Haberler

Helvacıoğlu: “Mahkeme sonucunu bekliyoruz”

Eski Köy Garajında işyeri bulunan bir esnafın, Edirne İdare Mahkemesi‘ne açtığı davanın ardından yıkım için çıkan ‘Yürütmenin durdurulması’ kararına ilişkin, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu açıklamada bulundu. Mahkemeye gerekli evrakların gönderildiğini söyleyen Helvacıoğlu, konuşmak için kararın verilmesini beklediklerini söyledi.

Basın mensuplarının sorusu üzerine konu ile ilgili kısa bir açıklamada bulunan Mustafa Helvacıoğlu, “Durdurma kararı sadece bir kişiyle ilgili. Tebligatı almadım beyan etti ama belgeyi sunmadı. Zaten beyanı da doğru değil. Biz de karşılık verdik, mahkemeye başvurduk. Yürütme durdurma kararı alan şahıs kendisine tebligat gelmediğini söylüyor; ama teslimatın yapıldığı güne dair evraklar zabıtada var. Tebligat sırasında çekilmiş fotoğraflar da var. 23 Haziran 2020’de kendisine tebligat gitmiş, aldığına dair imza atmamış tutanağa ‘imza atmıyorum’ diye yazmış. ‘Haberim yok, kimse gelmedi’ diyemez. Bunu da mahkemeye sunduk.” dedi.

“Cuma günü olumlu sonuç bekliyoruz”

Söz konusu işletmenin sözleşmesinin bittiğini belirten Helvacıoğlu, yalnızca bir işletmenin sözleşmesinin olduğunu belirterek, “Bir buçuk yıl önce de konuyu izah ettik. Mahkemeyi kazandı diye bir şey yok. Sadece durdurdu. Mahkeme bizden 15 gün içerisinde savunma bekledi. Biz çok donanımlı gittik ve bilgileri verdik. Sonucu bekliyoruz. Cuma günü sonucun olumlu bir şekilde sonuçlanacağını düşünüyoruz.” diyerek tahliye işlemlerinin devam ettiğini ay sonunda da biteceğini belirtti.

“Yıkım devam ediyor, boşaltmalar da devam edecek”

Bunun yanında konu ile ilgili açıklama yapmak için, mahkemeden çıkacak sonucu beklediğini kaydeden Helvacıoğlu, “İdari mahkemeler söyle işler; gider başvurursun, mahkeme de ‘Dur bakalım doğrusunu öğrenelim’ der ve karşı tarafı da dinleyerek karar verir. İdari mahkeme durdu diye inşaat duracak değil. Yıkım devam ediyor. Boşaltmalar da devam edecek. Biz esnafımızı mağdur eden bir yaklaşımda bulunmadık. 7 yıl önce hazırlanmış Mehmet Özcan’ın projeleri var. O da, diğerleri de bu işin niyetine girmiş.” diyerek, devam etti: “Orası başlarına yıkılacak durumda. Depreme dayanıklı değil. Çok kötü durumda. Orada çalışılır mı? CHP Keşan İlçe Başkanı sayın Recep Pekcan‘a da cevabım var. Her şey hazır. Mahkeme sonucunu alayım öncelikle” şeklinde konuştu.

“CHP’lilere ayrıca cevabımı vereceğim”

Öte yandan Mustafa Helvacıoğlu, yıkımın devam edeceğini ve bu süre zarfı içinde Köy Garajı’nın da geçici bir süreliğine taşınmasın da gündemde olduğunu dile getirdi. “15 gün ya da 1 ay gibi geçici bir süre için ya eski itfaiyenin oraya ya da terminale taşımak zorunda kalacağız” ifadelerini kullanan Helvacıoğlu, Cumhuriyet Meydanı projesinin uygulanacağını söyleyerek “O meydan ya kentsel dönüşümün içine girecek, ya da bizim kendi projemiz olan Cumhuriyet Meydanı projesini uygulayacağız. Sonuçlar henüz gelmediği için lanse edemiyorum. Kentsel dönüşümle ilgili projelerimizi bekliyoruz. Sonuçta orası bir meydan olacak. Biz ne hata yapıyoruz? Başlarına yıkılacak. Sözleşmesi yok. Hukuksal anlamda çıkarma yetkimiz de var. Zaman kazanmak istiyorsa bilemem. Ama Keşan’ın gelişmesini engelliyorlar. Buna CHP‘liler de yardım ediyor. Keşan’ın gelişmesini durduramazsınız. Halk bunun hesabını sorar sizden. Dersimi çalıştım. Mahkeme sonucunu bekliyorum. CHP’lilere ayrıca cevabımı vereceğim.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu