Gündem

Gaytancıoğlu ve Pekcan’dan sanayi sitesi esnafına destek

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan Sanayi Sitesi’ni ziyaret ederek, kapatılması sonrasında gün içinde çok konuşulan site esnafının yaşadığı sorunları dinledi.

Keşan Sanayi Sitesi’nde gerçekleşen ziyarete Gaytancıoğlu’na Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan Madeni Eşya ve Demirciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Erkan ve Keşan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Salim Şevik, CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve bazı esnaflar da eşlik etti.

“Tüm bileşenlerin açık olmasını istiyoruz”

Ziyarette konuşan Okan Gaytancıoğlu, 17 günlük tam kapanma sırasında verilen kararların acele ile verilmiş ve olumsuzluklar doğurma ihtimali olduğunu vurgulayarak, “Tam kapanma dendi; ancak İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde çok büyük açıklar var. Bunlar düşünülmeden yapıldığı için çok büyük sorunlar çıkıyor. Tarımsal üretim engellenmemeli diyerek ÇKS belgeleri olmak şartıyla çiftçilere izin verdiler; ama eşlerini ‘piknik yaparlar’ diye yanlarında götüremiyorlar. Bunlar aşılabilir.” derken, Keşan Sanayi Sitesi’nin topyekün kapatılması kararına ilişkin eleştirilerde bulunan Gaytancıoğlu, “Çiftçi çalışıyor ama traktörü arıza yapabilir, pulluk bozulabilir. Bunun sanayide tamiri gerekir, sanayi bir bütün. Kaldı ki sanayi içinde yalnızca tarımsal ekipmanlar yok, başka sektörler de var. Bizler sanayinin tüm bileşenlerinin açık olmasını istiyoruz. Keşan Sanayisi uzmanlaşmış bir sanayi bir çok firmanın parçacısı ayrı. Bu yüzden tamamının açık olmasını istiyoruz. Saatler ile ilgili bazı kısıtlamalar getirilebilir; ama geçici ve belli başlı sektörlere verilecek ayrıcalıklarla bu iş çözülmez. ” şeklinde konuştu.

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Soruna çözüm bulunması gerekiyor. İçki yasağında nasıl geri adım atıldıysa, bu konuda da, geri adım atılmalı. Tüm sanayinin önündeki engeller kaldırılmalı. Üretime destek veren sektörlerin açık olması lazım.”

“Bugün bir toplantı olacak ve karar bağlanacak”

Daha sonra söz alan İsmail Şapçı da, şunları söyledi: “Konumuz, Sanayi Sitesi’dir. Bugünkü sorunun bir kısmını çözdük. Sanayimizde; imalat, inşaat ve lojistik içeren işletmeler, 17 Mayıs’a kadar açık kalacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Yaşanan diğer bir sıkıntı da, nöbetçi sistemle parçacı ve tamirci çalışması gerektiği ifade ediliyor. Ancak, Keşan sanayisinin yapısı nöbetçi sistemine uygun değil. Çünkü parçacıların hepsi farklı markalar satıyor. Tamircilerimizde farklı markalarda uzmanlaşmışlardır. Dönüşümlü olursa, aksaklıklar olacaktır. Açık olan imalat, inşaat ve lojistik sektörlerinde de aksamalar meydana gelecektir. Bu sorunun en kısa sürede çözüme kavuşmasını diliyorum. Sanayimiz, bugün Vali Bey’in kararıyla açık. Bugün bir toplantı olacak ve karar bağlanacaktır. 3 Mayıs itibariyle, e-devlet üzerinden alınan izinlerle açık olan sektörlerin netleşeceğini düşünüyoruz. Bugün bizi ziyaret eden milletvekilimiz, sayın başkana teşekkür ediyorum.”

“Sanayide herhangi bir ayrım yapamayız”

Hüseyin Erkan ise konuşmasında şunlara yer verdi: ?Sanayimizde, esnafları, ustaları ve çalışanları gruplar haline ayıramayız. Biri açılırsa, diğeri açılmazsa kırılacak. Sanayide herhangi bir ayrım yapamayız. Biz bir aileyiz. Keşan konusunda yeniden düşünülmesi gerekiyor. Herkesin sağ duyulu olmasını istiyoruz. Kanunların fakirlerden yana olmasını diliyorum.”

Şevik: “Yap-boz oyununa döndü”

Salim Şevik ise, şunları söyledi: “Yaşanan sorunla ilgili çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü bu yap-boz oyununa döndü. 1 gün önce açılan, 1 gün sonra kapanıyor. Eğer kararları veren kişiler, kararlarını yeniden gözden geçirsinler. Devlet Hastanesi nasıl insanların sağlığı için çalışıyorsa, sanayimizde araçların sağlıklı hizmet vermesi için çalışıyor. Yaşanan soruna çözüm üretilmesini istiyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu