Haberler

Fırıncılar Derneği Başkanı Gevrek, ekmeğe yapılan zam hakkında konuştu: “Değerinde değil”

Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek, ekmeğe yapıla zamlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Geçtiğimiz haftalarda zam konusunda yaşanan olayların ardından Valilik ile karşılıklı verilen sözlerin tutulduğunu belirten Gevrek, yine de giderlerdeki artışa oranla ekmeğe yapılan zam ile ekmeğin değerinde olmadığını söyledi.

“Girdi maliyetinde artış, %40”

Ekmek zamlarıyla ilgili 3 ay süren bir mücadele verdiklerini söyleyen Gevrek, sözlerine 2020 yılı içinde girdi maliyetlerinde artan oranlara dikkat çekerek başladı. “Una % 57, nakliye% 25, işçilik %26, mazot % 34, maya %60 kira stopaj %20, işçi maliyetleri %60 elektrik ve su %25, ekmek poşeti %40, cep telefonu ve internet %60, iş güvenlik uzamanı %60, SSK %26, yıllık kıdem tazminatı % 26. Bu kalemler toplam % 52,4 yapıyor.
Yani 6 ay içerisinde girdi maliyetlerinde ortalama %40,30 artış yaşandı.”

“%18 oranında fedakarlık yapıldı”

Öte yandan fiyatlama konusunda fedakarlık yapıldığının da altını çizen Gevrek, “Bizim talebimiz, 230 gram ekmeğin 2 TL olmasıydı. Bu yönde alınan karar doğrultusunda, ekmeğe yüzde 22 oranında zam yapmış olduk. Fırıncı arkadaşlarımız yine %18 oranında fedakarlık yapmış oluyor. Bu 2020’nin tarifesidir.” derken, “O dönem problemli olduğu için Vali bey aralık ayında komisyonlar toplanacak dedi. Bu komisyonlarda fiyatlar belirlenecek ama yılbaşının ilk haftasında uygulanacak şeklinde Vali Bey ile görüşmemiz olmuştu. Vali Beye söz verdiği günlerde komisyonları yaptırdığı için teşekkür ediyoruz. Bizde kendisine verdiğimiz sözü tuttuk. Yılbaşının ilk haftasında ekmek fiyat uygulamasına geçtik. Komisyon, Edirne Sanayi ticaret İl Müdürü, Tarım ve Orman Köy işleri Şube Müdürü. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, Belediye Başkan Yardımcısı, Esnaf Odaları Başkan Yardımcısı, Ekmek Komisyon Başkanı ve Fırıncılar Dernek Başkanı olarak 7 kişiden oluşuyor. Toplanan komisyonda da fiyat bu şekilde geçti. Karar aralık ayının 16’sında Ankara’ya gönderildi. Ankara’dan olumlu veya olumsuz cevabın gelme süresi 15 gün.” şeklinde konuştu

“Tarifeye Uzunköprü geçti, Edirne toplanacak”

Öte yandan, 4 Ocak’ta ara meclisi topladıklarını ifade eden Gevrek sözlerine şöyle devam etti: “Ara mecliste, 5 Ocak tarihinde bu karar oy çoğunluğuyla geçti ve 6 Ocak günü yeni fiyatı uygulamış olduk. Bu kararı bizden önce Uzunköprü uyguladı. Edirne’de ilk olarak, 230 gram ekmeği kabul etmeyip 200 gram olacak şekilde istemişlerdi. Daha sonra onlarda Vali Bey ile görüştü. Ayın 16’sında toplantıları var. Büyük bir ihtimalle onlarda da 230 gram ekmek fiyatı 2TL olacak.”

“Ekmek değerinde değil”

Yapılan zammın yeterli olup-olmadığı yönünde sorulan soruya cevap veren Gevrek, değerinde olmadığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Yılbaşından sonra birçok kaleme zam geldi. Fırıncılar olarak bizde fedakârlık yaptık. İnşallah bu pandemiyi atlatırız ve piyasalar düzene girer. Ondan sonra tekrar bir değerlendirme olur diye düşünüyorum.”
İlgili Makaleler

Başa dön tuşu