EkonomiKeşan

Emeklerin kazanca dönüştüğü “Yöresel Ürünler Pazarı” açıldı

Edirne Valisi Ekrem Canalp’in destekleriyle hazırlanan Keşan Belediyesi Yöresel Ürünler Pazarı, 28 Haziran 2021 Pazartesi günü düzenlenen programla açıldı.

Saat 12.00 sıralarında Keşan Belediyesi tarafından İzzetiye Kavşağı Erikli Yolu 1. kilometrede kurulan pazarın açılışına; AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, İstanbul Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Havsa Belediye Başkanı Aydın Balkan, Yenimuhacir Belediye Başkanı Mustafa Türker, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Esetçe Belediye Başkanı Cemal Deniz, Yenikarpuzlu Belediye Başkanı Ufuk Atalay, Keşan Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kurum amirleri, muhtarlar ile davetliler katıldı.

“Bizim insanımız çalışkan, yetenekli ve gayretlidir”

Açılışta ilk olarak söz alan Mustafa Helvacıoğlu, Trakya’nın en büyük yöresel pazarının açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek: “Bu pazarı Sayın Valimizin desteği ile hazırladık. Bugün Keşan’ımızda birlikteliğin ve dayanışmanın gücünü hep birlikte gösteriyoruz. Yöresel ürün pazarımızda emeği kazanca dönüştürmeye karar vermiştik. Bu kararımızı gerçekleştirmeye başladık. Değerleri hemşerilerim de bizi izleyerek bu başarı hikâyesine şahit oluyorlar. Cumhurbaşkanımızın da hedef koyduğu en büyük projelerden biri, kadınlarımızın ekonomiye ve üretime daha fazla katılmasıdır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir’ sözleriyle ifade ettiği gibi bizim de önceliğimiz kadınlarımızın üretmesi, istihdamı ve ekonomiye katılmalarıdır. Bizler bugün bu fikir ışığında kadınlarımızın emeklerinin kazanca dönüştürülmesi anlamında bir yatırımı bölgesel de olsa gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bugün bizlerle bu mutluluğa ortak olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Kadınlarımız başta olmak üzere tüm üreticilerimiz burada kendi geleceklerini inşa edecekler. Biz inanıyoruz ki insanlık için daha müreffeh bir gelecek kurmanın yolu üreticilerimizin vizyonundan, liderliğinden ve emeklerinden geçmektedir. Bizim insanımız çalışkan, yetenekli ve gayretlidir.” dedi.

“Belediye olarak pazarımızın arkasında duracağız”

Helvacıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “70 kilometrelik sahil şeridimizden her yıl 3 milyon insan girdi çıktı yapıyor. Köylerimizde toz olmaması için herkes duvar örüyordu. Biz gelen misafirlerimiz bahçemize girsin ürün alsın diye duvarları açtık. Oda ve borsalarla bir ürünü satmanın yetmeyeceğine o ürünü marka yapmaya karar verdik. Bölgemizin coğrafi işaretlerini de arttırma kararlılığındayız. Korudağ Balı, Mecidiye Kavunu, Çeribebaşı Kirazı, İpsala Pirinci, Keşan Satır Et, Siğilli Bamyası gibi ürünlerimizi daha da ileriye taşıyarak markalaştırmanın yolunu açmamız gerektiğine inanıyoruz. Erikli yolu üzerinde ilkini denedik çünkü en iyi pazarın burada olduğunu düşündük. Bunları arttırmanın gerekliliğine inanıyoruz. Her yerde yöresel pazar açılıyor, ancak açmak yetmiyor, sürdürülebilirlik önemli. Bunun için belediye olarak pazarımızın arkasında duracağız. Ekonomiye büyük değer kattığının farkındayız. Keşan Belediyesi yöresel ürünler pazarımızda Keşan Sepetçi Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (KESKÜP), Trakya Emekçi Kadınlar Kooperatifi, Kent Konseyi ve İzzeti İkram üreticileriyle birlikte burada bir bütünlük oluşturduk. Burada konser, piknik, mesire alanlarımız olacak ve 11.00 ile 23.00 saatleri arasında açık olacak.”

“Edirne Valimiz Ekrem Canalp’e teşekkür ederiz”

Pendemi döneminde yöresel ürünlerin ne kadar kıymetli olduğunun daha da anlaşıldığının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Hedefimiz küçük olmamalı. Kadınlarımızın ve üreticilerimizin hayalleri büyük olmalı. E- ticaret ve markalaşmayla birlikte Türkiye pazarına açılma hedefimiz olmalı. Üreten toplum yücelen toplumdur felsefesiyle üreticiden tüketiciye Trakya’nın dört bir köşesinden yüzlerce farklı lezzeti bir arada buluşturmaya kararlıyız. Bu işin mayasında alın teri, el emeği ve göz nuru var. Burada ürünlerini kazanca dönüştürecek olan çalışkan hemşerilerimin eşleri de kadınlarımızın üretimine destek olsunlar. Kadınlarımıza yardım etsinler yanlarında olsunlar. Belki bana kızacaklar ama erkeklerle Türkiye bir yere geldi. Kadınları da üretime koymamız gerekiyor. Ekonominin büyümesi için onlara çok ihtiyacımız var. Üretime destek olmaları için herkesi de buraya davet ediyorum. Niyet iyiyse akıbet de iyidir sözüyle başarı alkışlanacak sonuçlar üretmekten çok alkışlanacak çabalar sergilemektir diye sözlerimi bitiyorum. Böylesi önemli bir projenin hayata geçirilmesinde desteğini esirgemeyen Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp’a ve emeği geçen herkesi sonsuz teşekkürler ediyorum. Hayırlı olmasını diliyor, bol bereketli kazançlar temenni ediyorum.”

“Gaziosmanpaşa gibi yoğun bir ilçe, bu ürünlere çok ihtiyacımız olacak”

Daha sonra söz alan Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta protokol üyelerini, misafirleri ve kadın üreticileri selamlayarak, şöyle dedi: “Bu kadar muhteşem bir eseri görüp heyecan duymamak mümkün değil. İyi ki varsınız, iyi ki gelmişiz. Göçmenlerin ağırlıklı olduğu Gaziosmanpaşa’daki hemşerilerinizden sizlere selam getirdim. Sayın Başkanımıza Keşan’ımıza bu kadar kısa sürede yapmış olduğu hizmetlerden dolayı şükranlarımı, teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten büyük gayretler ile kıt kanaat imkânlarla yapmış olduğu bu güzel eserler eminim Keşan’a, Edirne’ye ve Trakya’ya güzel ses getirecek. Özellikle Geri Dönüşüm arkı belki maddi olarak çok fazla bir külfet getirmemiş olsa da çevreye duyarlılık açısından Sayın Emine Erdoğan hanımefendinin Türkiye’de başlatmış olduğu sıfır atık projesinin yansımalarının da çok ciddi bir örneği olduğunu düşünüyorum. Yetiştirdiği yerel ürünlerini burada halkımıza sunmak üzere emek sarf eden bütün hanımefendileri tebrik ediyorum. Başkanımızın biraz önce ifade ettiği gibi sürekli üretilene talibiz. Bizne yazık ki bu tür imkânlardan mahrum bir şehirde yaşıyoruz. Gaziosmanpaşa gibi yoğun bir ilçe, bu ürünlere çok ihtiyacımız olacak. Siz yeter ki yetiştirin bizler talibiz.”

“Kadınlarımızın aile bütçelerine katkı sunduğu bir merkez olacak”

Programda konuşan Fatma Aksal ise şu ifadelere yer verdi: “Bütün dünyayı kasıp kavuran pandemi ile mücadele ederken Keşan’ımızı, Edirne’mizi, ülkemizi daha ileriye taşımak için gece gündüz çalışıyoruz. Mustafa Başkanımın yaptığı hizmetler burada. Burasının önemi ayrı. Burası kadınlarımızın aile bütçelerine katkı sunduğu bir merkez olacak. Kadınlarımız bizim için çok kıymetli. Sayın Cumhurbaşkanımızın kadınlara verdiği değeri biliyorsunuz. Kendisine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmasında en büyük katkıyı kadınlar vermişlerdir. Bizde iktidara geldiğimiz günden beri Sayın Cumhurbaşkanımızın deyimiyle kadınlarımızın hayatın her alanında yer almaları için bütün desteği veriyoruz. Sayın valimize bu alanın hayata geçmesi için desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Belediye başkanım her zaman kadınlarımızın yanında. İnşallah kadınlarımız burada Keşan’ımızın, ülkemizin ekonomisine katkı sunacaklar. Hayırlı olmasını diliyorum.”

“Edirne’de en büyük yöresel ürünler merkezinin açılışını yapmaktayız”

Son olarak söz alan Vali Yardımcısı Hakan Yavuz Erdoğan, “Yaklaşık birkaç yıldır bu tür açılışları gözlemlemekteyim. Benzer çalışmalar var ama burada çok güzel bir uygulama olmuş. Belediye başkanımız bu işe el atmış ve bu alanı hazırlamış. Valimiz bu konuda her yerde destek olmaya çalışıyor. Edirne’de en büyük yöresel ürünler merkezinin açılışını yapmaktayız. Kendilerine şükranlarımız sunuyorum. Bunun yanında kooperatiflerimizin de kurulması ve desteklenmesi de çok önemli. Bunu oluşturan kadınlarımızın desteklenmesi önemli. Hem Emine Erdoğan Hanımefendi başkanlığında hem de Ticaret Müdürlüğümüz koordinasyonun da kooperatiflerimizi yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Zor bir dönemden geçiyoruz. 1,5 yıldır bu tesisler kapalı kaldı. Sağlık daha önemliydi ama aşılamayla beraber sürecin sonuna geldik. İnşallah çok daha canlı merkezlerimiz olacak. Bol ve hayırlı kazançlar diliyorum. Satın valimize, başkanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” Şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi.

Program ikramda bulunulmasın ardından Keşan Belediyesi Yöresel Ürünler Pazarı’nda bulunan iş yerlerinin ziyaret edilmesinin ardından sona erdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu