Siyaset

Gündemi değerlendiren CHP’liler ‘belediyecilik’ eleştirisine cevap verdi

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan dün parti binasında düzenledikleri toplantıda, Keşan ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
AK Parti’nin gönül belediyeciliğinden başlayarak, Keşan, Edirne ve Türkiye genelindeki konulara değinen CHP’liler farklı konularda ses getirecek açıklamalarda bulundu.

“Gönül Belediyeciliği halkı memnun etmiyor”

AK Parti cephesi için Keşan’da hareketli günler yaşandığına vurgu yapan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan şunları kaydetti; “Öncelikle TBMM Başkanı daha sonra da yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan yardımcısının Keşan’a ziyaretleri oldu. İl başkanı zaten sürekli ilçemize gidip gidiyor. AK Parti milletvekili de buradaydı. Keşan’da yoğun bir şekilde çalışıyorlar. Neden? diye düşündüğümüzde benim çıkardığım sonuç belli. Keşan’da yaklaşık 2 senedir onların tanımlamasıyla ‘Gönül Belediyeciliği’ adı altında bir belediyecilik çalışması yapılıyor. Bu halkın memnuniyetsizliğine neden oluyor. Zemin kayıyor ve Keşan’da çok önemli bir değişim yaşanıyor. 2 sene de yapılan şey yollar. Hatta aynı yolları iki kez yaptılar. Yeni asfaltlar, yapılan yamalar kısa sürede kabarıyor.

“Belediyede baskı var”

Genel Başkanımızın dediği gibi yönetilemeyen ve savrulan bir Keşan var. Türkiye’de olduğu gibi Keşan’da da siz değerli basınla ilgili hoş olmayan gelişmeler yaşanıyor. Bir basın mensubu arkadaşımız savcılığa şikayet edildi. Hani basın özgürlüğü, hani düşünce özgürlüğü? Sayın Özhaseki geldikten sonra şiddetle artan bir baskı var belediyede. Belediyede çalışan memur arkadaşlara sendika değiştirmeleri konusunda baskı yapılıyor. Baskının ne şekilde yapıldığını söylemeyeceğim ama KESK’e bağlı TÜM-BELSAN’a üye olan arkadaşlar BEN-BİRSEN’e geçmeleri için yoğun baskı altındalar. Yaşan bu durumların değerlendirmesini kamuoyuna ve belediyede çalışan arkadaşların yorumuna bırakıyorum.”

“Önceden söylediklerimiz gündeme getirildi”


“Sayın Başkan son meclis toplantısı biter bitmez bir basın açıklaması yaptı ve geçtiğimiz günlerde de bir video paylaştı. Geçen 2 mecliste pandemi nedeniyle zarar gören Keşanlılar, kiracılar için bir takım kazanımlar kaydedildi, yardımlar çıktı. Ama güneşi balçıkla sıvamadan, emek hırsızlığı yapmadan nasıl olduğunun anlatılması lazım. Elbette belli konular fikir birliği ile geçti. Kamuoynun bilgisi olması için bir kez daha CHP ve Millet İttifakı adına olayın nasıl olduğunu kısaca anlatayım. Konutlarda insani su kullanımı adı altında %20 su indirimi yapılacak. Ocak ayındaki okumalar ile başlayacak. Sayın Başkan kendisi yapmış gibi anlatıyor ama bu plan bütçe komisyonunda görüşülürken AK Partili arkadaşların şer koyduğu ve reddettiği bir indirimdir. Daha sonra meclise getirildiğinde çoğunluk olarak ‘Evet’ diyeceğimizi bildikleri için canlı yayında onlar da ‘Evet’ demişlerdir. ‘Su indirimi’ meclis çoğunluğu ile de geçmiş olsa Millet İttifakı’nın Keşan halkını bir nebze de olsa rahatlatmak adına sunduğu bir öneridir. Son mecliste belediye başkanımız daha önce söylediğimiz şeyleri gündeme eklemişti ve gündem belliydi. Ama yine ilginç bir olay yaşadık. Sayın Belediye Başkanı kendi belirlediği meclis gündemine son anda kendi adıyla bir önerge verdi. Oldu mu? Oldu ama zaten gündemi siz yapıyorsunuz o yüzenden garip oldu. Mücbir sebeple kapalı olan belediye kiracılarından 3 ay kira alınmayacağı, kapalı olmayan belediye kiracılarından da yine 3 ay %50 oranında kira alınacağı meclis gündeminde vardı ve oy birliği ile meclisten geçti. Bununla ilgili bizim ilave ettiğimiz bir önerge var. Diğer kiracı arkadaşlarımızın bilgisi olsun. Keşan’da belediye kiracısı olmayan ama mücbir sebeple kapalı olan kiracılara da kira yardımı yapılacak. Şu anda plan bütçe komisyonunda görüşülüyor ve tamamen bizim önergemizle geçecek bir karar.
M, S, T ve D4 plakalı araçlarla çalışan taşımacı arkadaşlarla ilgili belediye başkanın mecliste önerdiği madde Ocak, Şubat, Mart aylarında 3 ay süre ile belediyeye ödedikleri harçlarının %50’sinin alınmasıydı. Biz verdiğimiz önerge ile M, S, T ve D4 plakalı araçların sahipleriyle ilgili şöyle bir kazanım saptadık. Bu arkadaşlarımız 2021 yılı için belediyeye harç ödemeyecekler. Hamal ve seyyar satıcılar ile ilgili belediye başkanımızın verdiği önerge şöyle bir geçmişti. Şimdi de bu arkadaşlarımızı soğukta toplayıp canlı yayın adı altında bir şey yapıyorlar ve bunun karşılığında ne veriyorlar bilmiyoruz ama biz Ocak, Şubat, Mart aylarında müzisyen, hamal ve seyyar satıcı arkadaşları hem ayni hem de nakdi yardım yapılacak. Çalışmayı yapıyoruz. Plan bütçe komisyonundan çıkan karar mecliste oylamaya sunulacak.”

Esnafların ve vatandaşların ekonomik açıdan ciddi sıkıntılı günler geçirdiğini belirten CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ise şu şekilde konuştu:

“İnşallah sıkıntılar kongrede iletilmiştir”

“Sıkıntılı günler yaşıyoruz. Sayın Vekilimizle birlik son haftalarda Edirne nezninde ticaret yapan esnafla bir araya gelmeye çalıştık. Pandeminin etkileriyle ilgili genel merkezimize göndermek üzere bir rapor hazırlamıştık. AK Parti il kongresini tamamladı. Bir çok yerde kongre yapılamıyor iken salonu herkes görmüştür herhalde. Edirne’de görmek isteyeceğimiz bir çok insanın yüzünü kongrede gördük. İnşallah hazır bir araya gelmişken, AK Partili yöneticileri yakalamış iken esnafın, çiftçinin sıkıntılarını da iletmişlerdir. Çünkü ben ileride kendilerine hatırlatacağım, esnafın sorunları iletip iletmediklerini soracağım. Biz de onları takip ediyoruz. Yaklaşık 10 aydır süren pandemi herkesin belini büktü. Kapılarında kapalı olması nedeniyle gerçi PCR testi ile geçiş saplanıyor ama Edirne ekonomisinde beklenen hareket yok.

“Recep Gürkan’ın esnafa verdiklerine baksınlar”

Mehmet Başkan altyapıyı zaten bitirdiği için ve anahtar teslim bir belediye bıraktığımız için Keşan Belediyesinin şu anda esnafa daha fazla destek sağlaması gerekir. Edirne belediyesinde 300 – 400 milyarlık altyapı işi var. Recep Gürkan’ın esnafa verdiklerine baksınlar. Koskoca hükümet arkalarında. Bakanlıklardan gelen projeleri kendileri yaratmışlar gibi anlatmak yerine çıksınlar esnafa bu yardımları yapsınlar.

Toplantıda son sözü alan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ise şu ifadelerde bulundu:

“Gerçek gündem: Yoksulluk”

“Türkiye’nin bir gerçek gündemi var bir de iktidar tarafından yaratılan, bir kaç gün konuşulan, sonra unutulan gündemi var. Ama Türkiye’nin gerçek gündemi hiç bir zaman unutulmuyor. Çünkü yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı hiç bir zaman unutulmaz. Bugün Cuma, Keşan’ın pazarı. Vatandaş pazara gitti ve mutsuz bir şekilde evine dönüyor. Neden? Çocuğunun, eşinin istediği şeyleri alamadan dönüyor. Neden? Çünkü gelir çok düşük. Asgari ücret açıklandı, yoksulluk sınırına yaklaşamıyor, açlık sınırının biraz altında. Bir kaç ay sonra açlık sınırı asgari ücreti bile aşacak. Emeklilerimizin %80’ni açlık sınırın altında bir gelire sahipler. Türkiye’nin gerçek gündemi bu. Ama AK Parti ve küçük ortağı bir sanal gündem yaratmaya çalışıyorlar ve bizim o gündemi konuşacağımızı sanıyorlar ve çok yanılıyorlar. Bizim gerçek gündemimiz kesinlikle esnafın bugün içine düşürüldüğü durumdur.”

“Cumhuriyet tarafından kurulan Türk sağlık sistemi sayesinde diğer ülkeler gibi değiliz”

“Pandemi dünyanın gerçeği. Salgın hepimizi etkiledi. Önlemlerimizi alarak herkese örnek olmaya çalışıyoruz. Maske, mesafe, hijyen kurallarına uyuyoruz. Cumhuriyet tarafından kurulan Türk sağlık sistemi sayesinde diğer ülkeler gibi değiliz. Sağlık ocaklarımız var. Bugün herkesi bulabiliyorlarsa o cumhuriyetin eseridir. Cumhuriyet öyle bir sistem kurmuş ki sağlık ocakları, aile hekimlikleri, devlet hastaneleri. Bugün sağlık sistemini özelleştiren ülkeler fiyasko yaşıyor. İngiltere’de, İtalya’da çoğu insan ölümüne terk edildi. Ama biz de ölümüne terk edilen bir kitle var.”

“Her şey pakete girmiyor”

“Esnaflar kaderine terk edildi. Kahveci esnafı 10 aydır kapalı, bir kaç aylığına açıldı ama elindeki en önemli silahı, oyun oynatmayı elinden aldılar, tüm kurallara uydular ama son 4 aydır da kapalılar. Ne yiyorsunuz, ne içiyorsunuz, evine ekmek götürebiliyor musunuz diye kimse sormadı. 700 bin kahveci esnafı var. Restoranlar, kafeler siz paket servisle idare edin. Her şey pakete girmiyor, paketi alabilecek insan da yok. Bunun dağıtım mekanizması var mı, yok mu? Sonra toplanıp biz size kira yardımı yapacağız dediler bunu da daha vermediler. Askıya çıktı, çıkmadı, e-devletten başvuru yapılacak ya bunlara ne gerek var arkadaşlar. Her şey biliniyor. Paramız yok diyemiyorsunuz her şeyi diplediniz çünkü Merkez Bankasının yedek akçelerine bile el koyan bir iktidar var. Merkez Bankasının yedek akçeleri İkinci Dünya Savaşına girmeyen ki ikinci Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’ye çok laf söylerler. O dönemde ekmek karneyle verilmiş, 4 yıl askerlik yaptırılmış ama yine de yedek akçelere dokunulmamıştır. Neden? Daha kötü günler olabilir diye. Balkan Savaşı yaşayıp ağaç kabukları ile beslenen bir ortamın hükümetiyle şimdiki hükümet karşılaştırma dahi götürmez. 45 milyar lirayı alıp bir defa da müteahhit vermişler. Türkiye’nin kanını emen 5 müteahhit 98 milyar liraya kondu. “

“Bize çamur atacaklarına Türkiye’yi yönetsinler”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki‘nin, ‘CHP?li belediyeler çalışmıyor’ şeklindeki sözlerini eleştiren Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “CHP’li belediyeler çalışmıyor, iş yapmıyor demiş. Herkes her şeyi görüyor arkadaşlar kimin çalışıp kimin çalışmadığı ortadadır. Halk niye bize destek verdi, neden İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i sen yönet dedi. Halk seçimlerde bize destek verdi. Ama İstanbul’da belediyemiz ekmek dağıtımı yapmak istiyor engellemeye çalışıyorlar. Fırıncı esnafının olmadığı yerlere büfeler açmak istiyor. Her şey planlı programlı yapmak istiyorlar ama oradaki belediyeler mecliste bizi engellemeye çalışıyor. İnsanlar, 1 TL”ik ekmekten almak istiyorlar. Biz Türkiye’nin gerçek gündeminden kopmayacağız. Ciddi anlamda belediyecilik yapıyoruz. Bize çamur atacaklarına Türkiye’yi yönetsinler. Bizimle uğraşmasınlar. Her şeyin suçlusu CHP diyerek gündemi saptırmak

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu