Haberler

Gaytancıoğlu ve Pekcan, Saros Körfezi’nden tüm Türkiye’ye seslendi

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, düzenlenen İDK toplantısı ile inşaatı tekrar gündeme gelen Sazlıdere FSRU iskelesi hakkında açıklamalarda bulundu, Saros’da incelemelerde bulunan Gaytancıoğlu, “AK Parti ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, koronalı günleri fırsat bilerek inceleme ve Değerlendirme Komisyonunu toplayarak liman projesinin devamı yönünde karar almıştır.” dedi.

Sazlıdere Sahili’ne kurulmak istenen FSRU iskelesi için bölgeye gelen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Keşan CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan, Belediye Meclis üyesi Erhan Engin ve Edirne Saros Turizm Altyapı Hizmet Birliği Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman, Saros Körfezi’nde incelemelerde bulundu.
Bölgede çalışmalarını sürdüren heyet sonrasında açıklama yaptı. Konu ile konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, “FSRU Limanı ile ilgili iptal edilen ÇED raporundan sonra icad edilen bir toplantıyla ÇED tenzih edilip başka bir noktaya gelindi. Geldiğimiz noktada, bugüne kadar yaptığımız mücadeleye bundan sonra da devam edeceğiz” diyerek sözü Okan Gaytancıoğlu’na bıraktı.
Saros Körfezi’nin dünya üzerindeki kendi kendini temizleyebilen sayılı körfezlerden biri olduğuna dikkat çeken Gayatncıoğlu, şu sözleri kaydetti.: “Sazlıdere Köyü’ne sıvılaştırılmış gaz taşıyacak gemiler için BOTAŞ tarafından liman yapılmak istenmektedir. Bu limanla ilgili yer seçimi son derece yanlıştır. Bölgede yaşayan halk buna ciddi tepki göstermesine rağmen ÇED süreci başlatılmış, farklı konularda uzman 10 ayrı bilirkişinin 10’u da 90 ayrı bilim dışılığa ve ÇED yönetmeliğine aykırılık tespit etmiştir. Edirne İdare Mahkemesi liman inşaatının yapılmaması yönünde karar vermiştir. Buna rağmen AK Parti hükümeti ve Çevre Bakanlığı koronalı günleri fırsat bilerek İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunu toplayarak liman projesinin devamı yönünde karar almıştır. İnşaatın yapılacağı yerin 7 km ilerisinde fay hattı var, yani proje ciddi deprem tehditi altında. Bölge 1.derece SİT alanı, doğasıyla, deniziyle korunmaya muhtaç. Köy halkı ve bölge halkı başta olmak üzere herkes bu projeye karşı çıkıyor ama bir irade hukuksuz da olsa inşaatı yapmak istiyor.
Şimdi itiraz zamanıdır. Öncelikle dilekçelerimizle Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne limanın yapılmaması için müracaat edeceğiz. Sonra ne olacak. Sonrasını hep birlikte, kenetlenerek göstereceğiz. Doğamızın geleceği ve çocuklarımızın geleceği için beraberce mücadele edeceğiz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu