Gündem

Gıda OSB’de süreci anlatan Kılınç, Pekcan’ı olumlu gelişmelere gölge düşürmekle eleştirdi

AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan gündemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bölgede kurulacak Gıda İhtisas OSB ile ilgili olarak gelinen son durumu değerlendiren Kılınç; ‘İnsanı su kullanımı’ üzerinden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan arasında başlayan polemiğe dahil oldu. Pekcan’ın açıklamalarını ‘talihsiz ve mesnetsiz’ bulduğunu ifade eden Kılınç, “Siyasi kaygı güderek yapılan bu açıklamaların, Keşan’ımızın kazanımlarına gölge düşürme amacı taşıdığını gayet net görüyoruz.” dedi.

“OSB için, varımızı yokumuzu ortaya koyduk”

İlk olarak, Gıda OSB çalışmalarını adım adım tamamladıklarını, bu konuda ÇED raporu sürecinin de başarılı bir şekilde tamamlanması sonrasında umutlarının yeni bir boyut kazandığını belirten AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği üzere; 2014 yılında rekabet gücü yüksek, sürdürülebilir bir gıda sanayi sektörünün bölgemize kazandırılması adına yola çıktık. Projemiz; Edirne Valiliği ve Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün de işbirliği ile hazırlanılarak, ilk olarak 18 Kasım 2014 tarihinde, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı?na sunuldu. Süreç içerisinde, bölgemizin birlikteliğini de yansıtarak, projemizi adım adım tamamına erdirmek için çalışmalarımızı sürdürdük. Bu doğrultuda, hükümetimizin de desteği ile projemizin revize işlemleri, ilgili bakanlıklara onay sunumları, yer seçim çalışmaları, kurum görüşlerinin alınması gibi süreçleri de bir bir tamamladık. Tüm bunlar yaşanırken; aynı zamanda da ülke genelindeki diğer benzer organize sanayi bölgeleri ziyaret edilip incelendi ve altyapı için gerekli veriler toplandı. Tabi bunlar kolay süreçler değildi; yoğun emekler ve çalışmalar ile Keşan’ımıza ve bölgemize Gıda İhtisas OSB kazandırılması için varımızı yoğumuzu ortaya koyduk. Gıda İhtisas OSB projesinin ÇED raporu sürecinin de başarılı bir şekilde tamamlanması ile inancımız da umudumuz da yeni bir boyut kazandı. ÇED onayının ardından, milletvekilimiz sayın Dr. Fatma Aksal‘ın büyük çabaları ile Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli‘nin de yoğun destekleriyle Paşayiğit mevkiinde bulunan gıda OSB alanımız mera vasfından çıkartıldı. Sonrasında; daha önceden kurulan 15 kişilik müteşebbis heyeti resmiyete dökülerek, 5 kişilik yönetim kurulu da oluşturuldu. 19 Kasım Keşan’ın kurtuluşu gibi anlamlı bir günde de, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, gıda ihtisas OSB’yi resmen onayladı. 2014 yılından bu yana çalışmalarını ve bürokrasi ayağını takip ettiğimiz bölgemizin en önemli yatırımlarından biri olacak olan gıda ihtisas OSB böylece tüzel kişilik kazanmış oldu. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan‘ın destekleri, sayın valimiz, sayın milletvekilimiz, sayın il başkanımız, sayın kaymakamımız, sayın belediye başkanımız ile oda ve borsalarımızın gayretleri Türkiye?de de birlik ve beraberlik örneği teşkil etmiştir. Tüm bölgeyi heyecanlandıran ve mutlu eden bu son gelişmenin ardından, artık son bir gayretle icraat zamanıdır. Ülkemiz, bölgemiz ve Keşan?ımıza hayırlı olsun. Tabi biz Keşan?ımızın ve tüm bölgenin geleceği için başta gıda ihtisas OSB olmak üzere önemli işlere imza atıp halkımızın takdirini kazanırken, bir yandan da bu olumlu gelişmelere gölge düşürme çabası sarf eden açıklamalara şahit oluyoruz.”

“Pekcan’ın açıklamaları talihsiz ve mesnetsiz”

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen ‘insani su kullanım hakkı’ üzerinden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu ve CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan arasında başlayan polemiğe dahil olan Gürcan Kılınç; Pekcan’ı yapılan çalışmaları karalamakta itham ederek şu ifadelerde bulundu: “Geçtiğimiz günlerde; CHP Keşan İlçe Başkanı Sayın Recep Pekcan‘ın talihsiz ve mesnetsiz açıklamalarını hep birlikte okuduk. Keşan’ımız için yaşanan her olumlu gelişmeden sonra gölgelemek için açıklama yapmayı adet edinen CHP İlçe Başkanı Sayın Recep Pekcan‘ın bu açıklamaları vatandaşımız nezdinde de tutarlı karşılanmıyor.

“Gölgeleme çabaları anlamsız”

“Sayın Pekcan son olarak; maksadını çok iyi bildiğimiz bu tutarsız açıklamalarına Keşan Belediyesi’nin su faturalarında insani indirim kararı hakkında da devam etti. Açıklamasında; “Su faturalarınıza indirim olacak mı kontrol edin” diyerek, vatandaşımız için alınan bu önemli kararı görmezden gelip, gölgeleme çabasına girmesini anlamsız buluyoruz. Keşan Belediyesi ve onun kıymetli meclisi hep birlikte el kaldırarak vatandaşımız için önemli bir karar almışken halkın seçtiği bir meclise bu denli bir yakıştırma yapmaya kimsenin hakkı yoktur. Siyasi kaygı güderek yapılan bu açıklamaların, Keşan’ımızın kazanımlarına gölge düşürme amacı taşıdığını gayet net görüyoruz.”

“Yapacağımız işlerin önüne geçemezsiniz”

Bizim öncelikli görevimiz; refah içinde bir Keşan oluşturmaktır. En önemli önceliğimiz de, Keşan’ın kaybettiği cazibe merkezi statüsünü tekrar geri kazandırmaktır. Şimdi bu statü geri gelmeye başladıkça ve yapılan hizmetler vatandaşımızın takdirini kazandıkça Sayın Recep Pekcan’da da aynı orantıda telaşlı bir ruh hali oluşuyor. Sayın Pekcan çok iyi bilmenizi istiyoruz; güttüğünüz siyasi kaygılarla Keşan’ımız için yapacağımız işlerin önüne geçemezsiniz. Biz her şeye rağmen, var gücümüz ile Keşan’ımızın kazanımları için atacağımız adımlardan vazgeçmeyeceğiz. Biz Keşan’a ve Keşan’da yaşayan vatandaşlarımıza hizmet ederken en önemli şeyin, gönülden gönüle kurulan yollar olduğunu hiç unutmuyoruz. Keşan’ımızın kısır çekişmeler ve siyasi kaygılar üzerine kurulu bir anlayış ile kaybedecek bir dakikası bile yoktur. Bu anlamda; yaptığımız bu kıymetli çalışmaların ve bunları karalamaya yönelik yapılan açıklamaların takdirini halkımıza bırakıyorum. Bu düşüncelerle; tüm halkımıza gönül dolusu sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu