Haberler

Helvacıoğlu, sahiller konusunda, “ESTAB niye istemedi?” diye sormuştu


Geçtiğimiz günlerde AK Parti ve MHP tarafından yapılan basın açıklaması sırasında, Mecidiye, Erikli ve Yayla sahillerinin MUÇEV’e kiralanması ile ilgili olarak Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun ?ESTAB diye bir kuruluş var ama kılını kıpırdatmıyor. Ne yaptığını kendisi de bilmiyor.” çıkışına ESTAB‘dan cevap geldi.
ESTAB Başkanı Süleyman Paçaman,meclis üyeleri Erdoğan Gümülcineli, İsmail Özcan, Sezgin Gündoğdu ve Abdi Kıyakoğlu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi.

AK Parti İlçe Başkanı ve Keşan Belediye Başkanının kurumumuza yönelik söylemlerine istinaden basın açıklaması yapma gereği duyduk.

AK Parti İlçe Başkanı ESTAB’ı “Belediyenin kurumu” diyerek tanımlamış ve “Ne yapıyor bu ESTAB?” diye soru sormuş. İlçe başkanı ne yazık ki eksik ve yanlış bilgi almış. Keşan Belediye Başkanı’nın “ESTAB diye bir kuruluş var ama kılını kıpırdatmıyor. Ne yaptığını kendisi de bilmiyor.” İfadelerini de hayretle karşılıyoruz. Her konuda, herkesten önce haberi olan,15 yıldan fazla Keşan’da yöneticilik yapan biri olarak ESTAB’ın faaliyetlerini bilmiyor olması şaşırtıcı bir durumdur. Sn.Başkan ile yaptığı basın açıklamasından 1 gün önce beraber toplantı yaparak 2020 yılı ve sonrası Keşan ve Saros Turizmi için neler yapacağız? ESTAB olarak Keşan Belediyesine kent merkezi ve sahillerde ne gibi destekler verebilirizi konuştuk. Kurum olarak üyemiz olan belediyelerin yanında olduğumuzu, Keşan ve sahillerde yapılacak turizme yönelik tüm hizmet ve projelerde beraber hareket edeceğimizi görüşüp, bir sonraki hafta projeler konusunda tekrar toplanmak üzere hemfikir biçimde toplantıyı bitirdik. Bir gün sonra sayın başkanın ESTAB ile ilgili ifadelerini ve üslubunu üzülerek izledim. Belediye Başkanımızın bu davranışını çok samimiyetsiz bulduğumu ifade etmek isterim. “ESTAB ne yapıyor?” diye soran Sayın Başkanlara ESTAB’tan kısaca bahsetmek isterim:

ESTAB mahalli idare birliğidir, kamu kurumudur. Herhangi bir belediyeye bağlı bir birim yada müdürlük değildir. Birlik başkanı, birlik meclisi ve birlik encümeni birliğin organlarını oluşturmaktadır. Keşan Belediyesi, İpsala Belediyesi, Enez Belediyesi, Edirne Özel idaresi ESTAB’ın üyeleridir.

ESTAB Saros’un sosyokültürel ve turizm altyapısını geliştiren, koruyan ve sürdürülebilirliğini sağlayıcı projeler üreten kurumdur. Dünyanın en iyi yayın kuruluşları olan BBC ve Dailymail’in haber sitelerinde manşet olan ve birçok ulusal basında haberi yapılan “DÜNYANIN EN BÜYÜK UÇAK BATIĞI” projesini ESTAB hayata geçirmiştir. Batırıldığı günden bu yana yerli yabancı turistler dalış için Saros’a gelmektedir. Bunun yanı sıra “Dünyanın ilk su altı tarihi müzesi” yapay resif projesi,Nusret mayın gemisi yapay resif projesi hayata geçirilmiştir.”Rüzgarın Çocukları” projesi kapsamında, kurum bünyesindeki ekipmanları kullanarak her yaz sezonu yaklaşık 300 vatandaşımıza windsurf eğitimleri verilmektedir. Ayrıca kurumumuz demirbaşındaki ekipmanlar ile Keşan Belediyesi Can Kurtaran hizmetlerine destek olarak vatandaşlarımızın sahillerde can güvenliği sağlanmaktadır. Kum temizleme araç ve ekipmanlarımız yaz sezonu boyunca Erikli, Yayla, Danışment sahillerimizin temizliğini yapmaktadır. Bölge turizminin tanıtımına katkı sağlamak için hazırladığımız “Saros Tematik Turizm Harıtası” bölgemizdeki kurum ve kuruluşlara dağıtımı yapılmaktadır. ESTAB, Sadece “Saros ve bölgemizin Tanıtımı” değil, Ülkemizin dünyada tanıtımında önemli rol üstlenmiştir.

ESTAB,Saros Körfezinde yapılması planlanan SAROS FSRU projesinin tüm süreçlerinde halkın yanında olup, projenin Saros’a vereceği zararları her platformda dile getiren, Yayla Balıkçı Barınağının yapımına bağlı olarak ortaya çıkan kıyı tahribatının önlenmesi için 2010 yılından bu yana ilgili bakanlık tarafından hayata geçirilmeye çalışılan “Dalgakıran Projesi“nin takipçisi olan kurumdur. Sadece  2019 yılında Saros Turizminin geliştirilmesine yönelik proje faaliyetleri için harcadığımız toplam tutar 1.383.715,64 TL‘dir.  

Şu sıralar gündemde olan sahillerin MÜÇEV tarafından, bakanlıktan 10 yıllığına kiralanması ile ilgili kurumumuzun isminin yanlış bir şekilde telaffuz edilmesinden rahatsızlık duyuyoruz. Temmuz 2019’daki olağanüstü belediye meclis toplantısı sonrasında Edirne’de ilgili makamlarla görüşmelerde bulunduk. Sahillerle ilgili Edirne il müdürlükleri nezdinde bir ihale olmadığını ve sahillerin önceki vasıflarının aynı şekilde devam ettiğini, sahillerimizin kıyı kanunu hükümleri kapsamında halkımızın kullanımında kalmaya devam edileceğinin bilgisini aldık. Akabinde bu sahillerin 21 Ekim 2019’da ilgili bakanlık tarafından kiralandığı haberini Ocak 2020’de aldık.

ESTAB tüzüğünün 5.maddesi olan Birliğin amacı ve üyelerce Birliğe devredilen görev ve hizmetler hükümlerinde yer alan “Turizmi koruma ve gelişim bölgeleriyle Turizm merkezlerinde alanın bütüncül bir anlayışla korunması’na istinaden, MUÇEV Tur. ve Tic. Ltd. Şti tarafından yapılan bu kiralamanın hukuki yönlerini avukatlarımız incelemektedir. Turizm alanlarımızda bulunan denizlerimizin, kumlarımızın; hangi kurum tarafından olursa olsun, ücretli yaparak halkın kullanımını kısıtlayan bir uygulamaya karşı olduğumuzu ifade etmek isterim. Belediyeler ve diğer kamu kurumları halkın refah ve huzur içinde yaşaması için hizmet ederler. Halka sahilleri ücretsiz kullandırma hizmeti kamu zararı değildir, olamaz.

Umarım bu açıklamalarımız “ESTAB ne yapıyor? ESTAB kılını kıpırdatmıyor, Ne yaptığını kendisi de bilmiyor?” sorularına cevap olmuştur. Halkın huzuru ve refahı için yol,kaldırım,park,bahçe,meydan yapmak nasıl belediyelerin asli görevleri arasında yer alıyorsa, ESTAB’ın asli görevi de; bölge turizmini korumak, geliştirmek ve tanıtmaktır. Belediye Başkanımızın ESTAB’a olan bakışı ne olursa olsun, kurum olarak Keşan ilçe sınırları ve mücavir alanlarında, Enez ve İpsala’da  turizmin korunması, geliştirilmesi ve tanıtımı için proje üretmeye devam edeceğiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Keşan belediye başkanının Estap çalışmaları ile ilgili hiçbir şey yapmıyorlar kıllarını kıpırdatmıyor lar gibi ithamların ı okudum ve hayretle karşıladım. Estap kendi bünyesinde ve sayın başkanının açıklamasını yaptığı gibi Saros yapay resif projesini yapmış ve bu proje uçak batığından önceki tüm aşamalarını hiçbir hibe hiçbir Kredi almadan yapmıştır ve bu proje o dönemin belediye Başkanı sayın Mehmet Özcan’ın destekleri ile gerçekleşmiştir. Şu an araştırması yapılırsa bu projenin altında ismi yazan kişinin profesör Dr Altan lok hoca olduğu görülür. Bir araştırılsın bakalım kaç tane projede bu dünya çapındaki hocanın imzası var. Bir kere Estap böyle bir bilim adamını Keşan’a kazandırmak ve keşan’daki projenin altına imza attırmak ile büyük bir başarı yapmıştır. Evet Estab turizmin gelişmesi için katkılar sunmak durumundadır. Ben Savaş Yapman olarak 17 sene o bölgelerde idim. 17 senenin içinde dalış turizmini bölgede başlatan ilk dalış eğitmeniyim. Ben soros turizmciler ve yatırımcılar derneği’nin yönetim kurulu üyeliğine yaptım. Yani Sarosun gelişimlerin de çok iyi biliyorum Bu çalışmların yanında hepsinde tamamında Estab a destek olan dönemin Keşan belediye başkanı Mehmet Özcan bey dir. Sayın Mustafa Bey belediye başkanı olduktan sonra hayata geçen bu çalışma dünyanın en büyük uçağı olan A330 batırılması ve buna Taap dan bir destek alınmış bir proje ile gerçekleştirilmiştir. Tanap her projeye destek veren bir yapı feğilfir. Batırma operasyonunun uçağın oraya gelmesi ve tüm çalışmaların içinde olan kişi benim ve bu çalışmaların hiçbir zaman hiçbir yerinde Mustafa başkanı görmedik. Mustafa başkan bu kadar büyük bir proje destek vereceğini uzakta durup resmen köstek olmaya çalışmıştı. Bunu bir kere ben çok iyi biliyorum. Geçmişten Mustafa Bey tanırım severim sayarım ama bu kadar yararlı projede politik gerekçelerle karşı tavır durmasını kendisine hiç uygun görmüyorum. Estab kim ne derse desin Sualtı turizmi için Türkiye’de marka olacak bir projeye gerçekleştirmiştir. Bunları yaparken hiç bir destekte olmamıştır. Ben şahsen oletsdyon günü desteğini istemiş olmama rağmen hemde. Sayın Bld başkanı ne yapıyor. Kılını bile kıpırdatmıyor. Sırtını döneceğine böyle bir suçlama yapılacağına oturup birlikte ne yaparız diye konuşulması lazım. Bunu yapması gereken de sayın Mustafa başkandır. Mustafa başkan böyle bir projeyi yapan Estab ı suçluyorsa bu tamamen bir politikadır siyasettir ama Keşan halkı için Edirne halkı için bu çok yanlış bir davranıştır.
    Sayın Bld Başkanı Estab a biraz yaklaşsa. Estabın envanterinde daha çok taslak projeler bulunmaktadır. Gerçekler görmezlikten gelinsede gerçektir değiştirilrmez.
    Savaş Yapman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı