Haberler

FRSU’daki soru işaretlerine dikkat çeken Pekcan, “Tavrınız net olmalı” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Keşan heyetinin FSRU İskelesi ile ilgili olarak BOTAŞ’a yaptığı ziyaret konusunda açıklamalarda bulundu. “İkna olmadık, olmayı da beklemiyorduk” diyen Pekcan bölgedeki Katar ekseninde gelişen arazi alımlarına ve sermayesine aynı zamanda da 2 ay içinde çıkan 6 yangına dikkat çekti.

Ziyareti, FSRU Limanı’nı yapmak isteyen ve karşısında yapılırsa çok şey kaybedecek iki tarafın birbirini ikna çabası olarak niteleyen Recep Pekcan, şu ifadeleri kaydetti: “Aslında BOTAŞ bir taraf biz bir tarafız. Bu görüşmenin Çevre Bakanlığı’yla yapılması ve onlara bu projenin yanlışını anlatmamız lazımdı. En azından birbirimizi tanıyalım diye düşündük. BOTAŞ’taki arkadaşlar bizi ikna etmeye çalıştılar. Biz de onları yapılmaması için ikna etmeye çalıştık. Yapmak isteyen tarafla yapılırsa çok şey kaybedecek olan iki tarafın birbirini ikna etmesi mümkün değildi. İkna oldum diyen varsa açıklamasını yapar. “

“ÇED raporu ve anlatılanlar çok farklı”


“Bizi çok iyi ağırladılar. Kendilerince bilgilendirmeye çalıştılar. Ama ÇED raporu başvurusunda verdikleri dosya ile anlattıkları şeyler çok farklıydı. Örneğin; yılda bir tane gemi geleceğini söylediler. Ama ÇED raporu başvurusunda 50 ile 100 arasında diyorlar. Depolama tesisi olmayacağını söylediler. İlk ÇED raporunda beyaz ürün benzin, yağ gibi borular vardı ikincisinde yoktu. Oradan yalnızca sisteme gaz basılacağını söylediler. 4 bin tane ağacın yerinin değişeceğini, 7 bin ağaç ekeceklerini söylediler. Ben birkaç şey sordum. Yılda 1 tane gemi gelecekse bu kadar büyük bir yatırıma gerek var mı? Çanakkale Boağazı’nda geçip buraya gelemezse çok kritik olur dediler. İkna olmadım.
Deniz çayırlarını taşıyacaklarını söylediler. İkna olmadım. Ben bahçemdeki küçük bir ağacın yerini değiştirdim tutmadı. Onlar 4 bin ağacın yerini değiştirecek ve hepsi tutacak ona da ikna olmadım. Bir takım yaklaşımları çok hoşuma gitmedi.
Yayla limanını örnek verdim. Yaylaya yapılan balıkçı barınağının çevreye verdiği zarar ortada. Sizin buraya yapacağınız koca liman çevrede neleri değiştirecek diye sordum. Onlar bize oradaki BOTAŞ tesisindeki mendireği gösterdiler. Bu yapılacak dediler. ÇED raporunda 150 metrelik bir mendirek görünüyor. Kıyıdaki derinlik yeterli değil. Teknelerin derinliği 25 metre açığa almaları lazım. O sıkıntılı”

“Katar’ın dışarıya satış yapabilmesi için bu tesisleri kullanması gerekiyor”

Sözlerinin devamında CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu tarafından da belirtilen FSRU Limanı için bahsi geçen Katar sermayesinden de bahseden Pekcan, “Katar doğalgazını boru hattı ile dışarı satamıyor. Katar’ın dışarıya satış yapabilmesi için bu tesisleri kullanması gerekiyor. Bugün oradan sisteme gaz pompalanacağını söyleyenler, yarın dışarı satış yaparlar mı?” derken, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe’nin de sözünü de yineleyerek “Bu sarı öküzü vermekle alakalı bir şeydir. Eğer orası verilirsen burası enerji bölgesi haline gelir ve neler yapılacağını hayal dahi edemezsiniz. Bana BOTAŞ Genel Müdürü’nün vereceği garanti hiçbir anlam ifade etmiyor. ‘Yalnızca bir tane LNG borusu’ diyorlar; ama ilerde beyaz ürün eklerseniz ne yapacağız?” dedi. Bunun yanında Yerlisu’da da büyük bir arazinin Katar’dan gelen kişiler tarafından alınmak istediğini kaydetti.

“Katılan herkesin açık tavır sergilemesi lazım”

Bunun yanında BOTAŞ ziyareti sonrasında oraya giden heyet olarak yapılacak bir değerlendirme toplantısı ve ardından düzenlenecek basın toplantısı için AK Parti, MHP ve Keşan Belediyesi Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun katılım sağlamaması konusuna değinen Pekcan, “Amaç orada hep berber bir değerlendirme yapıp, sonrasında da basın toplantısı yapmaktı. Fakat onlar gelmeyince ortak bir açıklama yapamadık. Kulaktan dolma duyduğum kadarıyla Helvacıoğlu ikna olduğunu söylüyormuş, AKP ve MHP ilçe başkanlarından ama özellikle de Helvacıoğlu’ndan çok net bir açıklama bekliyorum. ‘Bu limanın buraya yapılmasını onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz?’ arkasından dolaşmayın. Tek kelime ile söyleyebiliyor musunuz? Ben diyorum ki ‘Hayır yapılmasın!’ başkanın buradaki tavrı çok önemli. Bu siyasi olarak zorlasa bile Keşan’da yaşayan ve yaşayacak insanlar olarak FSRU ve MUÇEV gibi Saros’a zarar verebiliecek konularda herkesin açık tavır sergilemesi lazım”

“Dava için son gün 17 Temmuz”

Öte yandan ziyaretten ikna olmadığını belirten Recep Pekcan, “İkna olmayı zaten beklemiyorduk. Çok acı ki onları da ikna edemedik, harita başından yapmışlar, yeri görmemişler. İkna olmaktan öte mücadele hırsımı daha da artırdı. Doğru bir şekilde bilgilendirme yapılmadı.” sözlerini dile getirirken, dava açmak için son gün 17 Temmuz (yarın) olduğunu belirterek vatandaşlara katılım konusunda çağrıda bulundu.

“Bölgedeki yangınlar manidar”

Son olarak Sazlıdere ve çevresinde çıkan son 2 aydaki 6 yangın hakkında sorulan soruya ‘Konuya şüpheyle yaklaşmak lazım’ diyerek şu sözleri kaydetti: “Genellikle de aynı yerlerde çıkıyor. Ege’de ve güneydeki yanan yerlerde de bir bakıyorsunuz ki bir otel çıkıveriyor. Aynı yerde aynı bölgede yangın neden çıkar, bu manidar. Araştırılması lazım.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu