Eğitim

Eğitim Sen’den KPSS skandalına tepki: “Yeter artık! Çalmayın, kayırmayın”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut KPSS skandalı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sınavların 2003 yılında bu yana şaibe koktuğunu dile getiren Bulut, “Zaten mülakatla sonuna kadar kayırmacılık yapıyorsunuz, hiç olmadı sınav sorularını çalmayın.” derken, ÖSYM’de başkan değişikliğinin de 20 yıldır devam eden şüpheli sisteme çözüm olmayacağını söyledi.

Geçtiğimiz pazar günü ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrasında adayların sosyal medyada paylaştığı belgelerden, sınavda sorulan en az 20 sorunun Yediiklim Yayınevi kitapçıklarındaki sorularla birebir aynı olduğu ortaya çıkmış, süreç sorularının sızdırıldığı iddiasıyla görevden ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alınması ve sınavın iptaline kadar gitmişti.

“2003’ten bu yana da bütün sınavlar şaibe kokuyor”

Büyük tepkilere neden olan KPSS skandalı ile ilgili olarak Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut konuştu. Yıllardır ÖSYM tarafından yapılan sınavlardaki şaibe şüphesine değinen Bulut, “Bugüne kadar yalnızca 70’li yıllarda bir şaibeli bir sınavımız olmuştu ve 2003’ten bu yana da bütün sınavlar şaibe kokuyor. Hiçbir şekilde suçlular bulunup, yargı önüne çıkarılmıyor. Sadece geçiştiriliyor.” derken, skandallar ile gençlerin umutlarının çalındığını söyleyerek, “Son 20 yıldır öyle bir sınav sistemi kurdular ki bu sistem gençlerimizin umutlarını çalıyorlar. KPSS ile 400 bin kişinin devlet kurumlarına yerleştirildiği söyleniyor, peki bütün yıl boyunca çalışıp dirsek çürüten gençlerimizin umutlarını çalmaya hakları var mı? Böyle bir şey nasıl olur? ÖSYM Başkanı görevden alındı, ne oldu? Yerine kim getirilirse getirilsin yine devam edecek ve gençlerimizin umutları yine çalınacak. Daha önceki sistem neden değiştirildi ve 20 yıldır bu şekilde şaibeli bir sistem ortaya çıkıyor? Neden önceden kimse ‘Sorular çalındı!’ demiyor da, neden son 20 yıldır deniyor? Burada AKP hükümetinin yerleştirmeye çalıştığı sistem nedir? Yeter artık. Artık gençlerimizin umutlarını çalmasınlar.” dedi.

“Hiç olmadı sınav sorularını çalmayın!”

Sınav iptal edilmiş olsa da oluşan güvensizlik ortamının adaylar arasında hayal kırıklığını devam ettireceğini, “Sınav iptal edildi de, bundan sonra yapılacak sınavın garantisi var mı? Gençler bu sınava nasıl girecek? Umutlarını yitirmiş olarak, ‘Yine benim hakkım çalınacak’ diyerek girecek. Artık yeter. Kamuoyunun da buna tepki göstermesi gerekiyor. İş bulma umuduyla yola çıkıyor.” diyerek söyleyen Vedat Bulut, sınavın haricinde mülakatlardaki usulsüzlük ve torpil şüpheleri için, “Önlerine engel üzerine engel konuluyor. Zaten yapılan mülakatla sonuna kadar kayırmacılık yapıyorsunuz, hiç olmadı sınav sorularını çalmayın. Mülakatlarda 70 puan alan öğrenci, 95 puan alan öğrencinin üzerine çıkıyor. Bu da umut çalmadır. Bu artık bu işin katmerlisidir.” ifadelerini kullandı.

“Yeter!”

Son olarak, “Biz Eğitim-Sen olarak artık yeter diyoruz.” diyen Bulut, “Bu sistem burada kaldığı süre içinde bu böyle devam edecektir. ÖSYM Başkanı’nın değişmiş olması bir daha soru çalınmayacak demek değildir. Gençlerin emeğine sahip çıkalım, onlara umut olalım. Gençlerimiz umutlarını yitirmesin.” sözlerini kaydetti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu