EkonomiGündem

Gaytancıoğlu çeltikteki fiyat artırımını sosyal medyadan eleştirdi: “Üreticiye yazık etmişler!”

Cumhuriyet Halk Partisi Okan Gaytancıoğlu, geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan çeltik alım fiyatlarını eleştirdi. Fiyatlamada herhangi bir artışın olmadığını dile getiren Gaytancıoğlu, fiyatları ‘ölümü göstererek sıtmaya razı etmek” olarak yorumladı.

Açıklanan alım fiyatları ile ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Okan Gaytancıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Çeltik fiyatlarını sanki çok büyük bir iş yapmışlar gibi AKP Genel Başkanı açıkladı. Bana göre hiç artış yok. Neden mi? Geçtiğimiz yıl Tarım Kredi Kooperatifleri Luna çeltiği 4400 TL’den Cameo çeltiği 6500 TL’den almaya başlamıştı. O dönemde birçok üretici ya hasat yapıyordu yada çeltiğini kurutuyordu. Hatta beklenti Luna için 5000, Cameo için 7000 TL idi. İşte bu sırada gümrük vergileri sıfırlandı.
Türkiye, Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir ithalat yaptı. Tam 500 bin ton pirinç ithal edildi. Sonuç ne oldu? Luna 3000 TL’ye, Cameo 4500 TL’ye geriledi. Yaklaşık 8 ay buralarda gezindi, üretici perişan oldu, sonra lütufmuş gibi Toprak Mahsulleri Ofisine biraz alım yaptırdılar 4400 TL’yi görmüş ama 3000 TL’ye gerilemiş Luna’yı 3500 TL’ye TMO satın aldı, nedense alkışlandı. 1 yıldır ürününü satmayan var. Şimdi ise tüm gübre çeşitlerine en az %100-150, ilaç çeşitlerine %80, elektriğe % 60 zam gelmişken çeltik fiyatlarını %25 artırırmışlar. Üreticiye yazık etmişler… Bana göre maliyetlerin ve faizlerin bu kadar arttığı bir ortamda Luna 6000, Cameo 8000 TL olmalı idi. Piyasa yükselmezse ne iflaslar olur hep birlikte görürüz. Üzüldüğüm nokta AKP giderayak özellikle çiftçilere çok zarar veriyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu