Haberler

Helvacıoğlu, “Önlem almazsak İtalya ortalamasını geçeceğiz”

Keşan’da bugün Keşan Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısı‘nda alınan kararların ardından ortaya çıkan ve ‘Keşan’da karantina var’ iddiaları içeren ses kayıtlarına Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğu cevap verdi. “Keşan’da karantina yok” diyen Helvacıoğlu, “Tedbirleri çarpıtarak panik havasına sokmak isteyenler var” şeklinde konuştu.

Keşan Hıfzıssıhha Kurulu bugün toplanmış ve corona virüs önleme tedbirleri kapsamında Keşan’da insan ve araç trafiğinin devam eden yoğunluğunu azaltmak ve korona virüs salgın riskinin artmasını önlemek amacıyla alınan ve bugün 18.00’den itibaren uygulamaya konulacak olan tedbirler açıklanmıştı.
Yapılan duyurunun ardından Keşan’da telefondan telefona dolaşan bir ses kaydı ortaya çıkmış, ve şehirde kırmızı alarm verildiği, Keşan’ın karantina altına alındığı yönünde iddiada bulunmuştu.
Bu iddiaları yalanlayan Mustafa Helvacıoğlu, şunları dedi: “Keşan’da olağan üstü bir durum yok, bilmediğiniz bir durum yok. Bir kaset dolaşıyor. Paniğe sokmak için birileri çaba veriyor. Tekel Meydanı ve banklar caddesi o kadar yoğun ki önlem almamız gerektiğini düşünerek bugün bir karar aldık. Yoğun olan yerlerde trafiği azaltmak için önlemler aldık”

Virüsün yayılmasının önlenmesi için bazı önleyici tedbirler alınmasının gerekliliğini açıklayan Helvacıoğlu, şunları söyledi: “Keşan’da devlet hastanesinde ve özel hastanede herhangi bir olumsuzluk yok. Şüpheli vakalar olabilir. Dün devlet hastanesinde şüpheli 8 vaka vardı hepsi negatif çıktı testlerinin. Keşan?da karantina yok, herhangi bir olağanüstü durum yok. Ancak biz önlem almazsak, yoğunluğu azaltmaz ve tedbir almazsak Keşan İtalya ortalamasını geçer. Biz Keşan halkımızın sağlığı için çalışıyor, önlemler ve tedbirler alıyoruz. Bankalarda, marketlerde, manavlarda, çarşı merkezinde her yerde yoğunluk varken hastalık önlenebilir mi? Aldığımız tüm önlemler tamamıyla vatandaşımızın sağlığını korumak için.”

Keşan’da zorunlu ihtiyaç dışındaki iş yerlerinin virüsün yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılacağını ve zorunlu ihtiyaç kapsamında açık kalan iş yerlerinde de tedbir ve denetim uygulamalarının arttırılacağını aktaran Mustafa Helvacıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Keşan’da sokağa çıkma yasağı gibi bir durum yok. Ama işletmelerimiz de kurallara uysunlar. Ekonomik durgunluk nedeniyle bugüne kadar ceza yazmadık ama kurallara uymayan vatandaşlarımıza da işletmelerimize de ceza yazmaya başlayacağız. Keşan güvenilir bir yer. Şüpheli vakalar olabilir ve olacak da Dünyada 500 bini aşan vaka var. Bu nedenle panik yok ama tedbir var. Asparagas ses kayıtlarına inanmayın. Hem özel hem de devlet hastanelerimiz aslanlar gibi hizmet üretiyor. Allah onlardan razı olsun.”

Tedbirlerin bundan sonraki süreçte devam ederek artık cezalar da kesileceğini belirten Helvacıoğlu, “65 yaş üstünde olup da dışarı çıkan büyüklerimize 3 bin 150 lira ceza gelecek, sosyal mesafe için de bir kaç gün görevliler uyarak ama hala devam ederse ’emre aykırı davranıştan 392 lira ceza kesilecek” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu