Haberler

Helvacıoğlu, “93 araçlı koopretif Keşan’a yetmiyor”

S.S. 25 No’lu Keşan Şehiriçi Minibüsçüler ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleri 8 Ocak 2020 Çarşamba günü 16.30 sıralarında, Keşan Belediye Meclisi’ne gelerek; Keşan İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amirliği ve Keşan Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından son günlerde gerçekleştirilen denetimlerde kesilen cezalar ve uygulamalar hakkında tepkilerini dile getirdi ve Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ile görüşmek istedi.  

2005 yılından bu yana Keşan’da hizmet veren ve 93 üyesi bulunan kooperatifin yaklaşık 60 kişilik üye grubunun, Keşan Belediyesi Meclis Salonu’na geçerek Helvacıoğlu ile görüşmeden Belediye’den ayrılmayacaklarını ifade etmeleri üzerine, Başkan Helvacıoğlu canlı yayında bir basın açıklaması yaptı.

Helvacıoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Bizler Keşan Belediyesi olarak, göreve geldiğimizden bu yana, halkımızın memnuniyetini öne çıkaran, halkımıza ne dediysek onu yapan bir çalışma anlayışıyla görev yapıyoruz. Bugün minibüsçü kardeşlerimizin bir istediği var. Meclis toplantı salonunda oturuyorlar. Ben diyorum ki onlara; yönetiminiz gelsin. Neden yönetiminiz seçildi. Bakın Belediye Başkanı olarak ben konuşuyorum, meclis değil. Bir sorumlusu vardır her kurumun, her özel sektörün.. Şu anda da yönetim gelsin konuşalım diyorum kendilerine.. <Hayır 60 kişi birden geleceğiz, güç toplantısı yapacağız, biz sana sorarız> mesajı veriyorlar.
Bakın sevgili hemşehrilerim. Ne Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu‘na, ne geçmiş dönem Belediye Başkanı Mehmet Özcan‘a ne de daha önceki belediye başkanlarıma kimse hesap soramaz. Bu hesabı halk sorar sadece. Akşam kendileriyle, yönetimle, grup toplantısı sonrası konuştuğumda bana, <Mehmet Özcan bile bize bir şey yapamadı. Sen hiç yapamazsın haaa> der gibi konuşmaları hoş değil. Biz onlara dedik ki; arkadaşlar seçimde minibüsçülerden şikayet var. Keşan Minibüsçüler Kooperatifi 2005 yılında 93 kişiyle kuruldu. İzzetiye ve Paşayiğit Mehmet Özcan zamanında mahalle yapılmış. Keşan büyümüş. Keşan’ın nüfusu o gün kaçtı, bugün Keşan’ın nüfusu kaç? Hala 93 tane minibüsle kalmak istiyorlar. Ve <Benim> diyorlar, <Bizim> diyorlar. Ticari Hatlı Minibüs Yönetmeliği, 25 tane meclis üyemizin kararıyla Kasım 2019’da çıktı. Yaşları tutmuyordu minibüslerin. Biz de onlara Haziran 2019’a kadar kademeli süre verdik. Aslında yasal bir süre değil.
Bu kadar galeyana getiriyorlar olayı.. Benim halkım her şeyi bilsin ben de bunu söylemek istiyorum. SRC belgesi yok, bugün ceza yediler. Çalışma ruhsatı yok, bugün ceza yediler. Kış lastiği yok, bugün ceza yediler. Ayakta yolcu alıyorlar, bugün ceza yediler. Haksız yere ceza kesebilir miyim, söyleyin.. Cezayı ben de kesmiyorum. Cezayı Emniyetimiz kesiyor.”

Yönetmelikte yer alan ve şehiriçi taşımacılık yapan araçların uygunluk kriterlerinden bazı maddeleri okuyan Helvacıoğlu, “Bizim derdimiz onların ekmeği değil, Keşan’ın modern bir şehir olmasından yanayız.” şeklinde konuştu.
Kooperatifin bazı üyelerinin eksikleri olmasına rağmen kalabalık bir grup halinde Belediye’ye geldiklerini dile getiren Helvacıoğlu, “60 tane ses yapalım da baskın olalım diyorlar. Görüşmek istemiyorum demiyorum. Buyursunlar, mekanımdayım. Halkımın da temsilcisiyim. Halkımın refahı için ben yönetimle görüşmek istiyorum zaten. Gelsinler görüşelim.” dedi.

Keşan Şehiriçi Minübüsçüler Kooperati üyelerinin, taşımacılık yapan Paşayiğit ve İzzetiyeli esnafa karşı olduklarını öne süren Helvacıoğlu, “Biz Keşan, İzzetiye ve Paşayiğit minibüslerinin bir olmasını istiyoruz. Bunu konuşmak için bir araya geliyoruz. Ama galeyana geliyorlar, birileri de siyasi hamle yaptırtmak istiyor, öyle bir şey yok. Minibüsçülerimin içinde AK Parti’li de var CHP’li de var. Derdimiz halkın derdi, halkın ulaşımı. Şu anda da grev yapıyorlarmış. Hatlarda olmayan minibüslerin men edilmesi için tespitleri de yapılıyor. İhaleye de çıkacağız, minibüs ihalesine, ihalesiz çıkılmış. Eğer onlar halkımıza zulmediyorsa, halkın temsilcisi olan şu belediye onların da yönetmeliğine sahip çıkar, bunu açık ve net söylüyorum.” diye konuştu.

7 Ocak 2020 Salı akşamı kooperatif yönetimiyle bir araya geldiğini belirten Helvacıoğlu, kendisinin tehdit edildiğini öne sürerek şunları söyledi; “Akşam beni tehdit ediyorlar. Bu beni değil Belediye’yi yok saymaktır. Keşan halkını taşıyor bu minibüsler. Öyle halkıma seni şikayet edeyim, meclisi basayım.. öyle bir kanun yok. 60 kişiyle toplantı olmaz. Gelirler yönetim olarak toplantı yaparız. Azıcık nasırlarına menfaatlerine bastık mı, ekmekle oynuyorlar diyorlar. Allah aşkına kamuoyuna soruyorum; minibüsçülerden memnun musunuz? Önce kendilerini düzeltecekler, sonra gelecekler karşımıza <Biz hazırız başkanım> diyecekler. Ben halkın temsilcisiyim. Minibüsçülerin değil. Bizimle anlaşmaya oturmayanlar öyle tehdit ederek dışarda duranlar, dışarıda konuşanlar halkın menfaatini korumuyor anlamına geliyor. Hemen <Ekmek>, kime dokunsak <Ekmek>. Benim saydıklarıma cevap versinler önce.
Günde 10 kere 153’e dolmuş ihbarı geliyor. Hastaneye gidemiyor insanlar. İstasyon Mahallesi’nden gece gidemiyorlar. Bugün daha fotoğraf geldi, ayakta yer yok dolmuşlarda. Biz yeni hat açmıyoruz. Mahallelerimizi birleştiriyoruz. İzzetiye ve Paşayiğit de Keşan’a girecek. 11 mahalle mavi minibüs olacak. Hukuk yolunu denerler, kazanırlar kazanamazlar.. ama belediyeyi basmakla olmaz bu işler.. Halkımız yayınların altına Minibüslerden memnun muyuz değil miyiz, yazsın.. Eğer Memnunuz çıksın, yarın sabah onların dediklerini yapacağım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu