Çevre

Gaytancıoğlu: “Keşan’ın bir mahallesi katlediliyor”

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Yeni Mahalle’de yeniden faaliyete başlayan taş ocağıyla ilgili eleştirilerde bulundu. Keşan’ın bir mahallesinin katledildiğinin altını çizen Gaytancıoğlu, “Devletin temelleri maalesef sarsılıyor. Burada önce insanların sağlığı söz konusudur.” dedi.

“FSRU İskelesi’ne taş yetiştirebilmek için 20 yıldır kapalı olan taş ocağı açıldı”

Yeni Mahalle’de yeniden faaliyete başlayan taş ocağı alanı hakkında değerlendirmelerde bulunan Gaytancıoğlu, “Hukuksuz başlayan ve hukuksuz şekilde devam eden Saros FSRU Gemi İskelesi projesi, tüm Trakya’ya zarar vermeye devam ediyor. Ama öncelikle Keşan ve Saros Körfezi’ne zarar veriliyor. Saros FSRU Gemi İskelesi projesi alanına taş yetiştirebilmek için 20 yıldan bu yana kapalı olan taş ocağı yeniden kullanıma açılıyor. Faaliyet gösteren taş ocağı, konutlara çok yakın. Gürültü ve toz kabul edilebilir bir durum değil. Akla, mantığa, bilime ve hukuka aykırı bir durum söz konusu. Bu alan için ‘ÇED gerekli değil.’ şeklinde karar verilmiş. Devletin temelleri maalesef sarsılıyor. Burada önce insanların sağlığı söz konusudur.” dedi.

“Saros katlediliyor, şimdi de Keşan’ın bir mahallesi…”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “FSRU Gemi İskelesi yapılacak diye ve Katar’ın doğal gazına pazar bulunacak diye güzelim çevremiz, doğamız katlediliyor. Saros katlediliyor ve şimdi de Keşan’ın bir mahallesi katlediliyor. Yabancı ülkeler, gaza pazar bulacaksın, ne yaparsan yap deniliyor ve kurallar çiğnenerek böyle bir yol izleniyor. Bunlar son derece yanlış ve hukuk devletine yakışmıyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu