EğitimGenelGündem

Eğitim-Sen’den açıklama: “Bakanın değil zihniyetin değişmesi önemli”

6 Eylül’de yeniden yüz yüze açılması planlanan okullar için Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut değerlendirmede bulundu. Bakan Mahmut Özer’in “Okullar kapalı tutma lüksümüz yok” sözlerini değerlendiren Bulut, aşılamaya dikkat çekerken, “Öğretmenler ve 12 yaş üzeri öğrencilerin aşılanmasını gerek” dedi.

Geçtiğimiz gün Ziya Selçuk’tan görevi devralan yeni Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Eylül ayında okulların açılması için ne gerekiyorsa yapacaklarını vurgulayarak, görevinde önceliği yüz yüze eğitimin tekrar başlamasına vereceğini söyleyerek, “Okulların açılması için vakaların belirsiz bir gelecekte tamamen sıfırlanmasını bekleyemeyiz. Pandemi dolayısıyla çocuklarımızın bedensel ve zihinsel olarak daha fazla olumsuz etkilenmelerine de müsaade edemeyiz. Artık okulları kapalı tutma gibi bir lüksümüz yoktur.” demişti.

“12 yaş üzerine aşı yapıldı mı?”

Konu hakkında açıklamayı, Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut yaptı. 6 Eylül’de yüz yüze eğitimle açılması planlan okullar ve Özer’in ifadelerini değerlendiren Bulut, “Bakanın değişmiş olması bizim için bir şey ifade etmiyor. Bizim istediğimiz zihniyetin değişmesi.” diyerek şu ifadeleri kullandı. “Biz diyoruz ki bilimsel, demokratik, laik ve kamusal bir eğitim yapılmalıdır. Bunlar yerine getirilince zaten okulların hemen açılacağı kesindir. Çünkü bir buçuk yıldır beklediğimiz güvenli ve sağlıklı bir okul bir türlü gerçekleştirilemedi. Yeni bakan neye dayanarak okulların güvenli bir şekilde açılacağını söyleyebiliyor? 12 yaş üzerine aşı yapıldı mı? Halen öğretmelerin bir kısmına aşı yapılmadı. Bu tedbirler ne zaman alınacak? Yeni derslikler yapıldı mı? Yeni okullar yapıldı mı? Neye dayanarak açacaksınız?”

“Aşı yapılmamış bir öğretmen okula gelmesin”


Okulların açılması öncesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çok daha önceden yapılması gerektiğini vurgulayan Bulut, “Biz diyoruz ki; gerçekten güvenli bir okul istiyorsak, bu zamana kadar okulları bakanlık hazırlamalıydı. Öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizin güvenle okula gelebilmelerini istiyoruz. Okullar 6 Eylül’de mutlaka açılmalıdır; ama dediğimiz gibi 12 yaş üzerine de aşılama yapılmalıdır. Biz bilime inanan insanlarız, bilimsel çalışmalar da öğretmenler ve 12 yaş üzeri öğrencilerin aşılanmasını gerektirir. Eğer okula gidilecekse aşı yapılmamış bir öğretmen okula gelmesin. Hatta okulları geçelim diğer işletmeler için de durum böyle. Yoksa biz sağlıklı bir toplum yaratamayız, pandemiyi atlatamayız.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu