GenelSiyasetTarım

Gümrük vergisindeki artışı değerlendiren Gaytancıoğlu sordu: “Bunu neden 3 yıldır uygulamadınız?”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, gümrük vergisindeki yüzde 130’luk artışı ve yaklaşan seçimleri değerlendirerek, “Gümrük vergisi ödemeden tüm tarım ürünleri Türkiye’ye geliyordu. Bizim buna çok büyük tepkimiz vardı. Türkiye ithal ürünleri cenneti oldu. Ama 2 gün önce yayımlanan kararnamede gümrük vergileri çıkması gereken düzeye çıktı.” dedi.

“Gümrük vergileri çıkması gereken düzeye çıktı ancak
çeltikte gümrük vergisi hala sıfır”

Gümrük vergisiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlandığını hatırlatarak sözlerine başlayan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtiğimizden bu yana tarım ürünlerinin birçoğunda sıfır gümrük vergisi vardı. Gümrük vergisi ödemeden tüm tarım ürünleri Türkiye’ye geliyordu. Bizim buna çok büyük tepkimiz vardı. Çünkü hazineye herhangi bir para gelmiyordu. Hazine, gümrük vergisi adı altında bir gelir kaydetmiyordu. Türkiye’de üretim yapan üreticiler, ithal olan ürünle rekabet etmek zorundaydı. Bunun yanlış olduğunu defalarca söyledik. Çeltik, mısır, ayçiçeği, arpa, buğday, et ve canlı hayvan olmak üzere bir çok şeyde ürün ithal edildi. Türkiye ithal ürünleri cenneti oldu. Ama 2 gün önce yayımlanan kararnamede gümrük vergileri çıkması gereken düzeye çıktı. Maksimum düzey, %130’dur. Türkiye, buğday ve arpa üreticisini %130’la koruyor. Örnek vermek gerekirse, buğday fiyatı yaklaşık 7 TL’dir ve gümrük vergisiyle birlikte bu rakam 17 TL’ye çıkıyor. Dolayısıyla, 17 TL’ye yurtdışından ülkeye ürün giremez. Bu güzel bir uygulamadır. Peki, bunu neden 3 yıldır uygulamadınız? Buğday ve arpada bunu yaptınız ama çeltik ve pirinçte neden bunu yapmıyorsunuz? Çeltikte, gümrük vergisi hala sıfır. Kurallara halen uyulmuyor.”

“Hükümet, üreticinin beklentisini aşağıya çekmek için çaba gösteriyor”

Okan Gaytancıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Çukurova’da 15-20 gün sonra, bölgemizde ise 1-1,5 ay sonrada hasat başlayacak. Buğday üreticisinin fiyatlar konusunda çok büyük bir beklentisi var. Çünkü maliyet, 8,5-9 TL civarındadır. Bundan ötürü de, üreticinin 9-9,5 TL civarında bir beklentisi var. Hükümet, bu beklentiyi aşağıya çekmek için çaba gösteriyor. Giderayak, üreticiye yine bir kazık atıyor.”

“Türkiye yeniden cumhuriyetin kurucu ayarlarına dönecek”

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yapılacağını ifade eden Gaytancıoğlu, “Üreticinin yaşadığı sıkıntıları biliyoruz. 15 gün sonra yeni bir iktidar gelecek. Türkiye yeniden cumhuriyetin kurucu ayarlarına dönecek. Cumhuriyetin kalesi olan ve Osmanlı’ya 92 yıl başkentlik yapan Edirne’de seçim çalışmalarımız tam gaz devam ediyor. Cumhuriyet Halk Partisi olarak sahadayız. En az 3 milletvekili göndereceğiz. Daha çok çalışarak, 4’üncü adayımızı da meclise göndermek istiyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, son 5 yıldır sahadadır ve seçimlere en hazır parti Cumhuriyet Halk Partisi’dir.” şeklinde konuştu.

“Ekonomi çok kötü ve halkın gündeminde seçimler yok”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Ekonominin kötü yönetilmesi nedeniyle, erken seçim yapılmasını istedik ama hükümet yapmadı. Ekonomi çok kötü ve halkın gündeminde dahi seçimler yok. 1 kalıp peynirin 200 TL olduğu bir yerde insanlar başka şey konuşamıyor. 3 ay önce kıyma fiyatı 130 TL iken, şuanda 350 TL civarındadır. Peki, halkımız yaşananlara nasıl tepki vermesin! O yüzden hükümet gidicidir. Millet İttifakı, Türkiye’yi yeniden demokrasiye ve parlamenter sisteme kavuşturacaktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu