Haberler

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan; “Mecliste, Erikli için yetkileri verdik”

Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, başta Erikli’deki su problemi olmak üzere Saros Sahilleri’nde yaşanan problemler ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Erikli’deki su sorunun giderilmesi için istenilen yetkilerin Belediye Meclisi’nde verildiğini kaydeden Pekcan, “Bu bayram Yayla ve Erikli’de bir felaket yaşayabiliriz. Belediye başkanın acil önlemler alıp sorunları çözmesi gerekli.” dedi.

Sözlerine “Sahilde yaşayan arkadaşlarımızın Allah yardımcısı olsun” diyerek başlayan Pekcan şu ifadeleri dile getirdi: “Sıkıntılı bir süreç ve daha önce yaşamadığımız bir yaz geçiyor. Belki yaşadığımız pandeminin de bir miktar buna katkısı var; ama hizmetlerde, özellikle de suda büyük problemler var ve bunların acilen çözülmesi gerekiyor.
Erikli ile ilgili en çok konuşacak insanlardan bir tanesi benim. Çünkü doğduğum günden beri Erikli’ye gidip gelen, yazları orada geçiren biriyim. Yaşanan süreci ve geldiğimiz noktayı gayet iyi biliyorum.”

“Belediyeye devirden sonra Erikli’deki sıkıntılar artmaya başladı”

Daha önce kooperatifte olan süre zarfında başkanlarımız bir şekilde hizmetleri sürdürdü. Fakat belediyeye devirden sonra Erikli’deki sıkıntılar artmaya başladı. Su, yıllardır çok büyük problem. Hep bir çözüm arandı. Bugüne kadar doğru düzgün bir çözüme varılamadı. Erikli’de kooperatifin çabalarıyla ne kadar sağlıklı olduğu tartışılsa bile suyumuz akıyordu. Bu sene görüyoruz ki tankerlerle su satışı yapılıyor. Eğer söylenenler doğru ise belediye de bu işin içinde.

“İstenilen yetkileri verdik”


Su bizim temel hakkımız bu sorunun bir şekilde çözülmesi gerekiyordu. Bununla ilgili CHP’nin bu olaydaki katılımı nedir? Soruları kulağımıza geliyor. Erikli’ye Kocaali’deki kuyulardan su getirilmesi gündeme geldi. Bu gündeme geldiğinde 05.03.2020?de bir meclis kararımız var. Karar diyor ki; “Mücavir alanımız Erikli sahiline Enez İlçesi Kocaali Köyü’nde bulunan ve DSİ tarafından açılmış olan su kuyularının içme ve kullanma suyu temin etmek üzere devir teslim ve gerekli diğer işlemlerin yapılması için  belediye başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.” Mart ayının başında belediye başkanına Kocaali’deki kuyulardan su getirmesi için yetki verildi. Aradan 2 ay geçti. 7 Mayıs’ta da alınan bir encümen kararımız var. Ekspertiz gideri için belediyedeki yedek ödenekten 170 bin lira aktarım yapıldı. Yani oradaki kuyuların bilir kişi tarafından incelenmesi için 2 ay sonra tekrar encümenden yetki istendi.

Encümende CHP’li üyeler Feridun Tümer, Alaattin Öztürk, Mustafa Helvacıoğlu, yazı işleri müdürü ve mali işler müdürünün imzasıyla 5?inci ayda bu aktarım yapıldı. 3?üncü aydan 5?inci aya kadar neler yapıldı? 2 ay sonra neden bu para istendi? Neden etüt çalışmasına başlanmadı? Bunları bilemiyoruz. 170 bin liralık aktarımdan sonra da orada neler yapıldığı konusunda da net bilgimiz yok. Bir realite var ki yeterli süre bu yaz kalmadı.

“Hızlı hareket edilseydi su Erikli’de akardı”

Kuyuların demirlerinde bir takım ölçümler yapıldı. Ama kışın yapılan demir ölçümünün yazın geçerli olması mümkün değil. Yazın kurakta buradan gelecek su Erikli?ye yetecek midir? Bu rantabl bir yatırım mıdır? Çok önemli bir para aktarımı olacak ve bu para aktarımın büyük bir bölümü Keşan’da, Erikli’de, çevre ilçelerde yaşayan ve daha uzaklardan gelen misafirlerimizden çıkacak. Süresi, işimizi çözüp çözemeyeceği, rantabl olup olmadığı belli olmayan bir yatırım için yola çıkmak da anlamlı değildi. 3’üncü ayda başlayan süreçte daha hızlı hareket edilebilmiş olsaydı belki bu yaz Erikli?de su akardı.

“Çokal Barajı’ndaki su Gökçetepe’ye kadar geldi”

Orada araştırılması gereken resmi ortamda konuşulmamış Çokal Barajı konusu var. Bu konuda da belediyenin doğru bilgilenmediğini düşünüyorum. Çokal Barajı’ndan gelen 1 metre 20 santim genişliğindeki borular Gökçetepe’ye kadar geldi. Arıtılarak gelen bir su ve çeşmeden aktığı an kullanılabiliyor. Bu ne kadar uygundur, maliyeti nedir bilmiyorum. Ama ciddi olarak araştırılması gereken bir konu. Bu yazı ıskaladık. Bu yaz geçti. Bir dahaki yaza bu işin kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Kuyu açıp çok uzun süre sürdürülemeyecek bir çözüm yerine Çokal Barajı’ndan Gökçetepe’ye kadar gelen arıtılmış suyu Erikli, Mecidiye ve civar köylere vermek daha mı iyi olur araştırılması lazım.
Erikli’de özellikle de bu pandemi sürecinde su olamaması büyük sorun. Suyun bol olması gerekli. Tankerlerle su taşınarak bu mesele çözülmez.

“Yasama Meclis’te yürütme belediyede”

Biz mecliste yasamayı yürütüyoruz. Oradan çıkacak kararlarda oyumuzu kullanıp gereken yetkileri veriyoruz. Ama yürütme makamı belediye başkanıdır. Belediye başkanı konu ile ilgili ne yapılması gerekiyorsa beraber çalıştığı arkadaşlarla beraber gerekeni yapmalıdır. Yıllardır küçücük bir kooperatifle bile su bir şekilde akıtılıyorsa bu yazda acilen su sorununun çözülmesi gerekiyor.

“Tek sorun su değil”

Tek sorun su da değil. Sinekler de büyük problem. Yeterli ilaçlama yapılmadı. Larva dönemi kaçırıldıktan sonra yapılan ilaçlama ne kadar işe yarayacak? Erikli’deki artmanın durumunu biliyoruz. Uzun yıllar önce bellirli sayıda insanlar için yapılmıştı. Kalabalığın artmasıyla birlikte kanalizasyon da çevreyi kirletiyor. Çöpler ne kadar sağlıklı alınmıyor bilmiyorum. Keşan belediye başkanına tavsiyemiz orada çok büyük bir salgın çıkmadan öncelikle su işini çözüme kavuşturması.

“Elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız”

Bu konuda biz CHP olarak İyi Parti olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Yaylaya?da gitmiştik. Bizlerin ziyareti sonrası yapılmayan bazı hizmetler yapıldı. Limanın arkasında kokuya sebep olan bölgeyi temizlediler. Yollara bir pansuman yapıldı. Yayla ve Erikli?de ara yollar berbat durumda, çöp toplama işinin çok daha ayrıntılı yapılması lazım. Artımanın çalıştığını da duyduk ama logarların da bastığı haberlerini sizlerden alıyoruz. Önümüzde bayram var. Bu bayram Yayla ve Erikli’de bir felaket yaşayabiliriz. Belediye başkanın acil önlemler alıp sorunları çözmesi gerekli.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu