Haberler

Gaytancıoğlu’ndan esnafa destek paketine eleştiri: “3 maskeyi dağıtamayanlar, esnafı açlığa mahkum etti”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu esnaf için açıklanan yardım paketinin hiçbir sorunu çözmeyeceğini belirterek ‘3 maskeyi dağıtamayanlar esnafı koruyamazlar’ dedi.

Daha önce dükkânlarını kapatan, iş yapamaz durumda olan esnafa kredi veren AKP’nin şimdi de kredi geri ödemeleri geldiğinde sadece 500 ile 750 lira aylık kira desteği verme kararı aldığını söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “İş kovid salgının başındaki maske dağıtımına döndü. O zaman AKP Genel Başkanının yaptığı maske açıklamalarına bakın bugün esnafın içine düşürüldüğü durumu görürsünüz. Dün üç maskeyi dağıtamayanlar bugün esnafı iflasa, açlığa mahkûm etmiştir. Yapılacak yardımlarda bile gerecek usulde vergi verenlerin kapsam dışında bırakılması iş bilmemenin, halktan kopmanın göstergesi olmuştur” diye konuştu.

Türkiye’nin yönetilmediğini, halkın gerçekleriyle sarayın hayallerinin tamamen farklı olduğunu ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu açıklanan esnafa kira yardımı paketiyle ilgili açıklamasının devamında şunları söyledi:

“AKP Genel Başkanı hafta başında bir destek paketi açıkladı. Hiçbir beklentiyi karşılamayan bir paket. Paket demek de doğru değil, olsa olsa balon. Tamtakır hazinesi olan iktidarın yardım paketi de balon oluyor. Çiftçiyi, işçiyi, işsizi bıraktık, esnafa açıkladığınız kira desteğinde de bir şey yok.

Sadece basit usule tabi esnaf bundan yararlanıyor. Örneğin sigara satan bir yer, kârı çok az olmasına rağmen sigara sattığı için cirosu yüksek çıkmakta, gerçek usulde vergiye tabi olmaktadır. Dolayısıyla hiçbir yaraya deva olmayan kira yardımından da bu esnaflarımız yararlanamıyor.

Ey AKP bir şeyi de doğru düzgün yap. Sayenizde işleri düzgün olan esnaf kalmadı ki üç kuruş yardım yapıyorsunuz onu da şartlara bağlıyorsunuz. Deveye benzeyen bu sözde yardım paketinin yerine halkımızın tümünü kapsayacak gerçek yardımları yapmanın vakti geldi de geçti. AKP’nin de vakti geçtiği gibi

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu