Haberler

Esnaf çare arıyor!

Keşan Tuhafiye ve Manifaturacılar Odası Başkanı  Hasan Kocaman, içinden geçtiğimiz korona virüs ile mücadele sürecinde esnafın oldukça yıprandığını, güç duruma düştüğünü belirtti. Virüs önlemleri kapsamında alınan kararlara esnafın her zaman riayet ettiklerini belirten Kocaman, bu zor zamanlarda devletin de daha yapıcı çözümler sunması gerektiğini kaydetti.

Korona virüs tehlikesini önlemek amaçlı ardarda yeni genelgeler çıkıyor, yeni Hıfzıssıhha Kurulu kararları geliyor. Halk arasında virüs yayılmaması konusunda hayati derecede önemli olan bu kadarlar doğrultusunda bir çok esnaf da üzerine düşeni yapıyor. Ancak insanların dışarı çıkmaması sebebiyle de esnaf iş yapamıyor. Bir çok esnaf iş yerini artık açmıyor.
Son olarak Keşan Hıfzıssıhha Kurulu kararları doğrultusunda pazar yerinin iptal edilmesinin ardından, gelinen son noktayı ve esnafın son durumunu anlatan Kocaman açıklamalarda bulundu.

“Maskesiz bakkala dahi gitmeyin”

Her cumartesi günü kurulan Halk Pazarı’nın bu hafta kurulmaması konusuna katılan Kocaman “İkinci bir emre kadar pazarlarımız daha önce de bilindiği gibi iptal edildi. Yukarıdan gelecek bilgiler doğrultusunda biz tekrar kurmaya karar verildiğinde arkadaşlarımıza bilgi vereceğiz. İnsanların bir araya gelmemesinin sağlıyorlar, özellikle toplu alışverişi engellemeye çalışıyorlar çünkü bu olay toplu yaşamda daha hızlı ilerliyor.
Baştan kimse ciddiye almadı ama akşam Cumhurbaşkanı yaptığı açıklamada da bunu doğruluyor. Kimse kesinlikle maskesiz alışverişe daha iyi gitmesin. Bakkala bile giderken maskesini taksın vatandaşlar. Biz esnaflar olarak da esnaflarımızı bu konuda yönlendireceğiz bilgilendireceğiz kesinlikle çıkacak herkes alışverişe gezmeye nereye olacaksa.” dedi.

“Süreç uzarsa ekonomimiz çöker”

“Arkadaşlarımız çok sıkıntılar hem işsizlikten hem ekonomik boyutundan. İnsanlar gerçekten çok zor dönemden geçiyorlar bu uzarsa bizim ekonomimiz tamamen çöker. Biz hepimiz birbirimize bağlıyız doğal olarak bende olmazsa diğer esnaf arkadaşlardan alışveriş yapamayacağım için. Birimizin düşüşü diğerlerini de tetikler.”

“Esnaf ertelemelerden memnun değil”

“Ertelemelerden yana esnaf memnun değil, bunlar yarın öbür gün insanların karşısına ikişer ikişer çıkacak. Ödemesi gerektiği ayla beraber ertelemeyi ödemek zorunda kalacaklar. Ama bu şartlar altında nasıl ödenecek? Bunların kiraları, elektrikleri, su ve doğalgaz… bunlara ve iyileştirme getirmek zorundalar kesinlikle. ‘3 ay okumayacağım’ demekle bu iş düzelmez. Yani 3 ay okunmayacak ama 3 ay sonunda biriktiğinde nasıl okuyacaksın onu? Bunu esnaf ödeme şansına sahip değil mi şartlar altında. Biz devletimizden bu süreçte esnafımızın yanında olmasını ve özellikle doğalgaz elektrik kira giderleri ile ilgili bir çalışma yapmasını bekliyoruz Hatta ve hatta bu dönemde kimseden elektrik, doğalgaz ve su gibi giderler alınmamasını da bekliyoruz.
Herkes sezona yeni hazırlanırken yeni bir sezon hazırlığındayken yazdık mallarını aldı bazıları ama satamayacaklar. Dışarı çıkmıyorsa kimse, kime ne satacaksın?”

“Bazı arkadaşlarımızın ekmek alacak parası dahi yok”

“Esnafımıza verilecek olan bu 25 bin lira kredilerde de bazı esneklikler oldu ama daha fazla olmasını bekliyoruz biz mesela kırmızı kalemle konumunda olan arkadaşlarımız şu anda krediye ulaşamıyorlar. Samimi söylüyorum bir çoğunun cebinde gerçekten ekmek parası bile yok. Yani ben bunların içinde yaşadığım için kendim pazaryerinden geldiğim için; arkadaşlarla sürekli konuşuyoruz. Biliyorum paralarının olmadığını.
Ama onlardan da biraz sabır bekliyorum, birkaç gün daha sabretsinler yukarıda bu işler çözüleceğine inanıyorum. Başlandı çözülmeye”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu