Siyaset

Gaytancıoğlu: “Su lüks değil, temel haktır”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de yaptığı konuşmada okullara suyu arıtan sebillerin konulmasını isteyerek “Su, lüks değil temel haktır” dedi.

Okula giden çocukların doğru düzgün beslenemediğine hatta su bile içemediğine dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Yandaşlar, 5’li çeteler semirdikçe çocuklarımız okula aç gidiyor, aileler beslenme çantalarına bir şey koyamıyor” şeklinde konuştu.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Okula giden küçücük çocuklarımızın beslenme çantaları boş. Yandaşlar, 5’li çeteler semirdikçe çocuklarımız okula aç gidiyor, aileler beslenme çantalarına bir şey koyamıyor. Nasıl koysunlar? Bir küçük meyve suyu 6 lira. Peynirin yanına yanaşılmıyor. Simit, poğaça hesabını geçtik; peynirli tost bile hayal oldu. Bunların yanına dar gelirli hiçbir ailenin çocuğu yanaşamaz. Zaten orta sınıf diye bir şey de bırakmadınız, artık bir avuç mutlu azınlık dışında herkes dar gelirli.

Çocuklarımızı sadece aç bırakmadınız, aynı zamanda susuz da bırakıyorsunuz. Yarım litre su 3 lira. Çoğu yerde şebeke suyu içilmiyor. Okullarda çocuklarımıza yemek vermemekte ısrar ediyorsunuz. En azından su içebilmeleri için suyu arıtan sebiller koyun. Bunun maliyeti nedir? Sizin yandaşlara yedirdiklerinizin yanında hiçtir.

Acil olarak bütün okullarımıza suyu arıtan sebiller konulmalı, yavrularımızın rahatça su içmesi sağlanmalıdır. Su, lüks değil temel haktır.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu