GenelSiyaset

Gaytancıoğlu, 2015’ten sonra Edirne’de kaç kişiye vatandaşlık verildiğini sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 2015 yılından sonra Edirne’de ikamet eden kaç kişiye vatandaşlık verildiğini sordu.

TBMM Başkanlığına konuya ilişkin yazılı soru önergesi veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu İçişleri Bakanının yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti. “2015 yılından itibaren, yıllar bazında, ikamet adresi Edirne olan kaç kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçmiştir? İkamet adresi Edirne ili olmamakla birlikte Edirne’de bağ, bahçe, tarla vb mülk almak yoluyla vatandaşlık verilen kişi sayısı kaçtır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen bu kişilerin önceki uyrukları ülkelere göre nasıl dağılım göstermektedir?”

Verdiği soru önergesiyle ilgili açıklama yapan Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi:

“Sınırlarımız yolgeçen hanına çevrilmiş durumda. Avrupa vatandaşlarımıza vize bile vermezken biz önüne gelene vatandaşlık veriyoruz. AKP’nin küçük hesaplarına ülkemizi feda edemeyiz. Bu ülke büyük mücadeleyle, kanla kuruldu. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı üç beş liraya satın alınacak kadar değersiz değildir.

Daha önce, özellikle bağ bahçe alımı gibi hileli yollarla vatandaşlığa geçişle ilgili verdiğimiz soru önergesine verilen cevap, geçiştirme ve suç bastırma biçimindeydi. Bakalım şimdi nasıl bir cevap gelecek.

Bizim iktidarımızda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı tekrar değerli olacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı öyle önüne gelen herkesin kolayca satın alacağı bir şey olmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu