GenelÖZEL HABERSağlık

Fizyoterapist Kaya: “Ağrı deyip geçmeyin! Ağrılar önemli birer sinyaldir!”

Fizyoterapist Ecem Nur Kaya, gün içinde karşılaştığımız ağrıları ve bu ağrıların sebep olduğu diğer başlıca sorunları anlattı. Aslında vücuttaki sorunu göstermek için, bir sinyal görevi gören ağrıların baskılandıkça büyüdüğünü söyleyen Kaya, “Ağrı deyip” geçmeyin diyerek açıklamalarda bulundu.

“Ağrılar sinyaldir”

Her insanın günlük hayatta çeşitli ağrılarla karşılaştığını; ancak bunları iyileştirmek yerine kişilerin ağıları baskıladığını ifade eden Fizyoterapist Ecem Nur Kaya, “İnsanlar vücutlarının çeşitli yerlerinde ağrılar hissediyor ve bunu da ağrı kesiciler ile geçiştiriyorlar; halbuki bunlar tedavisi mümkün olan ve egzersizlerle iyileştirilebilecek problemler.
Ağrılar birer sinyaldir. Vücudun bir yerlerinde bir problem olduğunu yada dolaşım sorunu olduğunun uyarısını verirler bunların hepsi birer uyarıdır. Biz ağrı kesiciler ile bunları baskılarken içerideki hasarı büyütüyoruz. Hiçbir hasar yokken yaşama devam ettikçe de sonuç olarak tedavi süreci uzuyor.” derken, ağrıların işaretçi görevi gördüğünü belirterek, ‘Dizim ağrıyor, ben yatıp dinlenirsem geçer’ diye düşünüyor insanlar; ama ağrı aslında sadece bir sonuç. Nedeni çözersek ağrı da ortadan kalkar. Biz sadece sonucu çözmeye odaklanarak, sebeplerini çözmeye çalışıyoruz. Baskılanan ağrılarda ödem sebepli sorunlar oluşabileceği gibi tümör ve kas yırtıklarıyla da karşılaşılabilir.” şeklinde konuştu.

Ne zaman doktora gitmeli?

Peki ağrınız var ve sorunun ne olduğunu merak ediyorsunuz ve şüpheleniyorsunuz, bu durumda ne yapmak gerek? Doktora ne zaman başvurmalı? Bu sorulara yanıt veren Kaya, ağrılar konusunda zamanlama için, “Mesela bilek burkulması gibi akut durumlarda, şişme veya kızarıklık olmadığı sürece bir sorun yok bu süre içinde beklenebilir. Ancak 3 hafta oldu ve ağrı geçmiyor ve ağrı devam ediyorsa o zaman mutlaka bir sağlık personeline başvurulması gerekir. Önce bir doktora gidilip bölgenin MR’ı çekilebilir, ardından bir fizyoterapiste yönlendirilebilir.” şeklinde yanıtladı.

“Ağrı deyip geçmeyin”

Ağrıların en büyük sebeplerinden biri de fıtık. Bir çok insanın ortak şikayet konusu olan fıtık ağrıları hakkında açıklamalarda bulunan Fizyoterapist Ecem Nur Kaya, konunun ‘ağrıdır nasıl olsa, geçer’ diyerek geçilecek kadar basit bir sağlık sorunu olmadığını belirterek, “Yoldan geçen 10 kişiyi çevirip MR’a soksak eminim ki çoğunda fıtık çıkacak; ağrıları olmadıklarını söyleyecekler. Bu da o kişilerin kas-kuvvet dengelerinin iyi olduğunu gösterir. Fıtık ağrı yapabilir; aynı zamanda yapmaya da bilir. Buradaki önemi nokta fıtık bölgesindeki dokunun kuvvetli yada kuvvetsiz olmasıyla ilgili. Fıtık çevresindeki dokuların daha kuvvetsiz olduğu durumlarda ağrılar ile sinyal verir ve bu dokuların onarılması gerektiğini söyler. Tedaviye başlamadıkça hasta ağrı kesiciler ile baskılarken aynı zamanda günden güne eğilmeye başlar, vücudunu olduğundan daha kötü kullanmaya başlar. Yürüyüşü değişir. Bu da fıtığın boyutunu artırır ve ameliyata kadar giden bir sürece sebep olur. Uyuşma ve batma ağrıları varsa bu kesin olmasa da bize fıtığın haberini verir.” dedi ve son olarak, “Bu yüzden ağrı deyip geçmememiz lazım. Ağrı bir sinyaldir. 1-2 haftayı geçen ağrılar varsa eğer kesinlikle bir sağlık personeline, fizyoterapiste başvurulmalıdır.” sözlerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu