Siyaset

Özhaseki AK Partili belediyelerin Trakya buluşmasında CHP’li belediyeleri eleştirdi: “Hizmet hak getire!”

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, 18 Ocak 2021 Pazartesi günü Keşan’da düzenlenen “Gönül Belediyeciliği Trakya Buluşması” toplantısında yaptığı konuşmada, Anadolu’nun birçok yerinde hizmet belediyeciliği akımını başlattıklarını söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana hizmet belediyeciliğini önceleyerek çalışmalar yaptıklarının altını çizen Özhaseki, AK Partili belediye başkanlarının yönettikleri kentleri önce marka şehir haline getirdiklerini şimdide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın işaretiyle kentlerinde “gönül belediyeciliği” inşa ettiklerini ifade etti.

“AK Parti Belediyeciliğinde biz adeta kendimizle yarışıyoruz. Marka belediyeciliği kavramını ortaya atıp bunun peşine düştük ve marka şehirler oluşturduk. Son 25 yıllık belediyecilik tarihindeki aşamalar ve gelişmeler kendi kendimizle yarışarak, doğruyu bularak devam ettirdiğimiz kavramlardır. AK Parti kurulduğundan beri 4 yerel seçim geçirdik, dördünün de birincisi biz olduk. Tıpkı genel seçimlerde olduğu gibi.. Milletin oyuna kimse ipotek koyamaz.
İsteriz ki; AK Parti Belediyeciliği ile tanışmayan yerlerde de insanlar AK Parti belediyeciliğini görsünler. Eğer oralarda başarılı olamıyorsak demek ki derdimizi doğru dürüst anlatamıyoruz. Yanlış bir algı var, bunu yıkamamışız demektir.
Türkiye’de nüfusun %70’ine Cumhur İttifakı olarak biz hitap ediyoruz.
Biz partimizi 1994 yılında başlayan belediyecilik anlayışı ile iktidara taşıdık.

“Yerel yönetimler aslında bir imtihan yeridir.”

Tarihte bazı dönüm noktaları vardır. 1946 yılı da bir dönüm noktasıdır. Neden? Çünkü çok partili sisteme geçiştir. Tek parti zulmünün yavaş yavaş bittiği bir dönemdir. İnsanların istediği partiyi tercih edip kapalı oy kullanıp, açıktan sayılarak demokrasiye geçişin birinci adımıdır.  1946 unutulmaz o yüzden. Yerel yönetimlerde de bir tarih vardır; 1994..” şeklinde konuşan Özhaseki, AK Parti’de yerel yönetimlerden sorumlu olduğunu ve Türkiye’deki tüm belediye başkanlarının yaptıklarını gördüğünü dile getirerek CHP’li belediye başkanlarının yönetim anlayışlarını şu sözlerle eleştirdi:

“Taş üstüne taş koyduklarını görmedik”

“2000 öncesine kadar Türkiye’nin birçok yerinde Cumhuriyet Halk Partili belediyeler vardı. Gördüğüm şuydu: İdeolojik bir yapılanma vardı, militan bir kadro vardı, hizmet de asla düşünülmezdi.
Kafalarında ideolojik bir yapılanma var. Herkesi, özellikle arka mahallelerdeki insanları örgütlü bir topluma, sol bir dünyaya götürmek için çabaladılar. Kimisinin Rusya hedefinde, kimisinin Çin hedefinde.. Kimisi küçücük Arnavutluk’u hedef almış, Enver hoca diye bir adam var, onun peşinde koşuyor. Kimisi Castro’nun hayali ile yatıyor kalkıyor, şiirler okuyor? Ve o belediyelere ne yazık ki bunlar hakim oldu. Kurtarılmış bölgeler vardı. Hizmet hak getire!

Bunların hepsi ispatlı, olan bitenden bahsediyoruz. Sonra; en büyük yolsuzluklar o dönemlerde oldu. İSKİ yolsuzluğu CHP döneminde oldu. CHP kendini epeyce toplayamadı.
Günümüzde de bakıyorum, doğru dürüst ne Ankara’da ne İstanbul’da ne İzmir’de, 2 sene geçti aradan,  taş üstüne taş koyduklarını görmedik.

Aldıkları sabıkalı elemanlarının da dosyası yağıyor. Antalya, Muratpaşa, Manavgat, Ankara’da Belko, İstanbul’da Maltepe, Kozan, Kuşadası, Dikili’deki ne kadar militan, hırsız, sicili bozuk, tacizci adam varsa işbaşına gelmiş. Bunların dosyaları yağıyor akşama kadar. Birçok belediye başkanları da görevden alıyor.”

CHP ve İYİ Parti’yi eleştiren Özhaseki, sözlerini şöyle sürdürdü:

Recep Tayyip Erdoğan gitsin de ne olursa olsun. Ne olacak kardeşim, gidince ne olacak. Millet sizi seviyor mu? Yok. Oyunuz yüzde 1 arttı mı? Yok. İş yapacak bir haliniz var mı? Yok. İyi bir örnek ortaya koydunuz mu? Yok. İktidara hazır mısınız? Yok. Bir tarafını İYİ Parti’ye yaslıyor, bir tarafını HDP’ye yaslıyor.
Bir taraftan ‘Ülkücüyüm’ diyen arkadaşlara, bir taraftan da ‘Kürtçüyüm, Türkiye’yi böleceğim’ diyen adamlara yaslanarak iktidara geliyoruz numarası çekiyorlar. Bu nasıl iştir ya. Burada başarılılar, bunu takdir ederim, kolay değil bunları bir arada tutmak. Zaten çok utangaç, mahcup tavırla söylüyorlar her zaman. HDP ile beraber olduklarını da söyleyemiyorlar. HDP dediğiniz nedir? PKK terör örgütünün siyasi uzantısı.”

“HDP’li belediyelerin hizmet etmek gibi bir derdi yok”

HDP’li bazı belediyelere kayyumların atandığını anımsatan Özhaseki, Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları hakkında 30-31 kovuşturma, 3 de soruşturmanın olduğunu aktardı.

Haklarında soruşturma açılanların da delilleri inkar etmediklerini ifade eden Özhaseki, şöyle konuştu:

HDP’lilerin gözleri belediyecilikte değil, hizmette değil. Öyle bir dertleri yok. PKK’nın niyetini hepimiz biliyoruz. Türkiye’yi bölmek istiyorlar. Onlar da siyasi uzantıları..
Kayyumlar atanınca bir gürültü, eleştiri başladı. Bu kayyumlar niye atandı?

“Silahlı terör örgütü kurma, yönetme, üye olma ve yardım yapma;  suçu ve suçluyu övme, terör örgütünün yandaşı olma ve görevi kötüye kullanma suçlamaları var.

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediye başkanları hakkında 31 – 32 tane kovuşturma, 3 tane de soruşturma var. Kendileri de yaptıkları ve söyledikleriyle bu suçlamaları inkar etmiyorlar. Devletten gelen parayı dağa gönderiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin anayasasıyla, kanunlarıyla savaşıyor bu adamlar. Bunların hepsini belediyelerde yapıyorlar. Bir gün olsun PKK’yı kınamadılar, kınayamıyorlar. Her şeyleriyle bu örgüte göbekten bağlılar. Bunların yerine kayyum atandığında da bağırıyorlar.
Kayyum atanması hususunda Anayasa diyor ki; ‘Görevleri ile ilgili bir suç sebebi ile hakkında soruşturma ve kovuşturma açılan mahalli idare organlarının belediye başkanlarını, üyelerini İçişleri Bakanlığı görevden alır’

Dünyada da uygulamaları var. İleri demokrasi diye anılan ülkelerde, görevi kötüye kullanma gibi suçlardan belediye başkanlarının görevden alındığı pek çok örnek var. Hele hele terör varsa orada, akan sular durur. Oy ile seçimle iş başına gelenlere bu sonuç suç işleme özgürlüğü vermez.

“Neler var, terör örgütü cenazelerinden hiç ayrılmıyor bu arkadaşlar. Saygı duruşları dahil, marşlarını okurken, biz İstiklal Marşı’nı ne kadar inanarak huzurla söylüyorsak, onlarda terör örgütünün marşlarını böyle söylüyorlar. Bütün cenazelerine katılıyorlar, belediye araçlarını tamamıyla emirlerine veriyorlar. Terör örgütü üyelerinin isimlerini sokaklara veriyorlar. Caddelere veriyorlar. Şehit ailelerinden işe alınanlar vardı, tamamını işten attılar gelir gelmez 2019 seçimlerinde.
Dağda bulunanların ailelerinden birer kişiyi işe alıyoruz diye propagandayla, slogan atarak başlattılar bu işi. İçeri odalarda başkanın arkasında bu odada üçlü bir PKK grubu oturuyor, herkesten para kesmeye başlıyorlar. Kiminin imarı bozduğunu düzeltmek adına para istiyorlar. Aldıkları paralar dağa gidiyor.”

Resmi olarak gönderdikleri paralar da olduğunu vurgulayan Özhaseki, “Patnos Belediyesi 2009, 2014 bunlardaydı, HDP’deydi. Toplu sözleşme yapmışlar, 2013 yılında daimi işçilere 7 bin 200 lira, geçici işçilere 6 bin lira. Parayı veriyorlar mı, hayır. Ne yapıyorlar, devletten para geliyor, o parayı dağıtırken biner lira harçlık veriyorlar. Geriye kalan 6 bin 200 lira parayı aldım diye imza attırıyorlar, torbaya koyuyorlar dağa gidiyor. Ses kayıtlarında bunların hepsi var.” dedi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da AK Partili belediyelerin gönül belediyeciliği çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi.

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba da AK Partili belediyelerin yaptıkları çalışmaların ve hizmetlerin Edirne’ye örnek olduğunu vurguladı. 

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, göreve geldiği günden bu yana çalışmalarını aşkla sürdürdüğünü belirtti.

Toplantıya, bölge milletvekilleri, belediye başkanları, il ve ilçe başkanları katıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu