EkonomiGündemTarım

Hasan Şen: “Çiftçi desteklerden memnun ancak verim düşükse anlamı kalmıyor”

Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılı için açıkladığı hububat alım fiyatlarını değerlendirdi. Desteklerin yanında verimin önemli olduğuna değinen Şen, Çiftçilere 5 bin TL olarak açıklansa da verim düşükse hiçbir anlamı kalmıyor” dedi.

Erdoğan’ın açıkladığı fiyatlardan görüş aldığı çiftçilerin genelinde memnuniyet duyulduğunu belirten Hasan Şen, fiyat kadar verimin de önemli olduğuna da değinerek kuraklığa dikkat çekti. Şimdilik Keşan ve çevresinde kuraklık yaşanmadığını kaydeden Şen, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanının 2021 yılı için açıklamış olduğu hububat fiyatları ile ilgili çiftçiler ile yaptığım istişareler neticesinde üreticiler fiyatlardan memnun. Genel anlamda %37 civarında bir fiyat artışı var.  Ben fiyattan ziyade çiftçinin aldığı verime bakarım. Fiyat yüksek olsa da üründen verim alınmadığı takdirde para kazanma şansımız yok. Türkiye’nin belli başlı bölgelerinde kuraklık hakim ve buralarda fiyat çiftçilere 5 bin TL olarak açıklansa da verim düşükse hiçbir anlamı kalmıyor. Önemli olan Trakya bölgesinde üreticilerimiz iyi bir verim alsınlar. Tabi ki bizim girdi maliyetlerinde de bir artış mevcut. Bunu hükümet bir şekilde karşılar çünkü girdi maliyetlerinde devlet destekleri var. Devlet desteklerinde artış sağlanarak bu açığın kapanacağını düşünüyorum. Çiftçinin enflasyonu ile ülkenin enflasyonu arasında bir farklılık oluştu. 2021 yılında gübre desteğini sonradan  arttırdılar. Mazot desteği artışı da sağlanmamıştı. Sertifikalı buğday artışı da vardı. Bu destekleri bir yıl sonra alacağımız için bu dönemde mazotta olduğu gibi bir farklılık uygulanırsa bu açığın kapanacağını düşünüyorum. Çiftçilerimize hayırlı olsun.”

Cumhurbaşkanının kuraklıktan olumsuz yönde etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ve tarım kooperatiflerine olan borçlarına yönelik açıklamalarını da değerlendiren Şen: “Ziraat Bankası ödemelerinde kuraklık ile ilgili bir erteleme var. Keşan bölgesinde kuraklıkla ilgili bir sorun yaşamıyoruz. Diğer bölgelerde biçilemeyecek durumda olan buğdaylar var. Keşan bölgemizde bizim göletlerimiz var. O yüzden pek kuraklık yaşamıyoruz. Zaten çiftçilerimiz yağışın ve göletlerin olduğu alanlarda sulu bitkilerini ekiyorlar.” ifadelerini kullandı.

Son olarak geçen sene sıkça gündeme gelen kuraklık sorunu hakkında konuşan Şen, sözlerini şöyle tamamladı: “Geçen sene aslında bizim bölgemizde kuraklık yoktu. Edirne’nin üst bölgelerinde Lalapaşa taraflarında kuraklık yaşanmıştı. Onlar bir önceki yılda bu sorunu yaşamıştı. O bölgede etkilenen çiftçiler oldu ama Keşan bölgesinde ürettiğimiz ürün çeşidi ve çeltik ile buğday üretiminde ki ÇKS ve Tarım İlçe Müdürlüğünde verim anlamında ki kayıtlarımız normal seviyelerde. Kuraklık yaşadığımız zaman verimlerde, ÇKS belgelerinde ve devlet desteklerinde sıkıntı yaşıyor çiftçilerimiz.”

Reklam

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu