ÇevreGündemKeşanSon Dakika

Havalar soğudu, Keşan’da hava kirliliği arttı

Keşan’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte soba ve kaloriferlerin yakılması havadaki kirlilik oranını iyice arttırdı. Şehirdeki bazı mahallelerin üzerini kaplayan duman tabakasının özellikle gece saatlerinde arttığı görüldü. Kirlilik verilere de yansıdı.

Keşan’da sonbaharın gelmesi ve kışın da yaklaşması ile birlikte hava kirliliğinde artış gözlendi. Özellikle akşam itibariyel hava sıcaklıklarının düşmesinin ardından soba ve kaloriferlerin yakılması havadaki kirlilik oranını arttırdı. Artan kirlilik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sürekli İzleme Merkezi verilerine de yansıdı.
Bahse konu verilere göre, uzunca bir süre 42.00 HKİ (Hava Kalitesi İndeksi) değerlerinde seyreden havadaki kirlilik değeri, 11 Ekim Pazartesi günü itibariyle 78.9 HKİ seviyesine yükseldi.


Aynı verilere havada bulunan PM 10 (partikül madde) seviyesinde ‘orta’ ölçekte olarak tespit edilirken, bu veriler yetkiler tarafından “Hava kalitesi uygun fakat alışılmadık şekilde hava kirliliğine hassas olan çok az sayıdaki insanlar için bazı kirleticiler açısından orta düzeyde sağlık endişesi oluşabilir.” diye yorumlandı.


Öte yandan ve kükürt içeren yakıtların yanması sırasında ortaya çıkan sülfür dioksit seviyesi ise 11 Ekim akşamı saat 21.00 sıralarında 186.8 değeri ile pik yaptı.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu