Genel

Gaytancıoğlu: “Yeni bir yağ krizi kapıda!”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de düzenlemiş olduğu basın toplantısında ayçiçeği üreticisinin elindeki ürünü şu an 10 liradan bile satamadığını söyledi.

Bu şartlarda üreticinin önümüzdeki yıl ayçiçeği ekimi yapmayacağını ve bunun ilk göstergelerinin Çukurova Bölgesinde görülmeye başlandığı ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu bu durumun bitkisel yağda yeni bir krize neden olacağını belirterek hükümeti uyardı.

İktidarın bitkisel yağ politikasının gümrük vergilerini sıfırlamaktan ibaret olduğunu buna politika demeyeceğini vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu bunun yerine CHP iktidarında üreticiyi destekleyen, tüketiciyi koruyan politikalar uygulayacaklarını belirtti.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu basın toplantısını şu sözlerle sürdürdü: “ AKP umudunu ithalata bağlamış, gümrük vergilerini sıfırlayıp duruyor. Hem hazine gelir kaybına uğruyor, hem üretici zarar görüyor hem de bu ithalatın tüketiciye bir yararı dokunmuyor. Sadece bir avuç ithalatçıya yarıyor.

Geçen yıl mart – nisan aylarında üretici ayçiçeğini 16-17 liralardan satarken bugün 10 liradan satamıyor. Peki, market raflarında ayçiçeği yağının fiyatı azaldı mı? Hayır azalmadı.

Bu durumda üretici önümüzdeki yıl ayçiçeği ekmekten kaçınacak. Türkiye enerjiden sonra en çok parayı bitkisel yağ ithalatına veriyor. Geçen yıl üreticimiz rekor seviyede üretim yapmasına rağmen bunun karşılığını alamadı. İlk ekimlerin yapılmaya başlandığı Çukurova Bölgesinden gelen haberlere göre emeğinin karşılığını alamayan çiftçiler ayçiçeği ekiminden kaçınıyor. Üretim alanlarında düşüş var. Bu durumda önümüzdeki yıl ayçiçeği rekoltesi düşecek.

Hükümet, Ukrayna’nın Rusya’nın ayçiçeğine güveniyor ama oralarda savaş var. Özellikle elektrik kesintileri nedeniyle Ukrayna’da üretimde ciddi sorunlar var. Ukrayna’nın Rusya’nın çiftçine güvenmek yerine kendi çiftçimize destek olmak gerekiyor.

Biz acil olarak destekleme priminin 50 kuruştan 3 lira çıkarılmasını istiyoruz. Üreticimiz zarar ederken gümrük vergilerini sıfırlamak akıl alır bir durum değildir. Bitkisel yağ krizi için şimdiden uyarımızı yapıyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu