Haberler

Erikli’nin su sorununa çözüm olacak projenin saha çalışmaları başladı

Erikli’ye su getirme konusunda, uzun zamandır süren hazırlık çalışmalarının ardından ilk kazma vuruldu. Kocaali Köyü’nde bulunan kuyulardan gelecek su için 180 gün sürmesi planlanan saha çalışmaları başladı.
Kocaali Sulama Kooperatifi ile imzalanan protokolden, ilk kazmanın vurulduğu güne kadar geçen yaklaşık 6 aylık sürede yaşananlar ise kayıtlara şu şekilde düştü.

Kocaali Sulama Kooperatifi ile protokol

Her yaz olduğu gibi, geçtiğimiz yaz da Erikli sakinleri tarafından büyük şikayet konusu olan ve bölge turizmini negatif anlamda etkileyen su probleminin çözümü için, ilk olarak 21 Temmuz‘da Keşan Belediyesi ve Kocaali Sulama Kooperatifi arasında protokol imzalanmıştı.
İmzalanan protokolün ardından gelişmeler kamuoyunda geniş yer tutarken, Erikli sakinleri de umutla bekleyişe geçmişlerdi.

Meclisten 5 ay vadeli kredi onayı ile geçti

Aradan geçen sürenin ardından, Keşan Belediye Meclisi’nin Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nda ise, Erikli Sahiline İçme ve Kullanma Suyu Temin etmek ve Su Şebeke Hattını yenilemek üzere İller Bankası (İl Bank) A.Ş.’den en az 84 ay en fazla 120 ay vadeli 38.000.000,00.-TL kredi kullanılması için Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesi görüşülmüş, mecliste oybirliği ile 5 yıl vadeli kredi kullanılması konusunda Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’na yetki verilmesini kabul edilmişti.

Türk Lirası değerindeki en büyük ihale

Meclisten geçen maddenin ardından Keşan Erikli Sahili İçme Suyu Terfi ve Şehir Şebeke Hattı Yapım İşi İhalesi 20 Kasım 2020 Cuma günü gerçekleştirildi. 6 firmanın katıldığı ihale ile ilgili konuşan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Pazaryeri Kompleksi işi ihalesinden sonra ilk büyük ihale. TL olarak baktığımızda ise en büyük ihale. Tarihi bir gün yaşıyoruz.” sözleriyle anlatmış, ihalenin yaklaşık maliyeti ise 31 milyon 77 bin 726 TL olarak açıklanmıştı.

55 bin 694 metre hat çekilecek

İhalenin ardından projenin sözleşmesi, 28 Aralık 2020 Pazartesi günü imzalandı.  Keşan Belediyesi ve Umut Hafriyat Pet. İnş. Taah. San. Tic. Ltd. Şti. & SGS Mühendislik Saffet Günay Sulak iş ortaklığı firması arasında imzalanan sözleşmede, yapılacak işin detayları şan Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Erhan Başaran tarfından, “Yapılacak işler kapsamında 12 bin 329 metre Kocaali köyünden Erikli Sahili’ne terfi hattı çekilecek. Aynı zamanda Yayla Sahili’ne 4 bin 386 metre terfi hattı çekilecek. 34 bin 16 metre şehir şebeke hattımız var. 4 bin 963 metre de kuyu bağlantılarına hat döşenmesi işi olacak. Toplamda 55 bin 694 metre hat döşenecek. 3 adet su deposu, 1 adet paket arıtma tesisi ve terfi merkezi 2 adet de içme suyu kuyusu açarak bu işi tamamlayacağız” sözleriyle aktarılmıştı.

İlk kazma vuruldu

Son olarak, Erikli Sahili’nde yaşanan su sorununu çözüme kavuşturacak projenin saha çalışmalarına başlandı. Keşan Belediyesince yapılan ihaleyi kazanan yüklenici firmanın ekipleri, Kocaali köyüne iş makineleriyle geldi.
Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, kurban kesilmesinin ardından başlatılan proje çalışmasını inceledi.

Helvacıoğlu burada yaptığı açıklamada; yerli yabancı çok sayıda turist çeken Erikli Sahili?nde su sorununun çözüleceğine inandığını söyledi.

Kocaali köyünden Erikli Sahili’ne su getirecek çalışmalara başladıklarını aktaran Mustafa Helvacıoğlu, şunları kaydetti: “Yıllardır beklenen projeyi hayata geçiriyoruz. Hayırlısıyla tesis için ilk kazmamızı vurduk. Kocaali köyünde bulunan kuyulara enerji nakil hattı, su depoları, paket arıtma tesisi inşa edilerek, Erikli köyünde yapılacak su deposuna kadar 22 kilometrelik terfi hattı yapılacak. Tesisten 22 kilometrelik hatla Erikli köyü sahiline su aktarılacak. Projenin tamamlanma süresi 180 gün. Eğer hava koşulları müsaade ederse yaz başlamadan projeyi tamamlamış olacağız.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu