Gündem

Hasan Kocaman Beyaz Liste ile yeniden başkan!

Keşan Tuhafiyeciler ve Manifaturacılar Odası’nın olağan genel kurul toplantısı bugün gerçekleştirildi. 3 liste adayının başkanlık için yarıştığı seçimleri kazanan; kullanılan 445 oyun 217’sini alan Beyaz Liste ile mevcut başkan Hasan Kocaman oldu.

Saat 10.00’da Keşanspor Düğün Salonu’nda yapılan genel kurula TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve siyasi parti temsilcileri ve oda üyeleri katıldı. Genel Kurul’da yapılan seçimlere Hasan Kocaman Beyaz Liste, Burak Savut Mavi Liste ve Harun Çelik ise Kırmızı Liste ile katıldı.

“Şarköy pazarının esnafa tekrar kazanması için çalışmalar yapacağız”

Toplantının açılışında üç listenin başkan adayları konuşma yaptı. Kürsüye ilk çıkan Kırmızı Liste’nin başkan adayı Harun Çelik oldu. 1990 yılından bu zamana oda üyesi olduğunu belirterek sözlerine başlayan Çelik, şu ifadeleri kullandı: “Sözde değil, özde bir yönetim anlayışı içinde göreve talibim. Kapalı modern bir pazaryeri için belediye başkanımız ile birlikte istişare halinde olup, hizmete sunacağız. Pandemi tedbirleri ile kapatılan Şarköy pazarının esnafa tekrar kazanması için çalışmalar yapacağız. Malkara ve Gelibolu’da uzun süre tezgah açamayan esnaf arkadaşlarımıza bayram öncesi neden mağduriyet yaşatıldığını Sayın Hasan Kocaman’ın sessiz kaldığını ve çözüme kavuşturamadığını öğrenmek istiyorum. Esnaf kart ile indirimler sağlayacağız. Esnaf arkadaşlarımız arasındaki sosyalleşmenin az olduğunun farkındayız, sosyal etkinlik düzenleyeceğiz. Şeffaf çalışacağız, günün sonunda oda üyelerimiz kazanacak.”

“Yeni pazaryerinin hangi renge boyanacağına kadar hep beraber karar vereceğiz”

Çelik’in ardından Mavi Liste’nin adayı Burak Savut kürsüye çıktı. Keşan pazaryerinin kapalı ir pazaryeri olmasını hakkettiğini belirten Savut, şöyle konuştu: “Aday olduğum günden bu yana Belediye Başkanım Helvacıoğlu ile fikir alışverişinde bulundum. Aslında bu konuda karar mercii Keşan esnafıdır. Hep birlikte oturup neresi, nasıl olmalı; hangi renge boyanacağına kadar hep beraber karar vereceğimiz bir oluşum kuracağım. Tek başıma ve yönetimim değil, hep beraber karar vereceğimiz oluşum kuracağız. Şeffaf olacağız ve bilgilendireceğiz. Öncelikle sıkıntılardan biri olan fiyat tarifelerinde düzenleme yapacağız. Seçildiğimin ertesi günü terzilerimizden bir istişare grubu oluşturup, problem ve sıkıntılarına ineceğim. Belediyemizle beraber ekstra bir pazar yeri kurma çalışmalarımız olacak. Günün sonunda Keşan esnafı kazanacak. Yurt dışından Keşan’a alıveriş için gelen misafirlerimizin Keşan pazarına nasıl çekmek gerektiğini düşüneceğiz. Burada Belediye Başkanımız Helvacıoğlu’na misafirlerin konaklama alanları konusunda çok iş düşüyor. Ben buraya aday olduktan sonra hiçbir siyasi düşüncenin beni yönlendirmesine fırsat vermedim. Odamızın ve verdiğimiz emeğin siyaset üstü olduğuna inanıyorum; bu mücadelenin partisi olmaz.”

“Yaptığımız girişimler sonuçsuz kalmıştır”

Son olarak mevcut oda başkanı ve Beyaz Liste başkan adayı Hasan Kocaman söz aldı. Konuşmasına “Acısıyla tatlısıyla bir 4 yıl geride bıraktık” diyerek başlayan Kocaman şöyle konuştu: “Bizler, yetki ve izin çerçevesinde sizlere hizmet etmekteyiz. Tüm dünyada etkili olan bir pandemi süreci geçirmekteyiz. Bizler de en çok etkilenenler arasında olduk. Hem sağlık hem ekonomik olarak çok zarar gördük. Bu konuda üst odalarla yaptığımız görüşmeleri siz üyelerimize ulaştırdık. Gece demedik gündüz demedik, bu sancılı süreçte gelen kurumlarla gerek bankalarına görüşerek bu süreci en az zararla atlatmaya çalıştık. Bu sıkıntılar yaşandı fakat bunlar da aşıldı. Fakat aşamadıklarımız da bizden kaynaklı değildir. Yaptığımız her türlü girişim sonuçsuz kalmıştır bazı durumlarda; çünkü kanunun üzerine çekme hakkını kendimizde görmüyoruz. Her yerin kendine ait bir yönetim sistemi vardır pazar yerlerinin yönetimi ve denetimi belediyelerde olduğu için bu konuyla ilgili yaptığımız girişimler sonuçsuz kalmıştır. Ama bu dönemde edindiğimiz tecrübelerle daha iyi hizmet edebilmek için sizlere söz veriyorum. Genel Kurulumuz hayırlı olsun.”

Genel Kurul’da gerginlik

Adayların konuşmasının ardından kısa bir süre için salonda kısa süreli arbede yaşandı. Üyeler arasında çıkan tartışma, daha sonra polis ve diğer üyelerin araya girmesiyle son buldu. Tartışma yerini sükunete bıraksa da polis gerek bina içinde gerekse genel kurulun yapıldığı düğün salonun girişinde güvenlik tedbirleri aldı.

“Odaların seçimi bitince masaya oturup çözeceğiz”

Genel kurul öncesi bir konuşma yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 3 liste grubuna da başarılar dileyerek, “Akşam saat 17.00’de seçim sonuçları açıklandığında hep beraber kol kola Keşan için çalışacağız. Keşan Belediyesi olarak siyasi partilerimizle birlikte odalarımızın yanındayız. Keşan’ın en önemli sorunlarından biri de çarşı ve pazaryeri sorunlarını hep beraber yeni seçimler sonrasına erteledik. 7 odamızın da seçimi bitince masaya oturup çözeceğiz”. Helvacıoğlu’nun ardından AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal konuştu. Seçimlerin hayırlı olmasını dileyen Aksal, şu ifadeleri kullandı: “Bu muhteşem kalabalık, insanların hizmet için yarıştığını gösteriyor. Ben bugün hangi liste kazanırsa kazansın, kazananın Keşan olacağına inanıyorum”

Kocaman yeniden başkan

Konuşmaların ardından oda üyeleri sandıklara oylarını vermek üzere gitti. 17.00 itibariyle sandıklar açıldı ve kullanılan 445 oyun kullanıldığı seçimlerden şu sonuçlar çıktı:
Hasan Kocaman (Beyaz Liste) – 217 oy
Burak Savut (Mavi Liste) – 119 oy
Harun Çelik (Kırmızı Liste) – 103 oy
Geçersiz oy: 8İlgili Makaleler

Başa dön tuşu