EkonomiÖZEL HABER

Corona virüsü, elektronik piyasasına da sıçradı!

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve kısa zamanda dünyanın bir çok ülkesine sıçrayan corona virüsü şiddetini artırmaya devam ediyor. Şimdiye kadar dünya genelinde 43 bin 90 enfekte hastanın olduğu virüs nedeniyle Çin’de adeta hayat durdu.


Virüs yayılması ihtimaline karşı Mart sonuna kadar ülkede okullar ve bir çok kuruluşun yanında fabrikalar da kapatıldı.
Fabrikaların da kapatılması da Çin’in dünyaya ihraç ettiği elektronik ürünlere yansıdı.
Edinilen bilgiye göre Çin’den gelen bir çok üründe olduğu gibi üretim olmamasından dolayı elektronik ürünlerde de stok azalması yaşanıyor. Yeni ürün alamayan ihtalatçı firmalar da ürün bulmakta zorluklar yaşadıklarından, maliyetlerini karşılamak için fiyatlarda artışa gidiyorlar.
Bu artış da küçük esnafın aldığı ürünleri daha yüksek fiyattan almasına sebep oluyor.

Yaşanılan durumu Keşan’da elektronik ürün ticareti yapan esnaf İsmail Kılıçoğlu anlattı. İthalatçıların ellerindeki stokların azalmasından dolayı ürünlere son bir aydır zam yaptıklarını belirten Kılıçoğlu, “fiyatlar bir öncekini tutmuyor” dedi.

Elektronik ürünlere yüzde 10 ila 20 arası zam geldiğini söyleyen esnaf, “Telefon ekranı toptancıda 170 liraydı, aradan 2 gün geçtikten sonra bu sefer 200 lira olduğunu söyledi. Bir iki ay sonra elinde ürün kalmayacağını, sonra da sıkıntı yaşayacağımızı söylüyorlar. Aynı zamanda elimizdeki stokları değerlendirmemiz gerektiğini ve ucuza vermemiz gerektiği konusunda bizi uyarıyorlar. Gelecek günlerde daha farlı alacağımızı söylüyorlar” dedi.
Zamdan en çok hafıza kartı, ekran, batarya ve şarj aletlerinin etkilendiğini kaydeden Kılıçoğlu, zamlar karşısında müşteriye yeni fiyatı ayakta kalmak için yansıtmak zorunda olduklarını dile getirirken yine de müşteriyle orta bir yol bulabileceklerini söylerek, “Müşteri de isyan ediyor, 3 lira farkla aldığım zaman 3 lirayı yansıtmak zorundayım, ama yine de müşteri ile diyaloğumuz farklı. Fiyatı fazla bulan müşteri başka yere gidiyor. Müşteriyi kırmamak için 3 liradan 5 liraya çıkan ürünü 4 liraya vermeye bakıyoruz” dedi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu