Gündem

Helvacıoğlu, Keşan’daki vaka durumunu Keşan FM’de açıkladı

Türkiye’de 86 bin 306 kişiye bulaşan ve şimdiye kadar 2 bin 17 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs (Covid-19) vakalarına ilişkin güncel verileri Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu açıkladı.

Keşan FM’de yayınlanan Buket Birsen Çayır’ın sunduğu ‘Yerel Gündem’ programına canlı telefon bağlantısı ile katılan Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’daki korona virüs vakalarına ilişkin son durumu; bu bundan sonra atılacak olan adımları anlattı.

“35-40 arası yatan hastamız var, pozitif sayısı 10’u geçmez”

Keşan’daki vakalara ilişkin olarak bilgi verme yetkisinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu belirten Helvacıoğlu şu sözleri dile getirdi, “Siz de görüyorsunuz her akşam raporlar açıklanıyor bakanlık tarafından. Bizler yetkili olarak hastalar ile ile ilgili bilgimiz var, vatandaşlarımız tedbir alsın diye her mahallede olduğunu söylüyoruz, ben ancak yuvarlak cevap verebilirim. 35-40 arası yatan hastamız var, bunların hepsi pozitif değil; şüpheli olarak geliyorlar, test süreleri var ve test sonuçlarını beklerken şüpheli statüsünde oluyorlar. Ama çok şükür ki 10’u geçmeyen pozitif hasta sayımız var. Dünden itibaren de bu sayı 10’un da altına indi. Bu zamana kadar da 15’e yakın kişi iyileşti.
Ölüm sayısı konusunda ise 2 deniliyor ama biri şüpheli. Yine de kesinlikle bu sayı 3 değil.
Yoğun bakımda korona virüsten dolayı yatan hastamız yok, yalnızca kronik hastalıkları dolayısıyla yatan hastamız var. Keşan’da iyi gidiyorsak da tedbir almamız lazım.
7-8 de ev karantinamız var. O binaları dezenfekte ediyoruz.”

“Üç sorunumuz var”

Havaların ısınması ile birlikte Keşan’da insanların dışarı çıkmaya başladıklarını ve özellikle de sosyal mesafeye uymadıklarının altını çizen Helvacıoğlu, “Üç tane sorunumuz var Keşan’da, ilki banka kuyrukları. Buralarda sosyal mesafe korunmuyor.” diyen Helvacıoğlu şöyle devam etti:
“İkincisi pazar yerimiz. Geçen haftaya göre daha iyiydi. Sadece Paşayiğit Caddesi üzerinde seyyarlar açtı.Orada tedirginliğimiz var. Pazar yerine bu hafta için not vermek gerekirse, 10 üzerinden 7 diyebilirim.
Bir de Yenimescit, Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde oturan vatandaşlarımızın canı sıkılıyor vatandaşlarımızın. Evde duramıyorlar. Kıyamıyorum ama bir şey de söyleyemiyoruz. Polisler evlerinize girin diyorlar, bize kızıyorlar. Onlar da son günler de kurallara uyma eğilimine girdiler. Teşekkür ediyorum.”

“40 bin maske dağıttık, günde 50 bin üreteceğiz”

“Bu zamana kadar pazar yerinde 40 bine yakın maske dağıttık. Üretime de geçiyoruz bu konu hakkında. Maske imalatı için kumaşlarımız geldi. Halk Eğitim Merkezi ile beraber yapacağız bunları. Sosyal Hizmetler Birimimizde günde 500-1000 arası üretim yapıyorduk. Bu yetmiyordu. Biz şimdi günde 5 bin 10 bin üretme telaşı içindeyiz. Hafta sonuna kadar da yetiştireceğimize inanıyoruz.”

“Kibarca söylüyoruz: Gelmeyin”

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe tarafından geçtiğimiz günlerde Keşan’da virüs girişinin önlenmesi için şehir giriş çıkışlarının kapatılması hakkındaki önerileri hakkında görüş bildiren Helvacıoğlu, bu önerilerin iletildiğini ancak yol kapatmaya gerek kalmadan da vatandaşlara onların sağlığı için yapılan çağrılara da uyması gerektiğini söyleyerek şunları kaydetti:

“Bu konuda Edirne Valiliği’ne öneri de bulunduk ama sadece tavsiye oluyor bu. Biz sadece vatandaşlarımıza ‘Gelmeyin’ tavsiyesinde bulunabiliriz. Ama insanlarımıza gelmeyin diyoruz buna rağmen zorla geliniyorsa da yani pes doğrusu. Kendim için demiyorum ki bunu. Kendi sağlığınız için gelmeyin diyoruz. Yoksa olur mu böyle bir hakkımız yada hadsizliğimiz? Hastane yetmez, yaza hazır değiliz. Biz yaz hazırlıklarına Mayıs ortasında başlıyoruz. Hele böyle bir dönemde ancak Keşan’a yetiyoruz. Zaten personelimizin yarısı idari izinde. İnsanlar ‘Bizi mi istemiyorsunuz?’ diyorlar bunu söylerken kırılıyorlar. Yazın iyi günde istiyoruz da, böyle bir günde istememezlik olabilir mi? Biz sizin iyiliğiniz için söylüyoruz. Aklı var dengesi var insanların. Mantığı var şuuru var bu insanların. Gelmeyin o kadar basit. Neden geliyorsunuz? Geliyorlarsa da anlam veremiyorum.
Gelmeyin diyoruz. Yolları kapatmanın anlamı nedir? Savaş mı bu Allah aşkına? Topla tüfekle geliyorlar da biz de yolları mı kapatıyoruz? Bunlara gerek var mı? Kibarca söylüyoruz. Gelmezseniz sizin sağlığınız için iyi olur. Ne jandarmaya ne de bariyere gerek yok. Bu bütün dünyada böyle . Bodrum ve Edremit Belediye Başkaları da böyle konuluyor. Yetemiyoruz çünkü.”

“Ramazan’da yardım köprüsü”

“Ramazan ayında iftar çadırımız yok. Teravihlerimiz de yok. Yardın konusunda da 5 bin kişilik bir listemiz var. Onlara yardım etmek isteyenler arasında köprü kuruyoruz. Yardım etmek isteyen kim olursa olsun onların yarımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Kimse görmeden yardım edeceğiz. “

“23 Nisan’da herkes balkonda, 2023 balon gökyüzünde”


“23 Nisan’da herkes balkonda olacak şekilde etkinliklerimiz var. 2 bin 323 balon uçuracağız havaya Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 100. kuruluş yıl dönümünde en anlamlı bir şekilde yaşatacağız. “

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu