GündemÖZEL HABERSOKAKTAYIZ

Ekmek arası zam! Kar edemeyen esnaf dükkanın kapısını açık tutmaya çalışıyor

Her geçen gün artan maliyetler vazgeçilmez lezzetlerin başında gelen döneri de vurdu. Keşan’da ortalama 16 liradan satılan döneri alan da satan da şikayet ederken, yeni zamların da ayak seslerin duyulması ile birlikte artık ‘Ekmek arası zam’ olarak anılmaya başlayan dönerin fiyatının 20 lirayı geçmesi bekleniyor.

Ekmek arası zam

Akaryakıta, ete, elektriğe sebzeye üst üste gelen zamlar vatandaşın ucuz ve çabuk hazırlanabilir olması sebebiyle en çok tercih ettiği lezzetlerin başında gelen tavuk dönerin de zamlanmasına sebep oldu. Keşan’da onlarca farklı noktada ortalama 16 liradan satılan yarım ekmek döner, yanına ayran da eklenince artık 20 lirayı buluyor.
Döner almak için sipariş veren müşteriler, fiyatını öğrendiklerinde her ne kadar şaşkınlıklarını gizleyemeseler de, “Yapacak bir şey yok” diyerek ücretini veriyor, öte yandan bazı dönerciler ise tanesi 25 liraya fırlayan marulu kısa bir zaman önce yeşillik menüsünün içinden çıkardılar bile.
Fiyatlardan şikayet eden müşteriler gibi, onlar da öğlen saatlerinde boş masalara dükkan açmaktan rahatsız.

Bir başka konu ise, halen devam eden oynak piyasa koşulları içerisinde dönerin makarasında durduğu gibi durmayacak olması. Yavaş yavaş girdiğimiz yaz ayı ile ette yeni zamların sinyalleri şimdiden verilirken, yakın zaman içinde yarım ekmek tavuk dönerin 20 lirayı bulması an meselesi gibi geliyor.

Konu hakkında görüşlerini almak üzere mikrofonumuzu dönerciler ve döner severlere uzattık. Vazgeçilmez lezzetin her hafta üzerine koyduğu son fiyatlarından, diğer gıda fiyatlarında yaşananlara kadar değerlendirmede bulunan halk; şöyle konuştu:

“İstemeye istemeye zam yapıyoruz”

“Etin fiyatı durmadan artıyor. Kasaplar artık haftada bir, bazen iki bazen ise 3 kez zam yapıyor, biz de mecburen bunu fiyatlara yansıtmak zorunda kalıyoruz. Biz de zam yapmak istemeyiz; ama istemeye istemeye mecbur kalıyoruz. Maliyetler kurtarmıyor, 20 lira yapsak hiç olmaz. Şimdi 17 lira ama bundan sonra bir ay içinde 18 liraya doğru çıkabilir.
Eskisi gibi müşteri yok, ‘Yine mi zam geldi?’ diyerek şikayet ediyorlar. Eskiden daha yoğun oluyordu, şimdi yok, gece saatlerinde de yok. Demek ki insanlarda para yok”

“Poğaça alırken kavga ettim”

“Başka yiyecek ucuz bir şey yok ki. Geçtiğimiz gün de bu sebepten kavga ettim. 3 lira aldığım poğaça birkaç gün sonra 4 lira çıktı. “Dalga mı geçiyorsunuz?” dedim. “Zam” dediler, kapıştık. Benim maaşıma hiç zam gelmiyor. 3 lirayı attım kaçtım.”

“25 lira olması lazım”

“Üç ay önce tavuk etinin kilosu şimdi ise 50 lira, bunun duracağı da yok. Girdi maliyeti yüzde 400, bizim yaptığımız zam ise yüzde 95, şu anda yüzde 350 daha geriden gidiyoruz. Marul 25 lira oldu, 4.25’e aldığımız patates 19 lira, daha mayonez var, ketçap var.
Fiyatların bizi kurtarabilmesi için dönerin 25 lira olması lazım. Kar yaptığımız da yok, sadece dükkanların kapısı açık. Bu sadece bizde değil, gıda sektöründe herkes için geçerli. Bu alım gücüyle ilgili, pahalı olması bizim için iyi değil, ne kadar ucuz olursa o kadar para kazanıyoruz aslında. Ana caddede olmamıza rağmen 6 dükkan kapattı. Dönerci kapatıyor, pideci kapatıyor..
Biz sadece ekmek ve et getirene para veriyoruz, onlar fiyat değiştirebiliyor; ama biz odaya bağlı olduğumuz için değiştiremiyoruz. “

“Haklılar”

“Her yerde maliyetler arttı diyecek ve yapacak bir şey yok. Haklı yere yapıyorlar; ama bu ne kadar devam eder bilmiyorum. Kötü bir yola doğru gidiyor, bunun farkındayız. Dışarıda yemek yemek çok zorlaştı, markete gidip bir şey de alamıyoruz. En ufak şeyler bile artık çok pahalı. “

“Bıktık”

“Her gün zam var insan bıkıyor. Bugün 15 liraya alıyorsun ertesi gün 17 lira oluyor. Bir tane lahmacun 17 lira olmuş, mecbur döner yiyeceksin. Peçete var, tuz var, şekerin kilosu 30 lira olmuş. Biz nasıl geçineceğiz? Allah sonumuzu hayır etsin”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu