Gündem

Helvacıoğlu, Kent Meydanı ve Keşan trafiği hakkında merak edilen konulara açıklık getirdi

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, belediye çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu. Merakla beklenen Kent Meydanı’nda ilk kazmanın ay sonuna kadar vurulacağını belirten Helvacıoğlu, 19 Mayıs’a kadar firmanın projeyi teslim etmesini beklediklerini söyledi.
Keşan trafiği hakkında da konuşan Helvacıoğlu, “Keşan trafiğinin kurtuluşu, tek yön” dedi.

“Hedefimiz kent meydanını 19 Mayıs’ta açmak”

Sokak iyileştirmeleri ve meydan projesinde önemli çalışmaların yapıldığını belirten Helvacıoğlu, “Keşan Kent Meydanı’nda ay sonu itibarıyla kazı çalışmaları başlayacak. Güvenlik noktasında tedbirler alındı. Park ve köy garajı kapatıldı. Tüm işletmelerimiz işlerine son verdi. 2 taksi durağımızın yerini değiştirdik. Firma en geç 30 Haziran 2023’te teslim edeceğini beyan ediyor. Ancak bizim hedefimiz 19 Mayıs. Gençlik ve Spor Bayramımızı meydanımızda kutlamak istiyoruz. Mart veya Nisan ayında çalışmaların bitmesi planlanıyordu. Ancak köy garajındaki otopark çalışmaları nedeniyle yapacak kazılar zeminin sert taş olması nedeniyle uzun sürecek. Bu nedenle süre 1-1,5 ay uzatıldı. Yazın Saros’a ve çevre il-ilçelerden gelen misafirlerimiz daha modern bir Keşan görecek.” dedi.
Helvacıoğlu, mevcut alandaki ağaçların sökülmeyeceğini 71 adet ağaç ile 2 bine yakın süs bitkisinin de ekleneceğini dile getirdi.

“Keşan trafiğinin kurtuluşu, tek yön”

Açıklamasının devamında trafik konusuna değinen Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastane Caddesi, Çukurçeşme Sokak, Keşan Küçük Sanayi Sitesi’nde çalışmalarımız sürüyor. Meydanda da önlemlerden ötürü trafik daralıyor. Belirli saatlerde yaşanan trafik sıkışıklıklarını kış boyunca hissedebiliriz. Vatandaşlarımıza toplu taşımayı tercih etmeleri çağrısında bulunuyoruz. Trafiğe çıkan hemşehrilerimiz de ana arterler yerine alternatif güzergahları kullanabilir. Muammer Aksoy Caddesi, Muhtar Ali Çevikel Caddesi, Paşayiğit Caddesi, Rasim Ergene Caddesi’ne ara arterlerden ulaşabiliriz. Ayrıca Keşan trafiğinde artık tek yöne geçeceğimiz dönem başlıyor. Keşan’ın her alanı tek yön olacak şekilde çalışmalarımızı hızlandırdık. Meydan sonrası tek yöne geçiş sağlamak adına tüm planlarımızı yaptık. Bu konuda aksaklıklar olacak mı, olacak. Bazen deneme-yanılma yöntemi oluyor. Bazen Keşan’ın dar yolları trafik planlamamıza müsaade etmiyor. Bazen kağıt üzerinde yaptıklarımız uygulamada eksik kalabiliyor. Vatandaşımız biraz sabretsin. Eleştirileriyle bize destek olsunlar. AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’den oluşan meclis yapımızla trafik konusunda üniversite bazlı bir çalışmaya hepimiz onay verdik. Dedik ki; bilenlerle çalışalım. Denizli Pamukkale Üniversitesi’nden uzmanlar trafiği çalıştılar. Bu çalışmayı uyguluyoruz. Yaptığımız tüm çalışmalar rapor doğrultusunda. Belki yolumuz uzayacak ama Keşan trafiğinin kurtuluşu, tek yön. Bu yönde çalışmalara başladık. Çukurçeşme, Cumhuriyet Caddesi, Tahta Cami Sokak, Aladdin Sokak tek yön oldu. Paşayiğit Caddesi bir yere kadar tek yön olacak. Kurtuluş Caddesi Seyidoğlu Pastanesi’ne kadar tek yön olacak. Bunların hepsinin planlamasını yapıyoruz. Keşan’da 3 yıldır değişim yaşanıyor. Bu değişim sancılı olabilir. Vatandaşımız, siyasiler ve idarecilerimiz yardımcı oluyor.”

“Hastane Caddesi 3 ayda bitecek”

Hastane Caddesi’ne çalışmaların devam ettiğini dile getiren Helvacıoğlu, “Hedefimiz yıl sonuna kadar çalışmalarımızı tamamlamak. Asfalt değil. Tek tek parke taş döşeyeceğiz. Okul ve istirahat saatlerinde çalışmayı daraltacağız. Bu yüzden süreç biraz uzayacak. 2 ayda bitecek olan Hastane Caddesi 3 ayda bitecek. Okul bölgesi, yürüme bölgesi, trafiğin en yoğun olduğu cadde. 3 ay boyunca tamamen trafiğe kapatamayız. Büyük bir kaos olur. Aşama aşama yapacağız. Aynı zamanda meydanlaşacak olan müze bahçemiz ihaleye çıkıyor. Trafik eğitim parkımız ihaleye çıkıyor. Yüceller Teşkilatı Parkımızda çalışmalar devam ediyor. Müthiş bir Macera Parkı geliyor. Engelsiz Yaşam Parkı’nda çalışmalar ilerliyor. Stadyumu toparlıyoruz. Işıklar yandı, veteranlar ilk maçlarını oynadı. Kulüplerimiz de maçlarını oynayacak. İzzetiye’deki sahayı veteranlarımız kullanacak. 6 semt sahası daha geliyor, ihalesi oldu. Cumhuriyet Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Yenimescit Mahallesi, Paşayiğit Mahallesi, İspat Camii Mahallemizde Çamlıkent’te bulunan 112 Acil istasyonu ve eski devlet hastanesinin arkasında bulunan alanlara semt sahası yapacağız. Voleybol ve basketbol sahası olacak. Mücavir alanlarımızda yapacağımız çalışmalarımızı planlayacağız. Erikli’ye su getirdik. Erikli-Yayla’da imar yapısında yaptığımız çalışmalar tamamlanıyor. 200-300 konutluk imar alanı açıyoruz.”

“Deli divane olduk”

41 aydır belediye başkanı olarak görev yaptığını söyleyen Mustafa Helvacıoğlu, “41 ayın hesabını vermek üzere bir program hazırladık. Selim Sesler Konferans Salonumuzda 23 Eylül 2022 Cuma günü saat 19.41’de başlayacak olan programımızda halkımıza hesap vereceğiz. Tüm halkımız programımıza davetli. Yaptıklarımız hakkında bilgi vereceğiz, yapamadıklarımızı neden yapamadığımızı anlatacağız. Seçim döneminde bir kitapçık hazırladık. Hizmetin tam zamanı demiştik. 2 dönemlik yola çıktım ve verdiğim sözlerin %80’ini oldu. Bu projeleri hayata geçirmek için dertlenen bir yapı ile çalışıyoruz. Dün ben İstanbul’daydım, ekibimin yarısı Ankara’da. Yarın Edirne’de olacağız. Hiç durmuyoruz. Deli divane olduk, canla başla çalışıyoruz. Belediyeyi kurumsal bir yapıya kavuşturduk ve verimliliği %70’e getirdik. 539 kişi ile başladık, 539 kişiye de geçmiyoruz. Verdiğimiz sözleri yaptıklarımızla taçlandırmaya çalışıyoruz. Ben meclisime de sesleniyorum, ne olur gelin Keşan için her şeyi yapalım. ‘Hayır’lara gerek yok. Bugün mecliste sayısı fazla olan CHP’den birisi de başkan olabilirdi. Benim yanım boş. Ben genel müdür sıfatında çalışıyorum. Meclis bana yardımcı olsaydı, yaptıklarımızın 3 katını yapardık. Üzülüyorum. Helvacıoğlu’nu aşağıya çekmekle batmaz, Keşan zarar görüyor ve bunu halkımız görüyor. Vatandaşımız bundan sonra başkanını seçerken, ben olurum olmam bilemem, meclisi ile seçmesini öneriyorum. Keşan’ın kazanması için başkanın meclisle beraber olması lazım. Keşan bu eksikliği yaşamamalı. Başkan meclisiyle seçilirse 3 kat başarılı olur. Keşan uçardı ama fırsatları değerlendiremiyoruz. Bahanemiz yok ve çok çalışıyorum. Burada İYİ Partili, CHP’li arkadaşlarımıza bir arada olmayı öneriyorum. Dünya çok hızlı gelişiyor. Keşan geride kalmamalı. İçerdi kavga olmamalı.”

“Ne olacağım önemli değil ne yapacağım önemli felsefesi ile çalışıyorum”

Basın mensuplarının soru üzerine su fiyatlarının güncellenmesi konusunda bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Suyu 6 TL’ye satıyoruz, 15-17 TL aralığında mal ediyoruz. İBB Meclisi’nde AK Parti çoğunlukta ama %40 oranında güncelleme yapıldı. İmamoğlu %80 istemişti. Ben ‘Az zarar edelim’ diyorum. 15 TL’ye mal ettiğimiz suyu 6 TL’ye satarsak bu belediye hizmet edemez, maaşlarını veremez. Bugüne kadar geldik ama son 3 ayda belediyenin gelirlerinin ciddi şekilde aksayacağının işaretlerini alıyorum. Çok da iş yapıyoruz. Sponsorlar ile yapıyoruz. Misafirlerimize ikram ettiğim çayı dahi özel kalemimden ödeyemiyorum. Özel kalem ve kültür müdürlüğümüze bütçe aktarılmıyor. Etkinliklerimizin hepsini zorlanarak yapıyoruz. Hiçbir yerde olmayan gelişmeleri Keşan’da yaşıyoruz. Elimden geleni yapıyorum. Boş durmuyorum. Çok çalışıyoruz, durmayacağız. Ne olacağım önemli değil ne yapacağım önemli felsefesi ile çalışıyorum. Keşan’a her şey feda.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu