Gündem

Hasan Şen: “ÇKS belgeleri amacı dışında kullanılmasın!”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, sokağa çıkma kısıtlamasında çiftçilerin muaf tutulması sağlayan çiftçilik belgesinin istismar edildiğini söyledi. Çiftçilik belgesinin amaç dışı kullanıldığını ve bunun yanında gerçekte çiftçi olmayanların yasakları delmek için üye olmaya geldiklerini belirten Şen “Gerçek çiftçilerle bu kişilerin ayrılması gerekiyor, yoksa hastalıkla asla mücadele edemeyiz” dedi.

“Çiftçiler muaf tutuldu”

29 Mayıs Perşembe günü ülke genelinde 19 gün boyunca uygulanacak tam kapanma uygulamasında çiftçiler daha önce olduğu gibi yine muaf tutuldu. Buna göre tarımsal faaliyetlerine devam edecek çiftçiler ÇKS belgeleri ile dışarı çıkabilecekken yalnızca belgelerinde yazan lokasyonlarda bulunabilecek.

“Belgesi olan istediği yere gidiyor”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen de bazı kişilerin tam kapanmadan kendilerini muaf tutacak bu çiftçilik belgelerini istismar ettiğini dile getirdi. Çiftçi belgelerinin amacı dışında kullanıldığını; ama ona sahip olan kişilerin her istedikleri yere gitme hakkına sahip olmadıklarını belirten Şen, bu durumdan dolayı şikayetler aldıklarını belirterek, “En büyük sıkıntımız gerçekten çiftçiliği faal olarak yapanlar haricinde 3-5 dönüm arsası için şehir değiştiren ve belgesinde izin verilen güzergahlar dışında gezenler.” dedi.
ÇKS belgesi olan herkesin her istediği yere gidemeyeceklerini belirten Hasan Şen, “İzinler belli alanlarla sınırlıdır. Örneğin ben Büyükdoğanca Köyü’ndenim, gideceğim yol tarlamla köyüm arasında olan yoldur ancak. Başka bir yerde çiftçilik yapmıyorsam alıp da başımı Yenikarpuzlu’ya gidemem. İzin belgelerinde arazinin nerede olduğu yazıyor zaten; ama ‘Nasıl olsa benim çiftçilik belgem elimde’ diyerek gezip tozmanın bir mantığı yok” şeklinde konuştu.

“Üye sayısı anormal derecede arttı”

ÇKS belgelerinin güzergah dışında kullanılmasının yanında, aslında çiftçi olmayanların yasakları delmek adına küçük araziler için belge talep ettiklerini belirten Ziraat Odası Başkanı Şen, “Sahil şeridinde küçük bir arazi satın alıp, belge temin etmek için bize geliyorlar. Herkesin çiftçi statüsüne geçmesine karşıyım. Bu kişiler başka şehirlerdeki işlerde maaşlı olarak çalışıp burada küçük bahçeler ekip dikiyorlar, bu zamana kadar bir kez olsun Ziraat Odası’na dahi gelmiyorlar; sokağa çıkma yasağı gelince ‘Ben de çiftçiyim’ diyen herkes burada. Ekimi, dikimi bitirmişler, bir kere kapımızı çalmamışlar, belge alıp muaf olmak istiyorlar.” dedi.
Çiftçi olmak için belli şartlar getirilmesi gerektiğini savunan Hasan Şen, “Buna bir sınırlama getirmek lazım; ama ben Ziraat Odası kanun ve nizamlarına göre, bu kişilerin üye kaydını yapmak ve çiftçilik vermekte yükümlüyüm. Ama her şeyin de bir mantığı var. Üye sayımız bu sebepten dolayı anormal bir artış gösterdi. Gerçek çiftçilerle bu kişilerin ayrılması gerekiyor, yoksa bununla asla mücadele edemeyiz. Bu sadece bizi değil kolluk kuvvetlerini de zor durumda bırakıyor. Çevirmelerde ÇKS belgesini geçen gidiyor. Bu insanlar yalnızca dışarı çıkmak için bizi ve kanunları istismar ediyorlar. ” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu