Haberler

Erikli Kerami Mercan Polikliniği umutla açılmıştı ancak içini dolduramıyoruz

“Keşan’ın Saros’a kıyısı olan köylerinden Erikli’de, 28 Haziran 2016’dan bu yana “hizmet veriyor!” görünen Sağlık Bakanlığı Keşan Devlet Hastanesi Kerami Mercan Semt Polikliniği ve 112 Acil Sağlık İstasyonu, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi süreci de dikkate alınırsa, “hizmet veremediği” çok net gözlenecektir” diyor, Erikli sahilinde yaşayan vatandaşlar.

Dönemin Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ricası üzerine Mercan Ailesi tarafından Erikli’de sağlık tesisi olmaması üzerine yaptırılan ve Merhum İş Adamı Kerami Mercan‘ın adı verilen “Sağlık Bakanlığı Keşan Devlet Hastanesi Kerami Mercan Semt Polikliniği ve 112 Acil Sağlık İstasyonu”; personelsiz kalışı, gerekli ihtiyaçlara cevap verememesi, protokolüne uygun şekilde çalıştırılamadığı gibi nedenlerle eleştiri oklarının hedefi olmaya devam ediyor.

Her zaman dillendirilen ancak pandemi döneminde anlamının çok daha iyi anlaşıldığını belirten Erikli sakinleri, “Her işin başı sağlık” deyiminin altını çizerek, bu gibi sağlık yatırımlarının ne denli önemli olduğuna vurgu yapıyor.
Sağlık hizmeti almak için giden fakat kapalı kapılardan geri dönen ve “Eğer içi doldurulamıyorsa, bu anlamlı yapıların bir anlamı kalıyor mu?” diye soran sakinler, şunları söylüyor:

“Hizmet alamıyoruz. 1 tek doktor, o da pratisyen, günün belirli saatlerinde hizmet veriyor. Ambulans hizmeti çalışıyor sadece Keşan’a götürmek için. Çoğu zaman da kapalı buluyoruz. Bunu mantığımız almıyor. Beceremeyecekseniz ortaya çıkmayın. Burada farklı il ve ilçelerden pek çok insan bir arada yaşamaya çalışıyor. Çocuklarımız, bebeklerimiz, yaşlılarımız, hastalarımız var. Bütün bir yıl çalışıyor bir süre tatil yapmak için yazlığımıza geliyoruz. Zaten sorunlarla boğuştuğumuz Erikli de bir sağlık hizmeti almakta sorun yaşarsak ne yapalım biz burada ve neden duralım? Saros’a olan sevgimizden kalmaya devam ediyoruz. Buradan sesleniyoruz; sizlerin de, yani yönetenlerin de insana, görevine, kendisine saygısı, sevgisi var ise buyursun buraya gelsin ve görsün. Kulak tıkamayın artık. Bize masallar anlatmayın, masallarla uyutmayın. Sağlığımız Allah’a emanet. Eğer burada güvenle denize giremeyeceksek, güvenle evimizde uyuyamayacaksak, buraya güven duyarak gelemeyeceksek sormazlar mı sizi yönetenlere, <Siz ne iş yaparsınız?> diye.
Bu kadar hak olan bir hizmeti veremeyenlerin karşımıza çıkmaya da hakları yok diye düşünüyoruz ve biz de onları Allah’a havale ediyoruz.”

2019 yılında, yine bölgeden gelen şikayetler üzerine kesanonline da yayınlanan bir haberimizde, AK Parti Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal‘a polikiliniğin durumunu da sormuştuk. Kendisi ile yapılan röportajımızda Sayın Aksal, “Ne yazık ki doktor yetiştirmek bina yapmak kadar kolay olmuyor” cevabını vermişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu