BölgeSiyasetTarım

Gaytancıoğlu, Türkmen köyü hazine arazilerini Bakan Kurum’a sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan’ın Türkmen Köyündeki arazi toplulaştırma ve hazine arazilerinin kiralanmasıyla ilgili durumu ve kiralama işlemlerinin durumunu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a sordu.

İki yıl önce verdiği soru önergesine gelen yanıtta “En kısa sürede” kiralama işlemlerine başlanacağının belirtilmesine rağmen bir gelişme olmadığı belirten Gaytancıoğlu; “AKP’nin ‘en kısası’ da lastik gibi çektikçe uzuyor. Uzadıkça da vatandaşımız mağdur oluyor” dedi.

Önergesinde; “Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanı tarafından cevaplanması istemiyle Nisan 2020 tarihinde vermiş olduğum ve 25 Haziran 2020 tarihinde cevaplanan 7/27812 esas numaralı soru önergemde, Keşan İlçemizin Türkmen Köyündeki arazi toplulaştırma ve hazine arazilerinin kiralanmasıyla ilgili durumu ve kiralama işlemlerinin ne zaman tamamlanacağını sormuştum.

Gelen yazılı cevapta ‘en kısa sürede çalışmaların tamamlanarak hak sahiplerine kiralamaların yapılacağı’ belirtilmişti. Oysaki aradan geçen ve 2 yıla yaklaşan sürede aynı sorunlar devam etmektedir.” diyen Gaytancıoğlu, ‘En kısa sürede’ kiralama işlemlerine başlanacağının belirtilmesine rağmen çözülemeyen Keşan Türkmen Köyündeki hazine arazilerinin kiralanmasıyla ilgili Bakan Murat Kurum’a şu soruları yöneltti:

1. “En kısa sürede” denilmesine rağmen 2 yıla yaklaşan zaman diliminde neden kiralama işlemleri yapılamamıştır?

2. Bu araziler kaç yıldır kiralanmamaktadır?

3. Söz konusu tarım arazileri ne zaman vatandaşlarımıza kiralanacaktır?

4. Bu arazilere ne zaman ekim yapılabilecektir?

5. Bu arazilerin ekilememesinin yıllık olarak kira geliri ve ekilen ürünlerin ekonomimize katkısı dikkate alındığında ülke ekonomisine maliyeti ne kadardır?

6. Türkiye genelinde Hazineye ait olup kiralanmadığı için ekim yapılamayan ne kadar tarım arazisi vardır?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu