Gündem

Hafriyat alanından çıkarılan taşlar FRSU inşaatına mı gidiyor?

Radyolink Yolu üzerinde bulunan Keşan Belediyesi Hafriyat Atıkları Depolama ve Bertaraf Sahası’na taş çıkarma işlemleri başlatıldı. Çıkarılan taşların Saros FSRU Limanı’na gideceği iddia edilen çalışmalar hakkında konuşan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, konu hakkında Keşan Kaymakamlığı’na dilekçe vereceklerini ve sorularına cevaplar istediklerini söyledi.

Hafriyat toplama sahasına iş makinaları girdi

Önceki yıllarda taş ocağı olarak işletilen, daha sonra da 5 yıllığına Keşan Belediyesi’ne Hafriyat Atıkları Depolama ve Bertaraf Sahası olarak tahsis edilen Yenimahalle’deki Radyolink Yolu üzerinde bulunan 15 bin m3’lük alanda taş çıkarma çalışmaları başladı. Geçtiğimiz gün başlayan işlemler sırasında bölgeye kamyon ve kepçeler girerken, ilk günden bir kepçe üzerine büyük bir taşın düşmesi sonrasında hasar aldı.
Hafriyat atıklarının döküldüğü yerde taşların çıkarılmaya başlamasının ardından Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve CHP’li Keşan Belediye Meclisi üyesi Alaaddin Öztürk, bölgeye gelerek keşif ve incelemelerde bulundu. Daha sonra sonra da Hasan Karagöz bölgede yürütülen taş çıkarma işlemleri hakkında basına konuştu.

“Bir sürü söylenti dolaşıyor”

Bölgeden taş çıkarma işleminin yapıldığını tesadüfen öğrendiklerini dile getirerek başlayan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, ilgili şirketin işlemlerde önce çeşitli temaslarda bulunduğu bilgisini de edindiklerini dile getirerek, iddia edilen süreç hakkında şu şekilde konuştu: “Taşların nereye alınacağını tam bilmiyoruz, bir sürü söylenti dolaşıyor. Bildiğimize göre mevcut şirket önce belediyeye başvurmuş, Belediye Başkan Yardımcısı ile birlikte Keşan Kaymakamlığı’na gitmişler. Kaymakam Bey ve Milli Emlak ile görüşülmüş sonrasında da izin çıkmış. Duyduğumuza göre Milli Emlak Müdürlüğü buraya izin vermiş, görüntüsü çok çirkinmiş ve burasını düzleyip güzelleştirecek şekilde taş alınacakmış diye bize söylendi.”

“İzin var mı? Taşlar nerede kullanılacak?”

Konu hakkında araştırma yapılıp sonrasında Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz ile görüşmek istediklerini de söyleyen Karagöz, “Kaymakam Bey ile Keşan Kent Konseyi olarak randevu talebinde bulunduk; ancak uygun olmadığını söyledi. Pazartesi günü kendisiyle görüşeceğiz.” derken, Keşan Kent Konseyi, kurumlar ve bireyler olarak dilekçe vereceklerini de belirterek, bahse konu dilekçe ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Burada hangi şirket tarafından kaç lira bedel ile kiralama yapıldı? Bu taşlar nerede kullanılacak? Bu şirketin Milli Emlak ile sözleşmesi var mı? Var ise süresi ne kadardır? Taş ocağının ruhsatı var mı? Mevcut mevzuatlara göre bir taş ocağı ruhsatsız işletilemez. Buradan güzelleştirmek için taş alınacağı gerçekçi bir şey değil. Taş ocağı faaliyetleri için proje tanıtım dosyası ve ÇED kararı gereklidir, bunlar olmazsa taş ocağı da olmaz, Edirne Valiliği’nin bununla ilgili bir kararı var mı? Bu sorular ile ilgili avukatımız dilekçeyi oluşturuyor, dilekçemizi götüreceğiz, Kaymakam Bey uygun olursa kendisiyle de görüşeceğiz; ama bu sorularımıza cevap istiyoruz. BU konunun takipçisi olacağız, çünkü buradaki mesafe yakındaki konutlara yaklaşık 100-150 metre mesafede. Hangi koşulda olursa olsun burası bir yaşam alanıdır.”

2 bin kamyon taş..

“Bu bölge hafriyat sahası olarak belediyeye tahsis edilmiş, tam bir harabelik.” diyerek sözlerine devam eden Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, “Burasının park olarak dönüştürüleceği yerde, yeniden taş alınması kabul edilemez.” söylerini söyleyerek “Kaldı ki edindiğimiz duyumlara göre bölgeden çıkan taşların 2 bin kamyon olacağından söz ediliyor. Bu kadar kamyon düzenlemek için olmaz, bu çok fazla taş demektir.; aylarca sürecektir. Buradaki kayaları da patlatmadan nasıl parçalayıp kullanılır hale getirecekler orası da artı bir konu. Bir sürü soruyu içerisinde barındırıyor. Bu şekilde yaşam alanının kıyısında böyle bir şeye göz yummayacağız.” sözlerini kayıtlara geçti ve yasal yollardan ilerlemeye devam edeceklerini de kayıtlara geçti.

Saros FSRU Limanı’na gidecek

Son olarak bölgeden çıkarılan taşların nereye transfer edileceği hakkında bir beyan almadıklarını ancak duyumlar doğrultusunda adresin Sazlıdere olduğuna işaret eden Karagöz, “Bir sürü söylenti var; ama duyduğumuza göre buradan çıkan taşlar dolgu malzemesi olarak Saros FSRU Limanı’na gidecekmiş. Şimdi bu limana Mecidiye’den taş geliyor; ancak buranın taşı bu yapıma uygun değil. Biz bunu dava dilekçelerimizde de belirttik. Yanlış olduğunu söylemiştik, şimdi yeni fark etmişler. Keşan taşının sert olduğunu ve bu taşın alınacağı söyleniyor. Pazartesi dilekçeleri verdikten sonra alacağımız yanıtlara göre daha net konuşacağız.” şeklinde konuştu.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu