Haberler

Fatma Aksal, TBMM’de kabul edilen sosyal medya düzenlemesi konusunda açıklama yaptı

KEFEK Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal:
“Sosyal medya şirketleriyle Türkiye arasındaki hukuki ve mali zeminin oluşturulması için atılan adımların, ülkemizdeki sosyal medya kullanımı konusundaki bilinci de olumlu etkileyeceğine inanıyorum”
“Düzenleme kişilik hakları, özel hayatın gizliliği, kullanıcı verilerinin korunmasını amaçlıyor”

AK Parti Edirne Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Başkanı Fatma Aksal, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin TBMM Genel Kurulunda 16 saat 13 dakika süren görüşmelerin ardından kabul edildiğini bildirdi.

Kanunla, sosyal ağ sağlayıcılarla muhataplık ilişkisi kurulmasının amaçlandığını ve bu yolla yükümlülüklerini yerine getirmelerinin istendiğini ifade eden Aksal, “Yıllarca ülkemize karşı yükümlülüklerini yerine getirmeyen, ayrıştırıcı, prokovatif yayınlara müsaade eden sosyal ağ sağlayıcıları artık kanunlarımıza göre hareket etmek zorunda kalacaklar” dedi.

Fatma Aksal, söz konusu kanun hükümlerini yerine getirmeyen yer sağlayıcılarına idari para cezalarının düzenlendiğini, suç oluşturan içeriğe erişimin engellenmesi kararlarının da artık kısmi alınabileceğini, suç teşkil etmeyen içeriğin korunacağını anlattı.

KEFEK Başkanı Aksal, “Suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğü daha da güvenceli hale getiriyoruz. Kişilik haklarının korunmasını perçinliyoruz. Sosyal medya şirketleri ile Türkiye arasındaki hukuki ve mali zeminin oluşturulması için atılan adımlar inanıyorum ki ülkemizdeki sosyal medya kullanımı konusundaki bilinci de olumlu etkileyecektir.” diye konuştu.

Çıkartılan kanunla, Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilcilik açmasının zorunlu hale geldiğine dikkati çeken Fatma Aksal, şöyle konuştu:

“Sosyal ağ sağlayıcıları, cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası, hakaret gibi ceza kanunlarımızda suç olarak anılan eylemlerde Türkiye’nin kanunlarını yıllardır görmezden gelmiş ve ülkemizde bu eylemlerin sosyal medyada işlenmesine göz yummuştur. Yapılan düzenlemeyle bu suçların dijital ortamlarda işlenmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Çıkartılan kanunla, Türkiye’ye karşı ikircikli davranan sosyal medya ağ sağlayıcılarının bu tavırlarına dur deniliyor. Ayrıca bu şirketlerin Türkiye?ye karşı vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi de kanunla düzenleniyor.”

Fatma Aksal, “Vatandaşımızın kişilik haklarının zedelenmesini, insanımızın hassasiyetlerinin göz ardı edilerek yok sayılmasını kabul edemeyiz. Bu düzenleme toplumun genel ahlakına, kültürüne, insanımızın kişilik haklarına ve ifade özgürlüğüne verdiğimiz önemin de somut göstergesidir. Toplumumuza hakaret eden, özel hayatın gizliliğini ihlal eden, tacizi, müstehcenliği, kumarı legalmiş gibi gösteren yayınların önüne geçiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kanunla, sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma yönünde gerekli tedbirleri de almasının sağlandığını aktaran Milletvekili Aksal, böylelikle vatandaşların özel bilgilerinin de yurtdışına çıkartılmayacağını kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu