EğitimGündem

Eğitim Sen hıfzıssıhha kararlarını değerlendirdi: “Yerinden yönetim ve yerinden karar süreçleri doğru işletilemiyor”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Vedat Bulut tarafından dün yapılan yazılı açıklamada; Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından okullarla ilgili alınan kararlar eleştirildi ve Edirne genelinde yüz yüze eğitimin koşulları oluşuncaya kadar eğitime ara verilmesi gerektiği kaydedildi.

“Bizim temennimiz, tüm okullardaki yüz yüze eğitime ara verilmiş olmasıydı”

Eğitim Sen Keşan Temsilcilik Başkanı Bulut, İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nda alınan kararlar neticesinde Edirne Valiliği’ne okulların kapatılması yönünde öneride bulunulduğunu belirterek, şunları söyledi:
Vakalarda yaşanan artış nedeniyle, yüz yüze eğitime ara verilmesi gerektiği ifade edildi. Ancak, 30 dakika sonra bu karar iptal edildi. Biz bu durumu anlamakta güçlük çektik. Pazar gecesi ise, Keşan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı yeni bir kararla; bazı bölgelerdeki okullarda yüz yüze eğitime 10 gün ara verilirken, bazı okullarda yüz yüze eğitime devam edileceği bildirildi.
Biz isterdik ki; cumartesi günü alınan ilk kararın arkasında durulsun.
Bizim temennimiz, tüm okullardaki yüz yüze eğitime ara verilmiş olmasıydı.”
Bulut, pandemi sürecinde, yerinden yönetim ve yerinden karar düşüncesinin doğru bir uygulama olduğunu ancak uygulamada yerinden yönetim ve yerinden karar süreçlerinin doğru işletilemediğini savundu.

“Eğitim emekçileri için yeterli sayıda aşı temini sağlanmalı”

Edirne Valiliği’nden talepleri olduğunu ifade eden Bulut, öğretmenlerin aşılanması konusuna dikkati çekerek, şu görüşleri aktardı:
Edirne’de bulunan tüm eğitim emekçilerinin bugün itibariyle aşılanması gerekiyor. Bu konuda gerekli görüşmelerin yapılması ve yeterli sayıda aşı teminin sağlanması gerektiğine inanıyorum. Edirne’de yüz yüze eğitimin koşulları oluşuncaya kadar, tüm kademelerde eğitime ara verilmeli. 8 Mart itibariyle, 8. ve 12. sınıflarda başlayacak olan sınavlar iptal edilmeli. Edirne Valiliği, eğitim alanında bulunan temsilcilerle bir araya gelinerek, alınacak tedbirler konusunda işbirliği yapmalıdır. Eğitim bileşenleriyle bir araya gelindiğinde doğru kararlar alınacaktır.”

“Sözleşmeli değil kadrolu atama istiyoruz”

Son olarak öğretmenlerin atama durumlarındaki sorunları aktaran Vedat Bulut; “20 bin öğretmen ataması var ancak bu öğretmenler sözleşmelidir. Biz, sözleşmeli değil, kadrolu öğretmen ataması istiyoruz.
Sözleşmeli öğretmenler, Mart ayı içerisinde müracaat edecekler, 8 Eylül’de atamaları yapılacak. Ama ne zaman göreve başlayacaklar belli değil. Burada göreve başlama tarihlerinin de belirtilmesi gerekirdi. Bakanlığın bu yönde çalışma yapmasını istiyoruz. Öğretmenlerimiz mağdur edilmeden ne zaman göreve başlayacaklarının açıklanması gerekiyor.” dedi.

Bulut sözlerini, “Tüm kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kadınlarımız bu yıl alanlara çıkamadı. Pandemi sürecinde, alanlara çıkmanın oldukça sakıncalı olduklarının bilincedirler. Kutlamayı bu yıl kendi içlerinde yaşayacaklardır.” diyerek tamamladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu