Haberler

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Yazla, 24 Kasım mesajında mesleki sıkıntılara işaret etti

Eğitim-İş Keşan Temsilcilik Başkanı Erol Yazla, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün korona virüs salgının gölgesinde kutlanacağını söyleyerek açıklamada bulundu. Keşan’da çok sayıda eğitim çalışanının salgın dolayısıyla hasta olduğunu ve hayatlarını kabettiğini belirten Yazla, “Bu şartlarda örgün eğitimin herhangi bir kademesini yüz yüze eğitime açmanın akıl ve bilimle izah edilebilecek bir yanı yoktur.” dedi.

“24 Kasım’larda verilen çiçekler, artık öğretmenleri değerli hissettirmiyor”


Korona virüs salgını gölgesinde, uzaktan devam eden derslerle buruk olarak kutlanacak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi açıklamada bulunan Erol Yazla, 24 Kasım’ın eğitim emekçileri için sadece bir kutlama değil, sesini duyurmanın da günü olduğunu belirterek şu ifadeleri dile getirdi: “39 yıldır ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanan bu tarihin aynı zamanda büyük önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün Millet Mektepleri’nin kendisine verdiği ‘Başöğretmen’ unvanını kabul etmesinin yıldönümü olması da bizlerde uyandırdığı hissiyatı büyütmektedir. 24 Kasımlarda öğretmenlere verilen çiçekler, okunan şiirler, gönderilen sevgi mesajları yüzlerimizi güldürse de, ne yazık ki bu güzel gelenekler bile artık öğretmenlerimizin kendisini değerli hissetmesine yetmemektedir. Zira öğretmenlerimizin toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları emek körü politikalar çerçevesinde her geçen gün biraz daha geriletilmeye çalışılmaktadır. Öğretmenlerimiz pandemi sürecinde neredeyse sabah akşam bilgisayar başında, mesai kavramından yoksun bırakılmıştır. Seçim boyunca hükümetin dilinden düşmeyen 3600 ek gösterge konusunda da hiçbir adım atılmamıştır.”

“Öğretmenler kategorilere ayrıldı”

“Öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu diye kategorilere ayrılması, emek sömürüsünü artırmış, modern çağın kölelik sistemini yaratmıştır. Öğretmenleri kendi aralarında bölerek sömürenler, kadro isteyen öğretmenleri azarlayacak cürete ulaşmıştır. Ülkesi için parlak bir gelecek düşleyen herkes bilmelidir ki, o güzel günler ancak öğretmenlerin hayat telaşına düşmeden, baskı görmeden, kendilerini sadece işlerine adayarak çalışabileceği günler sayesinde gelecektir.”


“Okul öncesi sınıfların yüz yüze eğitime devam kararı kabul edilemez”


“Bakanlık, 4 Ocak 2021 tarihine kadar tüm kademelerde eğitim öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitimle yapılacağını duyurmasına rağmen bir genelge ile tüm okul öncesi sınıfların/grupların yüz yüze eğitime devam kararı kabul edilemez. Gelişimsel olarak, kendini koruyamayacak çocukları tehlikeye atmakla eşdeğer ve tamamen ekonomik kaygılarla alındığı açık olan, alınan bu çelişkili karardan geri dönülmelidir. Devlet, çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini sağlamakla sorumludur. Ekonomik kaygılar, özel sektör baskıları insan sağlığından daha önemli değildir. Sorun çalışan anne babalara yönelikse örneğin birinci sınıfların durumu ne olacaktır. Kaldı ki, MEB‘e bağlı okul ve kurumlarda 3 saat (30 dakikalık 6 etkinlik) yapılacaktır. Çalışan anne ve babalara ne katkı sağlayacak bu 3 saat? Sorun çalışan anne babaların çocukları ise, ister kamu ister özel sektör olsun bu sorun esnek çalışma saatleri ile pekala çözülebilir. Yok amaç, 3 saat çocuğumuza baktıralım zihniyeti ise bu daha vahim. Şunu herkes bilmelidir ki, okul öncesi öğretmeni bakıcı değil alanında uzmanlaşmış bir eğitimcidir.”

“Bir çok eğitim çalışanı ve öğrencimiz, COVİD-19 tedavisi gördü ve görüyor”


“Salgının yayılmasına yönelik tedbirlerin esnetilmesinin kime yararı var? İlçemiz de de izliyoruz ki, bir çok eğitim çalışanı ve öğrencimiz COVİD-19 tedavisi gördü ve görüyor. Hatta ne üzücüdür ki, ölümlere dahi şahit olduk. Bu şartlarda örgün eğitimin herhangi bir kademesini yüz yüze eğitime açmak akıl ve bilimle izah edilebilecek bir yanı yoktur. Tüm olumsuzluklara rağmen öğretmenlerimiz eğitim öğretim faaliyetlerine internet ortamında farklı kaynaklardan büyük bir özveri ile devam etmektedir. Başöğretmen Atatürk’ün dediği gibi ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller’ yetiştirmek için canla başla çalışan öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu