Çevre

GÜNEKAB’ın “Mekanik Ayrıştırma ve Kompost Üretim Tesisi”nin Temmuz ayında faaliyete geçmesi bekleniyor

Güney Edirne Katı Atık Birliği Başkanı Erhan ENGİN ve yüklenici firma Atık Çevre Teknolojileri Tic. ve San. A.Ş.’nin patronlarından Raif ÖZTÜRK ile düzenli depolama sahasında gerçekleştirilen toplantı sonrasında yapılan çalışmaları yerinde incelemek amacıyla saha keşfinde bulundular.

GÜNEKAB’daki son durumu değerlendirren birlik başkanı Erhan ENGİN, 2020 yılının Ekim ayından itibaren lisanslı bir şekilde depo gazından enerji üretildiğinin altını çizerek, “Yüklenici firmamız ile 2018 yılında imzalanan 25 yıllık ihalemizin ilk aşaması depo gazından enerji üretimiydi ve bu aşamayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdik.  Sorunsuz bir şekilde enerji üretimine devam eden tesisimi, şu ana kadar 2200 saatin üzerinde çalışarak 2 milyon kilowatt üzerinde elektrik üretmiştir. Daha çok enerji üretimi elde etmemiz için daha çok atığa ihtiyaç duymaktayız. Bunun için hem Saros bölgesinin atıklarının daha etkin toplanması hem de atıkların vahşi depolanması sonucu doğaya karşı yaratacağı olumsuz etkilerin önüne geçebilmek için Koruklu köyü bölgesinde geçici aktarma istasyonu projesi çalışmamız bulunmakta ve projemiz ihale aşamasındadır.” şeklinde konuştu.

Öte yandan GÜNEKAB’ın enerji üretme çalışmaları sırasında atıkların doğaya ve canlı sağlığına olumsuz etkilerinin önüne geçildiğini kaydederek, “Düzenli depolamayla bölgemiz tanıştırılmıştır. Düzenli depolama içerisinde yer alan  Tıbbı atık sterilizasyon ünitemizin de pandemi döneminde oluşan tıbbi atıkların bertarafında kullanılması, bulaşıcı hastalığın çevreye en az etkiyle yok edilmesini sağlamış ve salgının kontrolünde önemli bir rol oynamıştır. Bölge atıklarının çevreye zarar vermesinin önüne geçilerek toplanan çöplerden enerji üretilmeye başlanmış ve ardından sıra mekanik ayrıştırma ve kompost üretim tesisine gelmiştir. Bu tesisimizde bölgedeki çöplerin içerisinde doğaya yavaş karışan ve geri dönüşümü mümkün olan cam, kağıt, plastik gibi ürünlerin ayrıştırılması sağlanacak ve hem ülke ekonomimize hem de doğaya katkı sunacaktır. Hayırlısı ile Temmuz ayı içerisinde bölgemizde bu tesisimizin de faaliyete geçmesini bekliyoruz. GÜNEKAB olarak tesisimizin entegre hale gelmesi için tüm çalışmalarımız devam etmektedir.’’ ifadelerini kullandı.

                        25 yıllık ihalenin ikinci aşaması olan mekanik ayırma ve kompost tesisinde sona gelindiği bilgisini veren Başkan ENGİN yüklenici firma Atık Çevre Teknolojileri Tic. ve San. A.Ş. taahhütlerini yerine getirdiklerinden dolayı kendilerine teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu