedelerin kendilerine emanet olduğunu, “Keşan’da devletimiz eliyle deprem mağduru ailelerimize sahip çıktık. Konaklamadan mobilyaya kadar her türlü ihtiyaçlarında vatandaşımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Tekirdağ’da AFAD ve Süleymanpaşa Belediyemizin sahip çıktığı depremzede vatandaşlarımız için üzerimize düşeni yapmaya, Keşan’ımızda misafir etmeye hazırız. Başımızın üstünde yerleri var. Ülkece derin acılar yaşadığımız deprem felaketinin ardından yaraları elbirliği ile sarmak için üzerimize düşeni yapmayı devam edeceğiz. Depremzede ailelerimizi açıkta bırakmayız.”

Depremzedelerin konaklama hizmetini AFAD üstlenecek

Büyükşehir Belediyesinin 21 Mayıs’ta sonlandıracağını duyurduğu karar üzerine AFAD’dan Valiliğe gönderilen yazıda, depremzedelere ne zaman isterlerse o zamana kadar konaklayacakları şekilde bedeli ödenmek kaydıyla otel tahsisinin sağlanması istendi

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin, kentteki bir tesiste misafir ettiği depremzedelerin konaklamalarına son verme kararı üzerine, depremzedelere bu hizmet AFAD tarafından sağlanacak.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremler sonrası 50 kişinin barınması için Kumbağ Turizm İşletmeleri AŞ ile Büyükşehir Belediyesi arasında sözleşme imzalandı.

Sözleşmeye göre, depremzedelerin 13 Şubat-13 Ağustos 2023 tarihlerini kapsayan dönemde tesiste kalmaları öngörüldü.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal’ın imzasını taşıyan 16 Mayıs 2023 tarihli yazıda, afetzedelere yönelik geçici konaklama hizmetinin 21 Mayıs 2023 tarihinde sonlandırılmasına karar verildiği belirtilerek, AFAD tarafından gerekli işlemlerin yapılması istendi.

Gelişmelerin ardından AFAD Başkanı Yunus Sezer imzası ile Tekirdağ Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Kahramanmaraş merkezli depremler sebebiyle barınma ihtiyacı duyan afetzedelerin Süleymanpaşa ilçesinde kiralanan otelde masraflarının bugüne kadar Tekirdağ Büyükşehir Belediyesince karşılandığı ancak afetzedelere verilen geçici konaklama hizmetinin sonlandırılacağı bilgisinin alındığı ifade edildi.

Depremzedelerin milletin ve devletin emaneti olduğu belirtilen yazıda, “Asrın felaketine maruz kalan afetzedelerimizin milletimizin ve devletimizin emaneti oldukları hassasiyetiyle konaklama ve diğer ihtiyaçlarının tamamının karşılanması, misafirlerimizin ne zaman isterlerse o zamana kadar konaklayacakları şekilde bedeli ödenmek kaydıyla otel tahsisinin sağlanması” istendi.

Büyükşehir Belediyesinden açıklama

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İlimize gelen depremzede kardeşlerimizin beklenenin çok üzerinde olması sebebiyle ve Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan 5 milyon TL’lik limit sebebiyle öngörülen süre erken dolmuştur.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Depremzede misafirlerimizin konaklama yerlerinin değiştirilmesine ilişkin konu, bu limitlere mayıs ayı itibarıyla ulaşıldığı ve yapılan sözleşme bedelinin tamamlanması sebebiyle Valilik ve AFAD’a bilgi verilerek ve koordineli bir şekilde otellerden AFAD’ın konaklama tesislerine nakledilecek olmasından ibarettir.”

Tekirdağ Valiliği açıklama yaptı

Tekirdağ Valiliğinden yapılan açıklamada, AFAD ve diğer kurumlarla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da depremzedelerin yanında olunacağı ifade edilerek, afetzedelerin her türlü ihtiyacının karşılanmaya devam edileceği vurgulandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu