GündemSiyaset

Gündemi değerlendiren Sarıkeçe, Saros turizmi için konuştu: “Sonucun buraya gelmesi kaçınılmazdı”

İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Göçmen sorunundan, artan koronavirüs vakalarına kakadar bir çok konuya değinen Sarıkeçe, Erikli’deki turizm için ise, “Ortak akılla yönetilmediği sürece sonucun buraya gelmesi kaçınılmazdı. Buyurun size turizm” dedi.

“İbret olsun diye en büyük ceza verilsin”

Sözlerine Türkiye’de artarda meydana gelen orman yangınlarıyla ilgili olarak konuşarak başlayan Zafer Sarıkeçe, büyük üzüntü içinde olduklarını belirterek “Ciğerlerimiz yanıyor, hükümeti yönetenlerin de bu işin faillerini bir an önce bulup; Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük cezasını ibret olsun diye vermeliler. İnşallah yapanların yanına kalmadan, gerekli merciler tarafından yakalanıp cezası verilir. Bundan 10-15 sene sonra ‘dini bayramlar nedir?’ diye sorarsam, ’15 günlük tatildir’ cevabını almaktan korkuyorum. Artık tatil olarak bakmaya ve maneviyatından uzaklaşmaya başladığımızı düşünüyorum. Ne olur biz Türk toplumu olarak, gelecek nesillere örf ve adetlerimi verebilmek için eski ayarlarımıza dönelim. Bu nesle bayramlar nasıl kutlanır diye öğretimimizi farklılaştırmalıyız.”

“Virüs yayılıyor, biz kendimizi çılgınlar gibi sahillere atıyoruz”

“Pandemi süresince evlerinde insanlar sıkıldı bunu biliyoruz. Ama Kurban Bayramı’nı takip eden günlerde ülke altüst oldu. Vaka sayılarına bakıyorum, sayılar patladı. Tekrar kapanma söz konusu, varyantlar geliyor. Virüsün dünyanın elini kolunu bağlayacak olduğu konuşuluyor, biz ise kendimizi çılgınlar gibi sahillere atıyoruz. Maske hak getire, sosyal mesafe yok. Eylül ayında ‘kapanıyoruz’ dediklerinde de kimse kusura bakmasın kimse ağlamayacak. Hala aşı olayım mı olmayayım mı diyenler var. Bunu geçmemiz lazım. Dünya aşıyı tamamlamış, Sağlık Bakanı kendini paralıyor. Bu çok üzücü, biz erken zamanda aşılamayı tamamlayıp hazır olmalıyız. İnşallah ben yanılırım.”

“Buyurun size turizm”

“Her zaman söylüyoruz; suyu akmayan, kanalizasyonu olmayan bir yerde normal bir yaşam tarzı varken biz bunu turizme çevirmeye çalıştık. El birliği ile canım memleketin içine ettik. Bugün de nasıl toparlarız diye düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde MUÇEV’den alındı bu sefer de EÇEV adı altında peşkeş çekildi. Güneşlenmeye gittiğimiz kumda her türlü ihtiyaçlarını gideriyorlar, biz de buna turizm diyoruz.
Tek adam rejimi diyoruz. Keşan’da da bu böyle oldu. Helvacıoğlu’nun KTSO başkanlığı zamanında bu fikirler ortaya atılmaya başlandı. Ortak akılla yönetilmediği sürece sonucun buraya gelmesi kaçınılmazdı. Buyurun turizm. Nasıl çıkacaksınız çıkın buradan. “

“Yaylalılar limanı yapana teşekkür etsin”

“Yayla da ise kumun çekilmesi olayı var. Yayla’dakiler alınmasın ama o limanı oraya kim yaptıysa bence ona teşekkür etmeli. O liman olmayıp da kum çekilmeseydi, Yayla’nın bugün Erikli’den farkı kalmazdı. Sabah kalktıklarında balkonlarında tanımadıklarını birinin duş aldığını göreceklerdi. Bir de oraya bir ATM bile koymak devlet sorunu haline geldi. Turizm konuşacaksak önce hazırlık yapacağız. Önce evini hazırlayıp, sonra misafirlerini davet etmesi gibidir turizm. İnsanlara yatacak yer sunamadığınız sürece bunun adını turizm koyamazsınız.”

“Bu işin adı artık enayilik olmuş”

“Göçmen sorunu çok büyüdü. Mülteciler transit geçişi bırakın, koloni halinde aleni bir şekilde girmeye başladılar, girmek de zorundalar. Taliban onları öldürecek bunu da anlamak lazım. Biz de muhacir bir toplumdan geliyoruz, geçtikleri sıkıntıları çok iyi biliyoruz; ama bu hükümet ‘ensar’ diye diye ülkeyi yolgeçen hanına çevirdi. Muhacir misafir etmekten onur duyarız; ama böyle bir misafirlik uygulaması hiçbir yerde yok. Muhacir diyoruz, adamlar bayramda Suriye’ye gidiyor. Demek ki Suriye’de bir sorun yok ki sen 15 gün oraya bayrama gidip geliyorsun. Bu işin adı artık enayilik olmuş. Bu milletin bakması gereken genci yaşlısı çoluk çocuğu var. Sen bunlar dururken ‘ensar’ dersen olmaz.
Biz böyle devam edersek azınlık durumuna düşeceğiz. Amaç bu mu? Amerika’nın Dedeağaç’a asker yığma olayı var. Onlar ensar diyerek geliyorlar, peki biz nereye gideceğiz? Bizi kim kabul edecek? Bizden sonrası yok, bizden sonrası cehennem. Ne olur biraz aklı selim davranalım.
Biz ‘para verelim göçmenlere baksınlar’ dedikleri yer olmuşuz. Sayın Gelen Başkanımız Meral Akşener’in çok güzel bir sözü var ‘Biz size 3 milyar verelim’ dedi. Türkiye söyle bir ayağa kalksa sorunu çözebilecek bir ülke; ama biz bunu hatırlayıp kendimize gelmeliyiz. Bir şeyi tekrar edersen o olur ya, biz malesef çölde çadırdan yönetilen bir kabile devleti olarak görmeye başladılar. Biz 98 yaşında ama binlerce yıllık bir hafızası olan bir ırk, millet ve ülkeyiz. Eski ayarlarımıza geldiğimiz zaman eminim biz de artık huzur için de yaşarız.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu