Gündem

Ek bütçe talebinin görüşüldüğü Meclis’te gerilimi tırmandıran sözler..

Keşan Belediye Meclisi’nin bugünkü toplantısının ek bütçe görüşmeleri tartışmalara sahne oldu. Özel Kalem ve Kültür Müdürlükleri için istenen ek bütçe, komisyon tarafından reddedilirken; Başkan Helvacıoğlu’nun ‘Biz akşam olunca önümüze geleni içmedik bu belediyede” sözleri üzerine oldukça gerilen meclise 5 dakika ara verilmek zorunda kalındı.

“Harcamalarımıza dikkat etmemiz gerekiyor”

Meclis toplantısı gündeminin 10. maddesi olan Nisan 2022 ayında Belediye Meclisine verilen yazılı önergeye istinaden birim müdürlüklerinin ek bütçe taleplerine ait komisyon raporu içeriği komisyon başkanı Olcay Soran tarafından okundu.
Belediye uygulamalarının durmaması için yatırım ödeneklerinin kabul edildiğini söyleyerek başlayan Soran, “Özel Kalem ve Kültür Müdürlüğü’ndeki temsil, ağırlama ve gider kalemleri için Kasım ayında bütçe yapılırken önerimiz verilmiştir. Bize göre iyi de bir ödenek verilmiştir. Daha fazla ödenek verilmesi noktasında Türkiye’nin koşulları ve vatandaşın durumu ortada. Harcamalarımıza dikkat etmemiz gerekiyor. Bunların karşılığı olması gerekiyor, ve gelir bulma konusunda çok zorlandık. Gelirlerin gerçekleşme oranı yüzde 50’yi geçeceğini de düşünmüyorum ” diye konuştu.

“1.5 milyon duruyor, üzerine 2.5 milyon daha isteniyor”

Konu hakkında daha sonra CHP grup sözcüsü Feridun Tümer söz aldı. Karar hakkındaki gerekçe ile ilgili açıklamada bulunan Tümer, “Kabul edilmeyen kısım Keşan Belediyesi’nin hizmetini aksatmayacak. Kısıtlamaya gidilmedi. Özel Kalem’in bütçesinde değil, fuar ve temsil, etkinlik giderleri olarak artırıldı. Bunlardan birinde 1.5 milyon duruyor, üzerine 2.5 milyon daha istiyoruz. Diğerinde 750 bin duruyor 1 milyon daha isteniyor. Henüz 4 ay geçmiş. Özel Kalem’de 5 milyona yakın bir bütçe var, üzerine 5 milyon 700 daha istiyoruz, bunun yanında en fazla artış da oransal olarak Özel Kalem’de olmuş. Bu miktarın biraz daha kısılması gerekiyor, bunlar gerekli midir; ama asfalt ve itfaiye gereklidir. Millet İttifakı’nın gerekçesi de budur.” dedi.

“Hizmet engelleniyor’ dediğimizde de kimse kızmamalı”

Daha sonra AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin konuştu. Belediye Meclisi ve Belediye Başkanlık Makamının yetkilerinin çarpıştığını ve yetkilerin dışına çıkıldığını ifade eden Gergin, “Bütçe anlamında bir talep varsa, verilip izlenmeli ve bu iş için kullanılmıyorsa şerh konur. Henüz bir şey görmemişken, şimdiden bütçenin ne kadarının gerçekleşeceğine karar vermek meclisin görevi değil. Üyelerin yetkisi de bu iş için verilmiyor. Bölgedeki en fazla festivali Edirne Belediyesi yapıyor, daha da fazla yapılsın; çok güzel oluyor. Keşan Belediyesi de yapabilmeli, ‘Hizmet engelleniyor’ dediğimizde de kimse kızmamalı.” şeklinde konuştu.

Gergin’in ardından Başkan Mustafa Helvacıoğlu ile Feridun Tümer arasında tartışma başladı. Helvacıoğlu, “100. yılda 250 bin lira harcatacaksınız, Keşan halkına.” derken, Tümer de sözlerini bütçeyi yapmanın meclis görevi olduğunu söyleyerek, “Keşan halkı bütçe yetkisini meclise vermiştir.” diye konuştu.

“Başkanın boğazını sıkalım, gezmesin ve çay ısmarlamasın demek”

İYİ Partili Coşkun Lofçalı’nın da görüşlerini komisyon kararı doğrultusunda onayladıklarını belirtmesinin ardından Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 2016-17 yıllarını işaret ederek “Toplam bütçe o zaman 244 milyonmuş. 4 milyon 500 bin lira Özel Kalem ve kültür harcamalarına gitmiş. Yani yüzde 2’ymiş. Bizde ise 0.99. Biz bunu azaltmışız, buna da yetki verilmiyor. Bu iki kalem halkla ilişkiler ve belediye başkanı demek. Başkanın boğazını sıkalım, gezmesin ve çay ısmarlamasın demek. Tiyatro, spor, iftar yapmasın demek. Keşan Belediye Başkanı’nın yetkisini azaltıyorlar; neden? Çünkü meclis 2 yıl sonrasının hesabını yapıyor.” derken, CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk’ün itiraz etmesi üzerine “Gündemi örtmeyin, sonra gazeteler yazacak. Zaten gazeteler öyle yer arıyor. Kavga etti yazıyor.” diyerek karşılık verdi.

“Bizim rakılarımız, biralarımız yok”

İstenen tutarın geçmiş dönemde 13 milyon, şimdi ise 2 milyon olduğunu söyleyen Helvacıoğlu, “Bizim rakılarımız, biralarımız yok. Sadece döner lahmacun alıyoruz. 3-5 tiyatroya 800 bin lira verdiniz, 20 tiyatroya 30 bin lira verdik. O zaman neden sesiniz çıkmıyordu? Cenazelerde tahtayı bile vatandaş alıyordu, şimdi helva dağıttık diye mi sesiniz çıkıyor? Engelliler ve şehit yakınları için otobüs tutuyoruz diye mi bütçe engelliyorsunuz? 100. yıl etkinliklerini engelliyorsunuz. Halkla buluşma diyorsunuz. Yazıklar olsun. Siz Keşan’ı değil, kendinizi düşünüyorsunuz.” derken, Tümer, ‘Gündemi değiştirmek için, aynı genel başkanın gibi konuşuyorsun. Burada kavga etmeye çalışıyorsun. Sonra basın açıklamanı sonra yaparsın” diye çıkıştı.
Toplantı Başkan Helvacıoğlu’nun konuşmasını sürdürmesi ve Millet İttifakı üyelerinin sıralarına vurması ise yüksek tansiyon ile devam etti.

Oturuma ara verildi

Karşılıklı atışmalar devam ederken, Helvacıoğlu’nun ‘Biz akşam olunca önümüze geleni içmedik bu belediyede” demesi toplantı daha da hararetlenirken, oturumu izleyen CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan da oturduğu yerden kalkarak itiraz etti. Meclis sıralarında oturan üyelerin karşılıklı atıştığı toplantıda Feridun Tümer, hakaret edildiği öne sürerken; söz almak istediğini söyledi. Helvacıoğlu’nun dilek ve temennilerde konuşmanın yapılmasını isterken, bu öneri Tümer tarafından reddedildi. Ardından Helvacıoğlu toplantıya 5 dakika ara vererek, salondan ayrıldı.

Tartışma kaldığı yerden devam etti

5 dakikalık aranın ardından meclis yeniden oturuma başladı. CHP’li ve İYİ Partili üyelerin henüz toplantı salonuna dönmedikleri oturumda komisyon raporu oylamaya sunuldu. Daha sonra tartışmalar, üyelerin kendilerine çağrı yapılmadığını ve ihtiyaç gidermeye devam ettikleri söylemesi sırasında kaldığı yerden devam etti. Meclise saygı gösterilmesini isteyen Helvacıoğlu, itirazlar üzerine CHP’li üyelerin saldırganlaştığını ifade ederken, yeniden oynanan komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

“Kaotik ortamın sebebi, fiziki ortamın yetersizliğidir”

Diğer maddelerin de görüşüldüğü toplantının sonunda, dilek ve temenniler bölümünde söz alan Nehir Gergin, salonun fiziki ortamı ile ilgili bir sonraki mecliste önerge vereceğini ifade ederek, “Meclis, geçmiş yıllarda başkanlığı kazanan partinin kazanması halinde çok rahat yönetilebilir olması adına düzenlenmiş. İlk defa Keşan’da meclis üyelerinin çoğunluğu ve başkanlık makamı farklı olunca bu fiziki ortam meclisin sağlıklı karar almasını engelleyen bir ortamdır. Meclisin yaşadığı tartışmalar ve kaotik ortamın birinci sebebi, bu fiziki ortamın yetersizliğidir. Süre düzenlemesi dahil olmak üzere, mikrofona sesin verilmesi ve kesilmesi de içinde olarak hepsinin uygun bir şekilde düzenlenip; ortam terkar düzenlenmelidir. Gerçekten buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.


İlgili Makaleler

Başa dön tuşu