Haberler

Emniyetten dolandırıcılık uyarısı: “Pandemi destek mesajlarına itibar etmeyin”

Koronavirüs nedeniyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca maddi durumu iyi olmayan vatandaşlara 1000 TL ödeme yapılmaya devam ederken, dolandırıcılar bunu da fırsat bilip insanları dolandırmaya başladı. Vatandaşların cep telefonlarına pandemi destek yardımından yaralanabileceklerini belirten SMS gönderen dolandırıcılar, destekten yararlanabilmeleri için mesajdaki linke tıklamalarını istiyor. Vatandaşlar linke tıkladıktan sonra da telefonun kontrolü dolandırıcılara geçiyor.

“Gelen mesajlara itibar etmeyin, mesaj içeriğindeki bilmediğiniz linklere tıklamayın”

Konuyla ilgili Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Son zamanlarda Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine ve Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan müracaatlarda, vatandaşların kullandıkları telefon hatlarına ‘Pandemi destek-1000 TL yardım’ veya ‘Covid-19’dan dolayı 1000 TL devlet desteği’ ve benzeri mesajlar geldiği, gelen mesajlarda bulunan linke tıklandığında bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etmek sureti ile cep telefonlarının kontrolünün ele geçirilerek, telefon sahibinin bilgisi ve rızası dışında, telefon rehberinde bulunulan kişilere de aynı ve benzer mesajların gönderildiği, söz konusu mesajlarda belirtilen linke tıklandığında, vatandaştan kişisel bilgiler ve banka veya kredi kartı bilgilerinin istendiği, bu bilgilerinin ekranda çıkan sayfaya girilmesi neticesinde, mobil/internet bankacılığına erişim yapılarak hesapların boşaltıldığı anlaşılmıştır.
Hiçbir kurum ve kuruluş, devlet desteği veya benzeri yardım desteği yapmak bahanesi ile cep telefonlarına mesaj göndererek ya da internet üzerinden banka veya kredi kartı bilgilerini isteyerek yardım dağıtmamaktadır. Vatandaşların gelen mesajlara itibar etmemeleri, mesaj içeriğinde geçen bilmedikleri linklere tıklamamaları, banka veya kredi kartı bilgilerini bu tür sitelere kesinlikle girmemeleri gerekmektedir.”
ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu