Genel

Helvacıoğlu: “Güzelliklere gölge düşürmeye gerek yok”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Engelliler Haftası’ndaki engelli araçlarının etkinliğin düzenlendiği alana ulaşamadığı haberlerle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Ulusal basında da oldukça büyük yankı uyandıran durumla ilgili Helvacıoğlu, “30-40 yıl önce yapılan meydandan biz nasıl sorumlu oluyoruz. Biz dönemimizde engellilere uygun bir meydan yapıyoruz.” diye konuştu.

“Karalama çabası var! Özür dilemeyeceğiz”

Helvacıoğlu konu hakkında şunları söyledi: “Bu durum çok doğru bir haber değil. Program bitti. 5 gün boyunca Trakya’nın en iyi Engelliler Haftası organizasyonunu yapacak belediyeyi karalama çabası var. Müzik şöleninde sahnenin karşısında araçlarıyla müzik dinleyen engeliler var. Engelli dostu olmak için çaba gösteren en iyi belediye biziz. Biz öyle bir belediyeyiz ki engellilerimizin de rahat kullanabileceği bir meydan projesi üzerinde çalışıyoruz. 30-40 yıl önce yapılan meydandan biz nasıl sorumlu oluyoruz? Biz dönemimizde engellilere uygun bir meydan yapıyoruz. Engelli dostu bir meydan olacak. Keşan tüm belediyelere örnek şekilde engelli dostu bir şehir oluyor. Keşan’da engelli arabasız kimse kalmaması için büyük bir çaba gösteriyoruz. Engelsiz plajından yol ve kaldırımlara kadar her hizmetimizde önce engelli vatandaşlarımızın rahatını düşünüyoruz. Daha bugün 20 engellimizin saç bakımını yaptık. Art niyetimiz yok, olamazda. Keşan Belediyesi özür dilemeyecek çünkü özür dilenecek ortada kötü bir şey yok. Platform ve karşısında müzik dinleyen, ikramlarımızı yiyen engelli vatandaşlarımız var. Seneye bu meydanımızı Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın desteğiyle engelli dostu bir hale getiriyoruz. Engelleri aşamadılar gibi bir durum söz konusu değil. Güzelliklere gölge düşürmeye gerek yok. Trakya Kalkınma Ajansı’yla engellilerimiz için 5 milyonluk hizmet noktası ve park yapıyoruz. 350 engelliye yarın kahvaltı düzenliyoruz. Yarışma düzenlense Keşan 1. Olur etkinliklerde. Biz bir gün değil hergün engellilerimizin yanınızdayız. Covid nedeniyle en çok engellilerimize hizmet ettik. Aşevimizde her gün 150 engelliye sıcak yemek gönderiliyor. Bu eleştiriyi kabul etmiyorum, bu kadar dertlenen bir belediye olarak da doğru bulmuyorum. İddia ediyorum Türkiye’de engelliler konusunda 5 gün arka arkaya program ve etkinlik yapan tek belediyeyiz. Keşan Trakya’da bu anlamda da örnek ve önder bir belediyeyiz. Engellilerimizi sevmesek 71 adet akülü araba verir miyiz! Pazartesi günü Valimizle engelli merkezimizin de temelini atıyoruz.”

Trafik düzenlemeleri

Mustafa Helvacıoğlu basın açıklamasında daha sonra basın mensuplarından gelen ve son dönemde Keşan’da yapılan trafik düzenlemeleri ile ilgili sorulara yanıt verdi.

Helvacıoğlu, trafik düzenlemeleri konusunda şunları ifade etti: “Trafik düzenlemeleri konusunda tek yetkili mercii ben değilim. Bununla Trafik ve Ulaşım Komisyonu var. Pamukkale Üniversitesi’nden yetkililerimiz, 4 siyasi parti temsilcimiz ve emniyetimiz ile bu konu masaya yatırıldı. Teknik heyetin hazırladığı bir proje var aşama aşama uygulanıyor. Bunu uygulamak zorundayız. Herkes bu projenin arkasında. Tek yön uygulamalarına başladık. Sokaklardan pazarın kurtulması gerekli. Eksikler olduğu için sıkışıklıklar oluşuyor. En iyi düzenlemeyi yapmak için çalışıyoruz. Düzenlemelerimizin bir takvimi var. Pazaryeri sokaklardan çıkmadığı sürece sıkıntı yaşarız. Bayram arifesinde trafik akıcıydı, sokaklarda zabıtamız ve emniyetimiz görev başındaydı. Biz yoğunluk olduğu zamanlarda hep müdahalelerde bulunuyoruz. Keşan trafiğinin kurtuluşu tek yön ve pazarın sokaklardan kurtulması.”

“Raporda Keşan’ın MR’ı var”

Yayaların da trafik açısından sorumlulukları olduğunu ve yaya geçitlerinin kullanılması gerektiğini belirten Mustafa Helvacıoğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “30 yıllık Keşan’ı inşaa ediyoruz. Bunu bu ekonomide ve pandemi sürecinde yapıyoruz. Üstelik Meclis bizden olmadığı halde. Gayretimiz var ve 5 sene içinde trafiğin de meydanın da pazarın da çözüleceğini söylüyorum. Üniversitenin hazırladığı rapor doğrultusunda planlamamızı yürütüyoruz. Bu planlamada bütün şehrin

trafik MR’ı var. 1 yıl üzerinde çalışıldı bu planın. Pastahanenin önünde durup poğaça alınırsa, büfenin önünde durup tütün mamulleri alınırsa trafik sıkışır. Rahatlık için düzenlemelere uyulmalı. Keşan’ın büyüdüğünü herkes görmeli. Müzeden başlayarak ağustos ayında Çifte Yel Değirmeni’ne kadar Saros Hotel önünden Deniz Pastahanesi’ne kadar çalışmalarımızı yapacağız. Sonrasında da Bankalar Caddesi olarak adlandırdığımız bölümde çalışmalar yürüteceğiz. Bununla beraber Meydan projemiz de başlayacak. Dönemimizde çarşı sorunu, trafik sorununu halledeceğiz. Düzenleme yaptığımız sokak ve caddelerde trafik işleyişi açısından sorun yok. Düzenleme sırası şimdi diğer bölümlerde. Bunları da düzeltince sorun kalmayacak ve Keşan tam anlamıyla örnek bir şehir olacak kimsenin şüphesi olmasın.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu