Haberler

EDS’ye takılanlar ters yön cezalarına tepkili

Keşan’da şehir içi trafiğinde bir süredir uygulanmaya devam eden ters yön cezaları vatandaşın zorluyor.  Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile 7/24 izlenen yollarda ters yöne girenlere 1288 TL ceza kesiliyor.

Vatandaşın en çok zorlandığı mevkilerin başında ise İlyasbey Caddesi ile Paşayiğit Caddesi geliyor. Bunun yanında Sebat Sokak, Mercan Caddesi, Dr. Tayyip Akalın Caddesi ve Fevzi Çakmak Caddesi’ni Hayribey Caddesi’ne bağlayan yol da vatandaşların tek yönü ihlal ettikleri yollar arasında.
Keşanlıların alışkanlıkları sebebiyle sık sık EDS’ye yakalandığını belirten vatandaşlar, yine de kesilen cezalar sonrasında yavaş yavaş ters yönde giden araçların sayısında bir düşüş meydana geldiğini de belirtiyor.

Ters yöne yakalanan ve sonrasında kendilerine gelen 1288 TL’lik ceza makbuzu karşısında şaşıran vatandaşlar ise cezanın yüksekliğinden yana tepkili. 1288 TL’nin ödeyebileceklerinden fazla olduğunu belirten vatandaşlar cezaların ve noktaların gözden geçirilmesini istiyor.

Görüş engelleniyor!

Öte yandan özellikle Paşayiğit Caddesi’ne olan çıkışlardaki uyarı levhalarının önlerine yapılan parklar sebebiyle, araç içinden görüşün de alçak olmasından dolayı söz konusu işaretlerin fark edilmediğini de belirten sürücüler, kendilerinden kaynaklı olmayan bu nedenlerden ötürü ceza almaktan yana şikayetçi.

Aynı yolda tek ceza!

Vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri de aynı yol üzerinde bulunan EDS’lerden tek geçişte birden fazla ceza kesilip kesilmediği. Bu konu hakkında yetkililerden edinilen bilgiye göre, ters yönde giderken bir kere EDS’ye yakalanan sürücüye diğer geçişlerden ceza kesilmiyor. Yani bir kere girilen ters yönden bir sefer ceza kesiliyor. Yol üstünde bulunan diğer kameralar, yola katılım bağlantılarından gelecek araçları denetliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu