Haberler

Keşan Köy Garajı esnafının sorunlarına dikkat çeken CHP, çözüm önerisi sundu

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan Köy garajının için açıklamalarda bulunuyor

KEŞAN Online paylaştı: 21 Eylül 2020 Pazartesi

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, yıkılması planlanan Eski Köy Garajı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıkılacağı için esnafın mağdur olacağını ve bu mağduriyetin önüne geçilmesi için adım atılması gerektiğini ifade eden Pekcan, “Yakın zamanda bir inşaat da yapılamayacağına göre bu insanların ekmeği ile oynamamak lazım” dedi.

Sözlerine Eski Köy Garajı‘nda halen faaliyet gösteren bazı esnafların dükkanları boşaltmaya başladığı gördüklerini belirterek başlayan Recep Pekcan, CHP’li meclis üyeleri ile bölgede durum tespiti yaptıklarını söyledi. “Biz evveliyatını biliyoruz; ama oranın ilerleyişiyle ilgili birtakım sıkıntılar var. Yönetim kurulundan bir kaç arkadaşımızla birlikte gidip oradaki esnaflarla görüştük. Esnaf mağdur edilmeden ne yapılabilir? Bu iş nasıl çözülebilir? onu anlatmak istiyorum diyen Pekcan şu şekilde konuştu:

“Depreme dayanıklılık testi yapıldı. Sonucu bilmiyoruz”

“Eski Köy Garajı’ndaki alanla ilgili bizim de AK Partili arkadaşların da bir takım projeleri vardı. Bir meydan çalışması yapılabilirdi. Bu nedenle oradaki esnafın dükkanları boşaltması istenebilirdi. Bir diğeri de bu alanla birlikte bir kaç noktada depreme dayanıklılık testi yapılmıştı. Depreme dayanıklı değil ise yine bu alanların boşaltması lazımdı.”

Yıkımı söz konusu alanda şahıslara ait olan yerlerin de olduğunu kaydeden Pekcan, konuşmasına “Bir tanesi benzin istasyonu ki benzin istasyonunun yarısı şahsa yarısı belediyeye ait. Diğeri de bir dükkan. Bu alanda bir inşaat yapılacaksa buraların halledilmesi gerekiyor. Hemen yanında parkın bu alana dahil edilip hazırlanacak bir meydan projesi vardı. Parkın, yanılmıyorsam 2023’e kadar sözleşmesi var. Bu alanda bir inşaatın ve yeni bir düzenlemenin yapılması mümkün değil. Bu düzenleme mümkün değilken oradan ekmek yiyen, çoluğunu çocuğuna, evine ekmek götüren esnafın çıkması neden isteniyor? Depreme dayanıklılık testi yapıldı. Sonucu bilmiyoruz. Bölge depreme dayanıklı değil ise ki görüntü de binaların iyi durumda olmadığını gösteriyor. Yeni bir inşaat yapılana kadar burada düzenleme yapılabilir. Esnafa, ‘Çıkın gidin. Ne haliniz varsa görün.’ denilmemeli. Bizim dönemimizde belediye binası yapılırken de aynı durumla karşı karşıya kalındı. Esnafa Eski İtfaiye Binasının altında ve müsait olan diğer yerlere prefabrik dükkanlar yapılarak, inşaat bitene kadar mağduriyet yaşanmaması sağlandı.” şeklinde devam etti.

“Yakın zamanda bir inşaat da yapılamayacağına göre bu insanların ekmeği ile oynamamak lazım”

Boşaltılan dükkanlara gelen toplum huzurunu bozan kişiler sebebiyle bazı esnafların güvenlik nedeni ya da ekonomik açıdan işine başka yerde devam etmek adına buradaki dükkanlarını boşalttığını belirten Pekcan, “Geriye kalan esnaflarda büyük sıkıntılar var. Buradan çıktıklarında ne yapacaklarını bilemiyorlar. Bir çoğu işini kaybedebilir. Yeni yerler bulup kiralamaları ve oraya özel yaptıkları işlerine devam etmeleri mümkün değil. Çözüm önerimiz şudur ki: İnşaat bir bahane değil. Çünkü kısa sürede bir inşaatın yapılması mümkün değil. Binalar depreme dayanıklı değilse ve güvenlik söz konusu ise yeni inşaat yapılana kadar geçici bir çözümle bu bölümdeki esnafı istihdam etmemiz gerekiyor.” dedi.


Bölgedeki problemin çözümü için İzzetiye örneği veren Recep Pekcan, “İzzetiye’yle ilgili başkanın bir takım projeleri var. Konteynerler konarak insanların satış yapması için bir alan yaratılıyor. Aynı uygulama burada da yapılabilir diye düşünüyoruz. Buradaki dükkanlar illa ki boşaltılacak ise, depreme dayanıklı değillerse ki bunu bilmiyoruz başkan biliyor ve bu konuda henüz bir açıklaması yok. Yakın zamanda bir inşaat da yapılamayacağına göre bu insanların ekmeği ile oynamamak lazım. Alan düzenlenerek geçici prefabrik yapılar konabilir ve esnafımız inşaat başlayana kadar işini yapmaya devam eder. Buradaki esnaf arkadaşlarımız mağdur ve çalışamayacak duruma geliyorlar başkanın bu duruma bir çözüm bulması gerekiyor. Biz CHP olarak inşaat yapılana kadar bu insanların orada işlerine devam edebilmeleri için elimizden geleni yapmaya hazırız. Esnafın gözü kulağı olmaya devam edeceğiz.” sözlerini kaydetti.Basın açıklamasının ardından Pekcan ve CHP heyeti, köy garajında bulunan esnafı ziyaret etti. Partiler tarafından devam eden süreç ile ilgili bilgi alınan esnaf, yıkım için yalnız bırakıldığını; pandemi döneminde yeni iş yeri bulma konusunda problemler yaşadıklarını belirterek, iş yerlerinden ayrılmak için ek süre istedi.

Esnaflar şu şekilde konuştu

Ercan Savcu: “Ben burayı 2018’in 8. ayında Keşan Belediyesi’nden devraldım ve 100 bin liraya yakın yatırım yaptım ve kredi borçlarım var. Keşan Belediyesi bize yer göstermeden ‘Çık’ diyor ve mağdur durumdayız, ortada kaldık. Keşan Belediyesi’nden gelen yetkililere sözleşmemin olduğunu söylüyorum ‘Hiç bir şey ifade etmez’ diyorlar. Peki bu sözleşme ne dayanarak yapıldı? Ben bu kadar eşyayı eve mi götüreceğim? Ben çıkmıyorum. İsterse Belediye Başkanımız dozerlerle gelsin, ben çıkmıyorum”


Nedim Akın: “42 yıldır buradayım. Burada çalışıyorum. 570 lira kira veriyordum şimdi 65 lira daha eklenmiş buna, hem çıkacağız hem zam yapmışlar. Yeni iş yeri bakacağız ve çıkacağız herhalde. Devlete karşı gelecek halimiz yok.”

Halil Deniz: “Salgın döneminde biraz daha süre istiyoruz. Yer bulmamıza yardımcı olunmasını bekliyoruz. Baktığımız yerler salgın sebebiyle kiralar yüksek. Yarın öbür gün işletmemiz kapatıldığında biz ne yapacağız?”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu