Siyaset

Gaytancıoğlu: “Bu sistem batmaya mahkumdur!”

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, 3 Ocak’ta açıklanacak enflasyon rakamları öncesinde açıklamalarda bulundu. Dolar kurunun 18 liradan 13 liraya düştüğü gece hakkında konuşan Gaytancıoğlu, halen tartışmalara neden olan döviz satışı için “Şeffaf olmayan verilere ile insanlar kandırılmaya ve güven ortamı oluşturulmaya çalışılıyor.” dedi.

“Özal, ‘Bu bir cinayettir’ dedi”

Hükümetin ekonomik anlamda şeffaf olmadığını belirten Gaytancıoğlu, “Merkez Bankası’nın verileriyle oynanıyor. Başka ülkelerden alınan borçlarla (swap) Merkez Bankası’nın rezervleri doldurulup, artı olarak gösteriliyor. Ama rezervler ekside bulunuyor. O rezervlerin hiçbir zaman kullanılmaması lazım. O rezervler, Kurtuluş Savaşı bitimiyle birlikte doldurulmaya başlanmış. İkinci Dünya Savaşı’nda dahi bu rezervler kullanılmamış ve en zor günler olabilir düşüncesiyle stoklarda bulundurulmuş. Yedek akçeyle birlikte asla dolaşıma sokulmadı. AKP’nin son iki yıllık uygulamalarına bakıldığında, işsizlik ve enflasyon rakamları artmış durumda. TÜİK rakamlarıyla makyajlanıyor. Döviz rezervleri satılıyor; ama bu bankalar mı, yoksa vatandaşlar tarafından mı satılıyor bir takım spekülasyonlar var. Kendilerine yakın yayın organlarında, bahar havası var ama dolar her gün 50 kuruş ve 1 TL arasında artış gösteriyor. Dengesiz bir ekonomi söz konusu. AKP broşür dağıtarak, yeni ekonomik modeli anlatmaya çalışıyorlar. Bir ay önce Çin modeliydi şimdi ise dövize dayalı mevduatlardan bahsediliyor. Dolara çevirmediler ama dolar garantisi verilen, böyle bir sistem batmaya mahkumdur.
Böyle bir sistem 70’li yılların sonunda uygulandı, bu sistemi devralan o zamanki Başbakan Turgut Özal ‘Bu bir cinayettir. Uygulamayın’ diye defalarca söyledi. Kendileri onun mirasçısı olduklarını söylüyorlar ama hiç ders almamışlar.
‘Biz yapmadık, vatandaş dolarlarını bozdurdu’, ‘Gözlerime bakın her şeyi anlarsınız’ diyen bir bakan ciddi bir yönetimi göstermiyor.” dedi.

“Enflasyon üç haneli rakamlara ulaştı”

Okan Gaytancıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Büyüme var ama büyüyen grupların gerekli istihdamı yaratmadıklarını görüyoruz. Müteahhitlik, turizm ve ulaştırma hizmetleri büyüyor ama tarım, imalat sektöründe büyüme yaşanmıyor. Böyle bir süreçte, gelecek nesillere nasıl istihdam ortamı yaratılacak? Düzeni ve patronu belli olmayan bir ekonomi var. Her şey gizlenip, saklanıyor. Ama insanlar pazara ve markete alışverişe gittiğinde ekonomik gerçeklikle karşılaşıyorlar. Bir pazar filesi artık, 300 TL’nin altında dolmuyor. %100’leri aşan bir enflasyon var. Gerçek olmayan verilerle insanlar ikna edilmeye ve kandırılmaya çalışılıyor. Güven oluşmadığını faiz ve dövizdeki hareketlilikten görüyoruz. 3 Ocak’ta enflasyon açıklanacak ve fiyatların 12 puan artacağını düşünüyoruz. Çarşıda ve pazarda, enflasyon üç haneli rakamlara ulaştı. İnsanlar yaşananları hissediyor.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu