ÖZEL HABER

Hayırsever İşadamı Naci Gülbey, Ensaray Cami konusundaki eleştirilere cevap verdi

Yapımı 10 yıldır devam eden ve mahalle sakinlerinin fiziki imkanlarının iyileştirilmesi için çağrıda bulundukları Ensaray Camii için, proje sahibi Naci Gülbey konuştu. Yapılan eleştirilere cevap veren Gülbey, yaşanan krizlerden dolayı geciktiğini ve şahıs olarak inşaatı tamamlama hedeflerinin olduğunu belirterek, “Herkes müsterih olsun, gereği yapılacaktır” dedi.

“Uzun zaman olduğunun bilincindeyiz”

Keşan’da Yeni Mahalle’de bulunan ve yapımı devam eden “Ensaray Camii” ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde mahalle sakinleri eleştiride bulunmuş; ibadethanenin fiziki şartlarının iyileştirilmesi istenmişti. Kamuoyunda yankı bulan bu gelişmenin ardından camiyi yaptıran hayırsever işadamı Naci Gülbey açıklamada bulundu. Projenin tamamlanması konusunda uzun zaman olduğunun bilincinde olduğunu belirten Gülbey “Günümüzün şartlarında bazı krizler ile iniş ve çıkışlar yaşanabiliyor” diyerek, “Sonuçta bir ticari hayatımız ve devam eden bir işimiz var. Buradaki işlerimiz düzgün gidecek, sonrasında da kazanç elde edip bunu artıracağız ki; bu projemizi de tamamlamış olalım. Bu bir gönül işidir, cenab-ı Allah’ın vermiş olduğu duygu ve hislerle alakalı olan bir şeydir; o yüzden bunun başka bir yoruma ihtiyacı yoktur, çünkü Allah nasip ederse olur etmezse olmaz. Temennimiz Allah bitirmeyi nasip etsin.” şeklinde konuştu.

“Keşan gibi bir ilçede böyle büyük bir proje olur mu?’ diyerek elendik”

Cami projesinin değişikliğinden dolayı eleştiriler olduğunu duyduğunu da dile getiren Naci Gülbey, caminin proje yarışmasında iyi bir derece de aldığını belirterek, “Biz cami için ruhsatı almadan önce projemizi Diyanet İşleri Başkanlığı’na teslim ettik. Onlar da inceleyip projemize onay verdiler; onaydan sonra ülke genelinde yürütülen proje yarışmasına katıldık. 300 projenin içinde katıldığımız yarışmada biz 6. sırada elendik. Eleme gerekçesi için bize ‘Proje çok büyük, Keşan gibi bir ilçede böyle büyük bir proje olur mu?’ diyerek eleme yapıldı. Ben buna çok üzüldüm; ancak bu sebeple incelenmiş, onayı alınmış ve belli bir seviyeye gelmişken eleştirilmesi çok üzücü bir olay. Günümüz şartlarında her şey modernleşmişken, bu seviyede bir proje önem arz ediyor.” şeklinde konuştu.

“Kimse konuyu başka bir yere çekmesin, herkes müsterih olsun”

Öte yandan bu tarz projelerin bir eser olarak nitelendirilmesi gerektiğini de kaydeden Gülbey, “Bunun yorumu, bir değerlendirmesi olmaz. Atalarımız ‘Eşek ölür semeri, insan ölür eseri kalır’ demişler, biz eser yapıyoruz; ‘desinler’ diye de yapmıyoruz. Allah rızası için yapıyoruz. İnşaatın uzaması da bununla alakalıdır, eğer ben ailemin rızkından keserek bunu yaparsam bu ‘desinler’ demeye gelmiş olur. Bunun da Allah katında kabul olmayacağını biliyoruz. Bu niyetle de yola çıktık. Bu yılın sonunda bitireceğimiz ‘Ensaray Kule’ projesi tamamlanınca bunun geliri ile projeyi tamamlamış olacağız. Bunun başka bir yere tanışmaması gerekir, kimse konuyu başka bir yere çekmesin. Herkes müsterih olsun, gereği yapılacaktır.” ifadelerini kullanarak; sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Bugun Selimiye Camii’nde bakarsanız, günlük 1400 kişinin çalışmasına rağmen, inşaat 6 yılda tamamlanabilmiş. Bu devlet gücüyle, o zamanın padişahı tarafından yaptırılan bir proje; biz bir şahısıs destek talep etmedik ve aile gücüyle yapmak istedik. Bu bir süreçtir. Eleştirmeye gerek duyulan bir tarafı da yoktur.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu